Міністерство економіки України

Розпочато перезавантаження Експортно-кредитного агентства
03.11.2021 | 14:11 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації

Підписані  накази Мінекономіки про дострокове припинення повноважень усіх п’яти членів наглядової ради ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» та голови правління товариства. Причиною такого рішення стала вкрай незадовільна діяльність товариства та відсутність реагування на це з боку членів наглядової ради. 

Відтак, враховуючи стан фінансово-господарської діяльності ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» та відсутність дієвих заходів з покращення відповідних показників, стратегії розвитку товариства, Міністром було прийнято  рішення про дострокове припинення повноважень також голови правління товариства Руслана Гашева.

За рік діяльності на керівній посаді (з 03.11.2020 - в.о. голови правління, з 04.03.2021 - голова правління) Русланом Гашевим не було вжито заходів, які б сприяли виконанню товариством покладених на нього законодавством повноважень щодо стимулювання українських підприємств-експортерів та, відповідно, збільшення експорту.

Товариством припинено роботу над створенням таких продуктів як страхування експортних кредитів портфельним методом та страхування факторингу. Досі не запрацювала програма компенсації відсоткової ставки за експортними кредитами, що є одним з основних інструментів стимулювання діяльності вітчизняних підприємств.

Ключові показники діяльності товариства: за 9 місяців 2021 укладено 4 договори страхування та отримано дохід у розмірі лише 116 тис. грн. Натомість видатки товариства за цей час сягнули 19,5 млн грн.

Міністерством враховано порушення керівних принципів ОЕСР під час призначення Руслана Гашева головою правління товариства. Попри те, що конкурс на призначення членів наглядової ради товариства завершився 31 січня 2021, призначення Руслана Гашева головою правління товариства 04 березня 2021 відбулось шляхом прийняття наказу Мінекономіки. 

Враховуючи зазначене, Мінекономіки готує оголошення про проведення конкурсу на посади членів наглядової ради товариства. Надалі вже оновлена наглядова рада має визначити порядок проведення публічного конкурсу на посаду голови правління товариства та, з урахуванням керівних принципів ОЕСР, провести його у відповідності до вимог щодо законності, прозорості та чесної конкуренції.

Відповідно до частини першої статті 61 Закону України “Про акціонерні товариства” тимчасово виконуючим обов'язки голови правління товариства призначено заступника голови правління товариства В’ячеслава Попова.

Довідково

ПрАТ "Експортно-кредитне агентство" утворено на виконання Закону України "Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту".

Основними завданнями товариства є захист українських експортерів шляхом страхування, перестрахування та гарантування; впровадження сучасних фінансових технологій у зовнішній торгівлі, розвиток експорту товарів (робіт, послуг) українського походження, реалізація програми часткової компенсації відсоткової ставки за експортними кредитами.

Штатна чисельність ЕКА 36 працівників.  Видатки за 9 місяців 2021 склали 14,2 млн грн, або 117 % від плану.

Результати діяльності: у 2020 укладено 3 договори, отримано дохід 43 тис. грн, або 0,6 % від запланованого; за 9 місяців 2021 укладено 4 договори та отримано дохід у сумі 116 тис. грн., або 1,8% від запланованого.

Сума застрахованих контрактів товариством у 2020-2021 складає близько 0,9 млн дол. США, що становить 0,0067 % від експорту груп товарів, контракти по яким може страхувати товариство і який складає 13,4 млрд дол. США.

Основний дохід товариства – це відсотки від депозиту та ОВДП. Так, у 2021 р. товариство отримало 15,6 млн грн за 9 місяців як відсотки по депозиту у розмірі 200 млн грн. (початковий статутний капітал товариства). Ще 50,9 млн грн отримано від ОВДП (у березні 2021 статутний капітал товариства був збільшений на 1,8 млрд грн шляхом випуску ОВДП).