Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Публічні закупівлі / Консультації з питань закупівель / Консультації з питань публічних закупівель
Меню
Консультації з питань публічних закупівель
Запит від ТОВ "Юнілаб"
Тема: Інше
Тема розширена: провендення одночасно відкритих торгів з однаковим предметом закупівлі
Суть питання: Просимо надати роз'яснення відносно тендерів, коли Замовник оголошує декілька тендерів, який мають той самий ДК та предмет закупівлі та очікувану вартість, тільки оголошені в різні проміжки часу, а саме в період та /або після закінчення оскарження.
Як приклад,
https://www.dzo.com.ua/tenders/16930428 - оголошення 18.10.22 з періодом оскарження до 14.11.22
https://www.dzo.com.ua/tenders/17199869 - оголошення 15.11.22
Тобто Замовник , має можливість маніпулювати проведенням процедури закупівлі. В той час, коли перший оголошений тендер оскаржується учасниками на наявність дискримінаційних вимог, потенційні учасники витрачають свій час на процедуру оскарження для досягнення виконання ЗУ ПРо публічні Закупілі, Замовник оголошує другий тендер з аналогічним ТЗ, розуміючи, що увага потенційних учасників прикута до уже голошеного тенедру , тому вірогідність повторного оскарження зменшується.
Чи правомірні такі дії Замовника ? Яким чином Замовник несе відполдвідальність перед державою за те, що на одну задачу ( закупівля певного асортиметну продукціі) витрачається в подвійному об'ємі витрати ( наприклад, заробіна платня тендерних спеціалістів)? Які дії потенційні учасники можуть прийняти до Замовника для того, щоб зменшити такі преденденти з проведенням тендерів-клонів?
Відповідь на запит 4/2023
Шановний користувачу, повідомляємо, що Закон України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон) установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.
З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі”, проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою  Кабінету Міністрів України  від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі – постанова № 1178, Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону. Порядок оскарження відкритих торгів встановлений пунктами 52-64 Особливостей та відбувається відповідно до статті 18 Закону. 
Крім цього, пунктом 22 Особливостей визначено, що державне регулювання, контроль у сфері публічних закупівель та громадський контроль здійснюються відповідно до статті 7 Закону. Згідно з частиною четвертою статті 7 Закону Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України. Відповідно до пункту 23 Особливостей моніторинг відкритих торгів здійснюється Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами відповідно до статті 8 Закону. 
Так, відповідно до Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (зі змінами), Державна аудиторська служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю. Пунктом 4 указаного Положення установлено, що Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про закупівлі, реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
У разі необхідності здійснення контролю у сфері публічних закупівель, слід звертатися до органів влади, до компетенції яких віднесені відповідні повноваження згідно зі статтею 7 Закону України “Про публічні закупівлі”.
Разом з тим зазначаємо, що ураховуючи частину другу статті 19 Конституції України, та відповідно до норм Закону України "Про публічні закупівлі", Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459 (зі змінами), до компетенції Мінекономіки як Уповноваженого органу не належить визначення правомірності дій суб'єктів сфери публічних закупівель в конкретних випадках.
Відповідь надано: Департаментом сфери публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
Теги: Контроль у сфері закупівель
Чи була ця відповідь корисною для вас? Так Ні
Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2