Міністерство економіки України

Мінекономрозвитку створило державне підприємство ProZorro.Продажі
17.04.2018 | 12:49 | Прес-служба Мінекономрозвитку

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України зареєструвало державне підприємство “Прозорро Продажі”. Таким чином пілотний проект ProZorro.Продажі поступово завершується, і реформа державних продажів переходить на новий, державний етап.

Як відомо, з часу проведення першого аукціону в жовтні 2016 року, проект ProZorro.Продажі забезпечив прозорий продаж активів на суму більш ніж 8 млрд грн. Початковою метою проекту було створення прозорої системи продажу активів неплатоспроможних банків. З часом сфера діяльності поширилася на інші активи - майно державних підприємств, права оренди, права на розміщення реклами, комунальні активи тощо. На етапі пілоту  команда проекту напрацювала процедури і регламенти, накопичила досвід з реалізації активів, який дозволяє перевести реформу державних продажів на новий рівень, створивши відповідний державний інститут.

“Prozorro.Продажі - один з найуспішніших проектів Мінекономрозвитку. Вже на етапі пілотної реалізації його команда довела свою надзвичайну ефективність у продажі іноді складних чи проблемних активів. Prozorro.Продажі потрібні Україні і моя державницька позиція - інституціоналізувати цей проект як державне підприємство. Це дозволить надати йому не тимчасову, а постійну форму, визначити його місце у системі державних інституцій та сформулювати чіткі правила взаємодії з державною системою аукціонів, якою він керує”, - підкреслив Перший віце-прем’єр-міністр - Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів.  

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна,  що пілотний проект ProZorro.Продажі є черговим доказом ефективності “золотого трикутника партнерства” для здійснення реформ. “Взаємодія бізнесу, держави і громадських активістів дає чудовий результат, це ми побачили під час створення системи ProZorro, і це ми відтворили під час пілотування системи ProZorro.Продажі. Transparency International Україна виступала гарантом цілісності проекту і адміністрування центральної бази даних на етапі “пілоту”. За цей час ми напрацювали базові процедури і отримали багато досвіду публічних продажів. Прийшов час зробити наступний крок й інституціоналізувати досягнення, створивши державне підприємство. Зараз розпочинається процес передачі системи на ДП, який триватиме кілька місяців. Якщо робота буде настільки ж кропіткою, як і під час пілотного проекту, попереду на держпідприємство чекають багато успіхів”, - зазначив він.  

Нове держпідприємство підпорядковується Міністерству економічного розвитку і торгівлі України. Головна мета ДП - інституціоналізація пілотного проекту, створення єдиної державної системи аукціонів закріплення процедур і процесів, технічний, юридичний і організаційний розвиток системи.

На етапі пілоту фінансування проекту ProZorro.Продажі відбувалося за рахунок підтримки донорських організацій. Державне підприємство “Прозорро Продажі” буде функціонувати за рахунок комісії від електронних майданчиків, акредитованих для роботи з системою ProZorro.Продажі.

Виконуючим обов'язки директора державного підприємства було призначено керівника проекту ProZorro.Продажі Олексія Соболева.

Контроль над підприємством буде здійснювати незалежна наглядова рада, до складу якої увійдуть представники Мінекономрозвитку, а також троє незалежних експертів, які  будуть  обрані  на відкритому конкурсі. Крім того, до участі в Наглядовій раді будуть запрошені представники Фонду гарантування вкладів.

“Держпідприємство  працюватиме за найвищими стандартами корпоративного управління. Наглядова рада буде затверджувати ключові рішення, як то призначення директора чи фінансовий план, забезпечуючи таким чином їхню незалежність”, - розповів перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

За словами в. о. директора ДП “Прозоро Продажі” Олексія Соболева ключові напрямки роботи компанії: продаж активів збанкрутілих банків, активів державних і комунальних підприємств, мала приватизація.

“Як відомо, Закон про приватизацію був підписаний, а отже відтепер буде продаватися виключно через ProZorro.Продажі. Наразі триває технічна підготовка, і перший аукціон буде проведено вже в червні. Загалом Фонд держмайна оголосив перелік з 600 підприємств, які буде виставлено на прозорі аукціони цього року”, - розповів Олексій Соболев.

Серед інших планів на 2018 рік: пілотний проект з оренди вагонів “Укрзалізниці”, запуск проекту з Геокадастром та інші.

“Ми розпочинали з продажу майна банків-банкрутів, але зараз перелік активів, що виставляються на аукціони, значно розширено. Тому спеціалізація державного підприємства - це прозорі аукціони з продажу будь-яких активів. Ми будемо повністю охоплювати всі сфери реформи держпродажів і залишатися її головним драйвером”, - підкреслив Соболев.

ІТ-міграція проекту відбудеться протягом травня-червня. Тим часом активно  формується штат державного підприємства. Очікується, що основою штату підприємства стане проектна команда ProZorro.Продажі. Втім, підприємство потребує більше спеціалістів, тож вже розпочався пошук претендентів. “Закликаю всіх, хто має амбіцію бути причетним до масштабної реформи державних продажів і будувати найкращу в світі систему аукціонів, приєднуйтесь до нашої команди! В нас багато цікавої роботи”, - додав Соболев.  

Детальніше про нове держпідприємство - в презентації: http://bit.ly/2JTWYJE.