Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Публічні закупівлі / Консультації з питань закупівель / Консультації з питань публічних закупівель
Меню
Консультації з питань публічних закупівель
Запит від Об’єднання ветеринарної медицини в м. Києві
Тема: Інше
Тема розширена: Закупівля бланків з використанням спеціальних елементів захисту
Суть питання: Замовник, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за організаційно-правовою формою юридичної особи зареєстрований як «державна організація (установа, заклад)».
Відповідно до затвердженого Положення, - Замовник є «державною установою» і належить до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Відповідно до ч. 2 ст. 83 Цивільного Кодексу України «особливості правового статусу окремих видів організацій, закладів, установ встановлюються законом».
Керуючись Законами України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про ветеринарну медицину», Постановою Кабінету міністрів України від 9 червня 2011 року № 641 «Про затвердження переліку платних адміністративних послуг, які надаються Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, органами та установами, що належать до сфери її управління, і розміру плати за їх надання», - Замовник надає адміністративні послуги.
Для оформлення результатів надання адміністративних послуг, Замовник закуповує бланки з використанням спеціальних елементів захисту.
Форми бланків затверджені державним органом влади належним чином, і мають єдину форму.
Частина друга статті 18 Закону України «Про адміністративні послуги» визначає, що «…органи виконавчої влади, інші державні органи здійснюють закупівлю бланків для оформлення результатів надання адміністративних послуг (крім власних бланків цих органів) у державних підприємств, що входять до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері організації та контролю за виготовленням бланків цінних паперів, документів суворої звітності. Закупівля товарів, робіт і послуг для надання адміністративних послуг здійснюється відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі»…».
Тлумачення терміну «державний орган» містися лише в частині першій ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» яка визначає, що «…державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю».
Зважаючи, на все вищезазначене, з врахуванням, що Замовник є суб'єктом публічного права, має повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції (має функцію контролю), і юрисдикція якого поширюється на окрему адміністративно-територіальну одиницю, у тендерного комітету виникає питання: чи розповсюджується вимоги частини другої статті 18 Закону України «Про адміністративні послуги» на Замовника як обов’язок здійснювати закупівлю виключно у державних підприємств, що входять до сфери управління центрального органу виконавчої влади, з дотриманням вимог Закону України «Про публічні закупівлі»?
Відповідь на запит 618/2021

Шановний користувачу, повідомляємо, Закон України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон) установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

Сфера застосування Закону визначена статтею 3 Закону. Згідно зі статтею 13 Закону закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог. Відкриті торги є основною процедурою закупівлі у відповідності до частини першої статті 20 Закону.

Водночас частиною п'ятою статті 3 Закону установлений перелік випадків, на які не поширюються дія Закону. Так, відповідно до пункту 16 частини п’ятої статті 3 Закону його дія не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є зокрема бланки інших документів, що відповідно до законодавства України потребують використання спеціальних елементів захисту, що виготовляються підприємствами, що належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері організації та контролю за виготовленням бланків цінних паперів, документів суворої звітності, а також товари і послуги, необхідні для їх виготовлення.

При цьому згідно з Положенням про Мінекономіки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459 (зі змінами), Мінекономіки відповідно до покладених на нього завдань реалізує державну політику у сфері організації та контролю за виготовленням бланків цінних паперів, документів суворої звітності, здійснює державний контроль і координацію діяльності державних органів у зазначеній сфері.

Тому, виключно у разі якщо замовником передбачена закупівля, зокрема бланків документів, що відповідно до законодавства України потребують використання спеціальних елементів захисту та виготовляються саме підприємствами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері організації та контролю за виготовленням бланків цінних паперів, документів суворої звітності, то таку закупівлю замовник здійснює без застосування вимог Закону.

У інших випадках закупівлі здійснюються шляхом застосування однієї з процедур, встановлених Законом, керуючись вартісними межами та з дотриманням мети Закону, зокрема забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції.

При цьому, виходячи зі змісту статті 5 Закону, замовники повинні здійснювати закупівлі з дотриманням таких принципів, як добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія, ефективність та пропорційність, недискримінація учасників та рівне ставлення до них, об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.

Відповідь надано: Департаментом сфери публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
Теги: Відкриті торги
Чи була ця відповідь корисною для вас? Так Ні
Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2