Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Діяльність / Діяльність України у Світовій організації торгівлі / Участь України в роботі регулярних органів СОТ / Участь у засіданнях Комітету з питань сільського господарства
Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (27–28 вересня 2023 року)
10.10.2023 | 12:24 | Департамент торговельних угод та розвитку експорту.

106-те офіційне засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (далі – Комітет) відбулось 27 – 28 вересня 2023 року в м. Женеві (Швейцарська Конфедерація) у гібридному форматі.

У рамках процедури огляду здійснення реформи сільського господарства учасники засідання обговорили питання, які стосуються виконання зобов'язань у галузі сільського господарства, та нотифікації, внесені членами СОТ, з питань доступу до ринку, внутрішньої підтримки, експортної конкуренції, обмежень експорту, продовольчої допомоги. Усі питання, що порушувались на зазначеному засіданні, включені до документа G/AG/W/241.

У рамках пункту 1.А порядку денного делегація України підтримала розгляд запитання щодо обмежень експорту пшениці та рису, запроваджених Індією.

Під час обговорення пункту 1.С у відповідь на запитання від рф делегації Австралії, Великої Британії, ЄС, Канади, Нової Зеландії, Норвегії, США та Японії вкотре наголосили на тому, що не мають наміру вести справи у звичайному форматі з делегацією рф у СОТ, та засудили російську військову агресію і підтримали територіальну цілісність України у межах її міжнародно визнаних кордонів.

Представниця України висловила вдячність зазначеним делегаціям за підтримку України та міжнародного правопорядку і поінформувала членів СОТ про систематичні атаки рф на портову інфраструктуру Одеської області, кількість пошкоджених та зруйнованих об’єктів інфраструктури та знищених тон зерна і зусилля України з відновлення експорту аграрної продукції через Чорне море. Вона також наголосила на тому, що відновлення повноцінної торгівлі сільськогосподарською продукцією можливе лише за умови забезпечення вільного судноплавства.

Під час засідання Комітету було розглянуто 96 запитань стосовно виконання членами СОТ зобов’язань за Угодою з питань сільського господарства, 30 з яких було внесене на обговорення вперше, 78 запитань щодо поданих членами СОТ нотифікацій з питань сільського господарства, 9 запитань, відповіді на які не було надано на попередніх засіданнях Комітету, та 8 запитань, що стосувалися виконання зобов’язань членами СОТ у галузі експортної конкуренції.

На засіданні було розглянуто питання виконання Декларації міністрів про негайну відповідь на загрози для продовольчої безпеки (WT/MIN(22)/28 – WT/L/1139) та Декларації міністрів про відповідь СОТ на пандемію COVID-19 та готовність до майбутніх пандемій (WT/MIN(22)/31 – WT/L/1142). У рамках цього пункту порядку денного представники організацій-спостерігачів (ФАО, МРЗ) поінформували членів про ситуацію на міжнародних ринках основних сільськогосподарських товарів та стан глобальної продовольчої безпеки.

У рамках пункту 2.В порядку денного за ініціативою Африканської групи члени обговорили роль трансферу технологій у забезпеченні стійкості сільського господарства. Представник Нігерії від імені Африканської групи представив документ G/AG/W/238, наголосивши у своєму виступі на важливій ролі технологій у підвищенні ефективності сільського господарства країн Африки та, відповідно, посиленні продовольчої безпеки. Делегації низки членів СОТ, зокрема ЄС та США, підтримали позицію стосовно важливості технологій у розвитку аграрного сектору африканських країн, зазначивши при цьому про необхідність забезпечення належного захисту інтелектуальної власності на відповідні технології.

Значну частину засідання Комітету було присвячено дискусії стосовно впливу заходів, які вживаються з метою захисту довкілля, на міжнародну торгівлю сільськогосподарською продукцією. Зазначеному питанню було присвячено декілька документів, а саме: внесок Африканської групи стосовно принципів розробки та імплементації заходів з захисту довкілля, пов’язаних з торгівлею (G/AG/W/239); спільна заява Кернської групи щодо внеску багатосторонньої торговельної системи у сталий та стійкий розвиток сільського господарства та продовольчих систем (G/AG/GEN/222); спільний лист Бразилії, Індонезії та Малайзії до ЄС щодо регламенту ЄС стосовно товарів, пов’язаних з вирубкою лісів (G/AG/GEN/223).

Низка делегацій, переважно країн Латинської Америки та Південно-Східної Азії висловилися критично стосовно заходів ЄС у рамках Зеленого курсу, відзначивши, що такі заходи обмежують торгівлю, не враховують кліматичні особливості інших країн та їхні правові системи, негативно впливають на виробників з країн, що розвиваються.

Представниця ЄС у своєму виступі з цього питання зазначила, що ЄС реагує на зміни клімату, вживає заходів з попередження катастрофічних наслідків для довкілля та є світовим лідером у цьому процесі.

Інформація стосовно результатів засідання також доступна на сайті СОТ.

Комітет СОТ з питань сільського господарства – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2