ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Торгівля може відігравати важливу роль у забезпеченні економічних прав і можливостей жінок. Тому СОТ прагне створити інклюзивну торговельну систему, яка дозволить більшій кількості жінок брати участь та отримувати економічні вигоди від глобальної торгівлі.
З моменту свого створення СОТ прагнула поставити торгівлю в центр стратегій в сфері розвитку та допомоги. В результаті, торгівля допомогла мільйонам людей вирватись з бідності. Проте СОТ визнає, що необхідно зробити ще більше для того, щоб торгівля стала інструментом забезпечення достатку та скорочення бідності для жінок.
Поточні переговори СОТ та спільні ініціативи, пов’язані із послугами, сільським господарством, електронною комерцією, а також мікро-, малим та середнім бізнесом можуть сприяти додатковому розширенню можливостей жінок у світовій економіці.
Хоча гендерна рівність прямо не згадується в угодах СОТ, правила, закріплені в цих угодах сприяють тому, щоб члени СОТ, зацікавлені у прийнятті політики, націленої на сприяння розширенню економічних прав жінок, формували її в недискримінаційному, відкритому та передбачуваному торговельному середовищі.
ПЕРЕГОВОРИ ТА ПОТОЧНА РОБОТА В РАМКАХ СОТ
Під час проведення 11-ої Конференції міністрів, яка відбулась 10 - 13 грудня 2017 року в м. Буенос-Айрес (Аргентинська Республіка), 118 членів СОТ (в т.ч. Україна) ініціювали Декларацію про торгівлю та розширення прав і можливостей жінок в економічній сфері. Наразі до неї доєдналися 127 членів СОТ, що представляють понад 75% світової торгівлі.
Згадана декларація забезпечує платформу для кращого розуміння зв’язків між торгівлею та розширенням прав і можливостей жінок в економічній сфері, а також має на меті зробити торгівлю більш інклюзивною в тому числі шляхом:
У 2017 році в рамках СОТ вперше призначено координатора з торгівлі та гендерних питань, якому доручено координувати роботу між підрозділами СОТ, підбивати підсумки діяльності СОТ та розглядати можливості для подальшої роботи і нових ініціатив.
Діяльність СОТ у сфері розширення економічних прав і можливостей жінок спрямована на досягнення чотирьох основних цілей:
23 вересня 2020 року, з метою активізації зусиль задля розширення участі жінок в світовій торгівлі, була створена неформальна робоча група СОТ з питань торгівлі та гендеру, як наступний етап ініціативи, започаткованої на 11-ій Конференції міністрів СОТ у 2017 році.
Наразі діяльність у рамках неформальної Робочої групи зосереджена на таких напрямах:
12-та КОНФЕРЕНЦІЯ МІНІСТРІВ СОТ
У зв’язку із розпочатою рф війною проти України члени неформальної робочої групи вирішили відмовитись від прийняття спільної декларації міністрів стосовно розширення гендерної рівності та економічних прав і можливостей жінок у торговельній сфері та замінити її на “Заяву співголів неформальної робочої групи з питань торгівлі та гендеру з інклюзивної торгівлі та гендерної рівності”, яка була розповсюджена у рамках 12-ої Конференції міністрів СОТ, 12 червня 2022 року. Зазначений документ містить інформацію щодо:
УЧАСТЬ УКРАЇНИ У ЗАСІДАННЯХ НЕФОРМАЛЬНОЇ РОБОЧОЇ ГРУПИ СОТ
З ПИТАНЬ ТОРГІВЛІ ТА ГЕНДЕРУ
Україна бере активну участь у роботі неформальної робочої групи, так протягом засідань у 2021 році (26.02.2021, 28.04.2021, 23.06.2021, 16.07.2021, 23.09.2021, 07-08.10.2021 та 28.10.2021) було представлено національний досвід України у сфері розширення прав та можливостей жінок в економічній сфері та взято участь в обговоренні питання застосування інструменту “гендерні лінзи”, зокрема представлено бачення щодо ролі цього інструменту у забезпеченні рівних економічних прав та можливостей жінок та чоловіків.
У 2022 році відбулось 4 засідання неформальної робочої групи (22.02.2022, 02.06.2022, 22.09.2022, 12.12.2022) присвячені обговоренню: можливостей представлення неформальною робочою групою, у рамках 12-ї Конференції міністрів СОТ, результатів своєї діяльності та плану роботи ініціативи після цього заходу, застосування “гендерних лінз” до торговельної політики, розробки та запуску бази даних СОТ стосовно наявних у регіональних торговельних угодах (RTAs) гендерних положень, тенденцій у розробці інклюзивної торговельної політики та розробки робочої програми ініціативи “Допомога у торгівлі”, а також проведення Всесвітнього торгового конгресу з питань гендеру.
Під час засідання ініціативи, що відбулось 22.09.2022 представниця України:
У першому півріччі 2023 року відбулось 3 засідання неформальної робочої групи (14.02.2023, 21.04.2023, 20.06.2023) на яких, зокрема, обговорювались план роботи ініціативи, можливості представлення неформальною робочою групою, у рамках 13-ї Конференції міністрів СОТ, результатів своєї діяльності, питання застосування “гендерних лінз” до роботи в СОТ, гендерного впливу прийнятого членами СОТ зобов’язання стосовно мораторію щодо митних платежів на електронні транзакції, а також гендерних аспектів роботи Всесвітньої організації інтелектуальної власності.
Представники України долучились до обговорення зазначених питань та, крім іншого, наголосили, що незважаючи на війну забезпечення рівних економічних прав та можливостей жінок і чоловіків є пріоритетною сферою державної політики, поінформували про негативні наслідки розв’язаної РФ війни проти України для економічного та соціального становища українських жінок, висвітили спільну роботу Уряду України, міжнародних партнерів та неурядових організації з покращення ситуації, що склалась внаслідок війни, відзначивши, зокрема, реалізацію програми релокації підприємств та імплементації підприємницьких проектів та програм для жінок, а також закликав членів СОТ консолідувати зусилля задля посилення тиску на агресора та забезпечення належного функціонування багатосторонньої торговельної системи.
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
СОТ: База даних СОТ стосовно наявних у регіональних торговельних угодах (RTAs) гендерних положень
Неформальна Робоча група з питань торгівлі та гендеру
Спільна доповідь СОТ та Світового банку “Жінки та торгівля: роль торгівлі в забезпеченні гендерної рівності”