Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Діяльність / Діяльність України у Світовій організації торгівлі / Участь України в роботі регулярних органів СОТ / Участь у засіданнях Комітету з питань сільського господарства
Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (27–28 червня 2023 року)
07.07.2023 | 09:27 | Департамент торговельних угод та розвитку експорту.

105-те офіційне засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (далі – Комітет) відбулось 27 – 28 червня 2023 року в м. Женеві (Швейцарська Конфедерація) у гібридному форматі.

На початку засідання було оголошено про обрання нового голови Комітету – представника Норвегії Кетіля Тисдаля. Членів було поінформовано, що він очолить Комітет починаючи з наступного засідання, що відбудеться 27 – 28 вересня 2023 року.

У рамках процедури огляду здійснення реформи сільського господарства учасники засідання обговорили питання, які стосуються виконання зобов'язань у галузі сільського господарства, та нотифікації, внесені членами СОТ, з питань доступу до ринку, внутрішньої підтримки, експортної конкуренції, обмежень експорту, продовольчої допомоги. Усі питання, що порушувались на зазначеному засіданні, включені до документа G/AG/W/237.

Під час обговорення питання до Великої Британії від РФ стосовно банківських обмежень представниця України наголосила на тому, що процедура огляду систематично використовується російською делегацією для поширення брехливих тез серед світової торговельної спільноти, і надала статистичні дані, які свідчать про зростання російського експорту сільськогосподарської продукції, попри те, що представники країни-агресора заявляють про негативний вплив санкцій на зовнішню торгівлю РФ. Вона також поінформувала членів про наслідки російської збройної агресії для сільського господарства України, включно з наслідками від підриву російськими військами Каховської ГЕС.

Суверенітет і територіальну цілісність України у своїх виступах підтримали делегації Великої Британії, США, ЄС, Канади, Австралії, Нової Зеландії, Японії. Представники зазначених членів вкотре нагадали про свою позицію не вести справи "як зазвичай" з делегацією РФ у СОТ.

Представниця України виголосила коментар стосовно запровадження Індією обмежень на експорт пшениці у рамках обговорення відповідного питання, та зазначила про вплив експортних обмежень на продовольчу безпеку і закликала Індію подати відповідну нотифікацію до СОТ. Співавторами питання також стали Велика Британія, Швейцарія, Канада, США, Австралія, Японія, ЄС, Республіка Корея.

Низка членів-співавторів (Австралія, Канада, Парагвай, США, Таїланд, Україна) відповідно до статті 18.7 Угоди про сільське господарство представили контрнотифікацію щодо підтримки Індією ринкових цін на рис та пшеницю (G/AG/W/234).

У документі вказується на значний розрив між обсягами наданої підтримки, про яку повідомляє Індія, та обсягами, які були розраховані співавторами документу з використанням відкритих даних, що публікуються на офіційних веб-ресурсах Індії. Співавтори встановили, що протягом 2014/2015 – 2020/2021 маркетингових років підтримка ринкових цін на пшеницю покривала 65-81% вартості виробництва цього товару.

Представниця України у своєму виступі зауважила, що Україна, як один з найбільших експортерів пшениці, не могла залишитися осторонь цієї дискусії. Вона привернула увагу членів до того факту, що у 2012 – 2014 та 2021 – 2022 роках Індія була значним експортером цього товару, а також що рівні її запасів корелюються з обсягами експорту. Крім того, було зазначено про занепокоєння стосовно експорту Індією пшениці з державних запасів. Представниця України також наголосила на тому, що підтримка ринкових цін є видом підтримки, який значно спотворює ринки, створюючи стимули для місцевих виробників та знижуючи можливості входження на ринок постачальників з інших країн.

У ході обговорення стану виконання Декларації міністрів про негайну відповідь на загрози для продовольчої безпеки (WT/MIN(22)/28 – WT/L/1139) та Декларації міністрів про відповідь СОТ на пандемію COVID-19 та готовність до майбутніх пандемій (WT/MIN(22)/31 – WT/L/1142) члени заслухали виступи представників міжнародних організацій (ФАО, МВФ, Світовий банк, Всесвітня продовольча програма та ін.), присвячені проблемам продовольчої безпеки та вжитим цими організаціями заходам.

У відповідь на виступи представників міжнародних організацій, зокрема Всесвітньої продовольчої програми, представниця Україна надала коректну інформацію стосовно функціонування чорноморського зернового коридору, а також зазначила про те, що блокування Росією його роботи призвело до практичного повної його зупинки та неможливості постачання агропродукції на світові ринки, що є вкрай важливим з огляду на світову продовольчу кризу.

Крім вищезгаданих питань, під час засідання Комітету члени здійснили щорічний огляд виконання Рішення міністрів з експортної конкуренції (WT/MIN(15)/45) та приділили увагу питанню функціонування Комітету, а також ухвалили звіт за результатами першого трирічного огляду виконання Рішення міністрів щодо тарифних квот (WT/MIN(13)/39).

Інформація стосовно результатів засідання також доступна на сайті СОТ за посиланням.

Комітет СОТ з питань сільського господарства – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2