Міністерство економіки України

В Україні сертифікований оператор, що здійснюватиме розмінування водойм, - Юлія Свириденко
03.06.2023 | 11:59 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації

Першочерговим пріоритетом наразі є відновлення безпечного простору для населення. Відтак, насамперед ідеться про обстеження та розмінування домогосподарств, розмінування інфраструктури та земель сільгоспризначення. Рекреаційні зони - це наступний етап. Один з операторів, що пройшов сертифікацію на здійснення розмінування, сертифікувався спеціально для розмінування водойм.

Про це розповіла в ефірі національного телемарафону телеканалу 1+1 Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

«Держава має чіткий зрозумілий план очищення земель від мін та снарядів, що не вибухнули. Перше – повернення безпечного середовища для людей деокупованих територіях. Друге  – інфраструктура та землі сільгоспризначення. Бо ми аграрна держава і потрібно, щоб люди мали можливість працювати на землі. Ліси та водойми – це третя – четверта черга розмінування. Тому щоб не ставити сьогодні під загрозу своє життя та життя дітей я просила б громадян обмежити відвідування лісу на деокупованих територіях. І в жодному разі не ігнорувати попереджувальні знаки, які наші служби розміщують біля водойм в чи в лісах», - зазначила Юлія Свириденко.

Що стосується пріоритетних планів, то за словами Першого віцепрем’єр-міністра – Міністра економіки України, цього року планується обстежити, та в разі необхідності розмінувати біля 165 тисяч га сільгоспугідь. Це більше третини земель, визначених чотирирічним планом для першочергового розмінування. Щоб прискорити процес, Україні потрібна відповідна техніка. Насамперед – машини для розмінування, ефективні саме в полях. 

Як розповіла Юлія Свириденко, сьогодні в Україні працює 12 таких машин. Проводяться навчання екіпажів ще для 5 машин. За попередніми домовленостями партнери можуть до кінця року надати ще 26 машин для розмінування. Відтак навіть такої кількості техніки, враховуючи обсяги завдань буде мало. Саме тому Уряд працює з іноземними виробниками над локалізацією виробництва машин для розмінування. 

«Дуже активно ведуться перемовини. Сподіваюсь, що в найближчі місяці почнеться локалізація виробництва  запчастин, тому що машини можуть ламатися, ставати непридатними через вибухи. І дуже важливо, щоб все потрібне для ремонту було на складах. І як для Міністра економіки для мене, звичайно, дуже важливо, щоб наші підприємства працювали, щоб кошти не йшли за кордон, а залишалися в Україні», - зазначила Юлія Свириденко.

Нагадаємо, минулого тижня державні підрозділи та приватні оператори обстежили загалом близько 20 тисяч гектарів сільгоспземель, визначених Планом першочергового гуманітарного розмінування сільгоспземель. Загалом на сьогодні обстежено більше 108 тисяч га земель з понад 470 тисяч, що підлягають обстеженню та очищенню.