Міністерство економіки України

Меню

Інформація щодо участі в роботі засідання Комітету СОТ з питань санітарних і фітосанітарних заходів (15-17 листопада 2023 року)

15 – 17 листопада 2023 року відбулось 87-те офіційне засідання Комітету СОТ з питань санітарних і фітосанітарних заходів (далі – Комітет).

На засіданні було розглянуто 55 торговельних занепокоєнь, 7 з яких було внесено на обговорення вперше. Це рекордна кількість розглянутих занепокоєнь на засіданні Комітету протягом 2023 року. Основна частина занепокоєнь стосувалась максимально допустимих рівнів залишків пестицидів у/на продукції, законодавства стосовно ендокринних руйнівників і ветеринарних лікарських засобів, толерантності до пестицидів та навколишнього середовища, обмежень та процедур імпорту м’яса, морепродуктів і рослин. Нові занепокоєння стосувалися питань затримки в отриманні дозволів на імпорт солодких цитрусових, яблук, груш та яловичини, затримки опублікування вимог щодо імпорту винограду столового, обмежень на імпорт морепродуктів через забруднення води радіонуклідами, виявленням високопатогенного пташиного грипу та певних шкідників.

Під час засідання представник делегації України поінформував членів СОТ про поточну ситуацію щодо здійснення заходів санітарного та фітосанітарного регулювання в умовах воєнного стану в Україні. Про підтримку України, відзначення здійснення на належному рівні санітарних та фітосанітарних заходів, необхідних для захисту життя чи здоров’я людини, тварин та рослин в умовах триваючої збройної агресії рф проти України, виконання вимог щодо прозорості, засудження повномасштабного вторгнення в Україну із закликами щодо негайного виведення усіх російських військ з території України було наголошено у виступах представників делегацій ЄС, США, Великої Британії, Канади, Австралії, Нової Зеландії, Японії та Швейцарії.

У рамках засідання Японія надала інформацію про скидання в море води, очищеної на установці Advanced Liquid Processing System (ALPS) та надала оновлену інформацію  про безпечність японських харчових продуктів й обмеження, що застосовуються до їх імпорту з огляду на вміст радіоактивних речовин після аварії на атомній електростанції Фукусіма. Інші члени представили інформацію, що стосується видачі електронних фітосанітарних сертифікатів (Кот-д'Івуа́р), розширення можливостей для навчання та впливу (Better Training for Safer Food Academy, ЄС), ризиків, пов’язаних з максимально допустимими рівнями залишків пестицидів у харчовій продукції (США), пропозиції щодо інновацій та сталого зростання продуктивності сільського господарства (США), посилення продовольчої безпеки шляхом реформування сільського господарства (Бразилія).

На засіданні члени СОТ погодилися продовжити роботу щодо досягнення консенсусу стосовно фактологічного звіту щодо Робочої програми, передбаченої Декларацією з питань санітарних та фітосанітарних заходів, прийнятої на 12-ій Конференції міністрів СОТ (документ G/SPS/GEN/2134/Rev.2) і доповіді щодо викликів та можливостей, які стоять перед міжнародною торгівлею харчовими продуктами, тваринами та рослинами (документ G/SPS/W/344/Rev.3) для представлення на 13-ій Конференції міністрів СОТ, що проходитиме 26 – 29 лютого 2024 року у м. Абу-Дабі (ОАЕ).

Для формування Секретаріатом СОТ плану тематичних сесій та семінарів на 2024 рік з питань, що стосуються санітарного та фітосанітарного регулювання, членам Комітету було запропоновано надати відповідні пропозиції у строк до 19 січня 2024 року.

Водночас, 14 листопада 2023 року у рамках засідання Комітету відбулась тематична сесія щодо комунікації та дезінформації у питаннях оцінки ризику, на якій були розглянуті концепції, пов’язані з маніпулюванням інформацією, та їх актуальністю в контексті імплементації Угоди про застосування СФЗ. Доповідачі, якими були представники членів СОТ, промисловості, організацій споживачів та ділових кіл, зосередилися на питаннях еволюції недостовірної інформації та дезінформації, включаючи їх можливий вплив на політичні рішення, використання відносно безпечності сільськогосподарських харчових продуктів, виявлення та протидії на ранніх стадіях. Учасники підкреслили, що недостовірна інформація та дезінформація впливає на всіх, і закликали Комітет продовжувати шукати шляхи для подальшого аналізу наслідків дезінформації та недостовірної інформації з питань СФЗ.

Проведення чергового офіційного засідання Комітету заплановано 20 – 22 березня 2024 року.

Комітет СОТ з питань санітарних і фітосанітарних заходів (СФЗ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про застосування санітарних і фітосанітарних заходів, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань у СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері санітарних і фітосанітарних заходів.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json