Нефьодов
Український бізнес найближчим часом отримає доступ до ринку державних закупівель країн-учасниць GPA
12.11.2015 | 14:23 | Прес-служба Мінекономрозвитку

Представники країн-учасниць Комітету з державних закупівель Світової організації торгівлі (СОТ) погодили приєднання України до "Угоди про державні закупівлі" (Agreement on Government Procurement, GPA). Схвальне рішення було прийнято в Женеві після тривалих перемовин із представниками закордонних делегацій. Про це повідомив заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

Угода GPA поширює головний принцип СОТ - рівний доступ до ринків - на сферу державних закупівель. Іноземці матимуть повний доступ до українських державних тендерів так само, як українці - до закордонних. Але, якщо іноземні компанії вже давно можуть брати участь у публічних закупівлях в Україні, законодавство встановлює рівні умови участі для національних та іноземних постачальників, то для українських компаній приєднання до Угоди означає відкриття глобального ринку, який для них був повністю закритий.

“Ринок публічних закупівель країн СОТ оцінюється у 1,7 трлн дол. Це більш ніж у 30 разів більше українського експорту в 2014 році. Приєднання до Угоди відкриває для українців найлегший шлях експорту, адже правила і вимоги до тендерів чітко структуровані. Пропонувати українські товари та послуги можна буде на державних тендерах США, Кореї, Тайваню, Сінгапуру, Гонконгу чи Канади. Крім того, не прийдеться витрачати величезні кошти на маркетинг, місце на полиці чи відкриття представництва. Достатньо буде знайти тендер в інтернеті й подати заявку ”, - розповів заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

Приєднання до GPA - це ще й знак якості держави для іноземних інвесторів. Це позитивний сигнал та доказ того, що Україна переймає найкращі практики та отримує схвалення від провідних країн світу. Це також закріплює міжнародну репутацію України, що дозволяє більш ефективно відстоювати економічні інтереси на глобальному ринку.

Ключовим у підготовці до підписання Угоди стало прийняття розробленого Мінекономрозвитку проекту змін до Закону «Про державні закупівлі» (законопроект 2087а). У ньому, крім низки антикорупційних вдосконалень, містяться технічні поправки, які необхідно було внести для приєднання України, на кшталт гармонізації строків проведення тендерів, які на декілька днів відрізнялися від прийнятих у СОТ GPA.

“Україна розпочала приєднання до Угоди GPA чотири роки назад. Команда нашого департаменту, відстоюючи торговельні інтереси України, весь цей час проводила перемовини з іншими країнами щодо конкретних умов приєднання. Приведення у відповідність нашого законодавства також потребувало часу. Але сьогодні основну роботу зроблено. Делегації всіх 46 країн-учасниць GPA одноголосно підтримали Україну та надали свою згоду на приєднання. А Секретаріат Комітету GPA відзначає роботу української делегації, як найкращу практику для інших країн, що ведуть аналогічні перемовини. Ми це зробили!”, - розповів керівник міжнародного відділу департаменту регулювання держзакупівель Мінекономрозвитку Тетяна Лісовська.

Для підтримки та навчання українських експортерів і державних службовців щодо Угоди GPA, Мінекономрозвитку проводить низку заходів, під час яких знайомить бізнес із новими можливостями. Перші такі семінари відбулися 21-23 липня цього року за підтримки CLDP, Програми розвитку комерційного права Міністерства торгівлі США. Наступний великий семінар планується на лютий 2016 року.

Крім того, Міністерство планує запустити спеціальний веб-сайт, де автоматично будуть збиратися всі актуальні заявки державних закупівельників з-за кордону. «Країни, які мають усі закупівлі в електронній формі, можна перелічити на пальцях однієї руки. У питанні переведення публічних закупівель в електронну форму Україна зі своєю системою ProZorro займає лідерські позиції у світі й є зразком для інших», – додав Максим Нефьодов.

За його словами, Верховна Рада може ратифікувати Угоду GPA ще до кінця 2015 року.

Про те саме говорить і директор департаменту регулювання державних закупівель Мінекономрозвитку Олександр Стародубцев: “Після приєднання до GPA життя тільки починається. Українському бізнесу потрібно активно допомагати: вчити подавати пропозиції на іноземні тендери, консультувати стосовно регулювання в різних країнах, допомагати з оскарженням і таке інше. Українські юристи, консультанти, бізнес-школи зараз активно включаються у цей процес. Основний же фокус нашого департаменту буде зосереджено на зборі всієї наявної інформації про тендери країн-учасниць GPA на одному он-лайн ресурсі, а також зручне надання цієї інформації бізнесу. Як не дивно, цього в світі ще ніхто не зробив, тому філософія ProZorro: з відкритим кодом, данними та роботою через електронні майданчики, точно стане у нагоді”.