Міністерство економіки України

Свириденко-інтервю
Українська економіка стала на військові рейки з першого дня війни, - Юлія Свириденко у великому інтерв’ю Вадиму Карп’яку
21.10.2022 | 20:54 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації

Уряд докладатиме максимальних зусиль для підтримки та стимулювання розвитку українського бізнесу. Про це розповіла в інтерв’ю телеведучому Вадиму Карп’яку в ефірі Національного телемарафону Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко. За її словами, іншого шляху для того, аби економіка розвивалася та акумулювала більше доходів до держбюджету, немає. 

«Ми маємо стимулювати аграрний сектор – те, що нам дає валютну виручку. Підтримати металургів, хіміків, виробників харчової промисловості. І робити це як через реалізацію масштабних програм підтримки, так і точково за  допомогою Уряду. Інакше бізнес не виживе. І ми це розуміємо. У мене як міністра економіка основні стейкхолдери – бізнес. Моя задача - зробити так, щоб він функціонував, а після війни ще й займався відновленням», - зазначила Юлія Свириденко.

 Також вона підкреслила, що українська економіка стала на “військові рейки”, як це назвав прем’єр-міністр Денис Шмигаль, з першого дня війни, тобто адаптувалася під реалії. У перший же день запрацювала програма бронювання працівників та релокації підприємств з небезпечних територій, а також було здійснено переналаштування логістичних шляхів. 

Юлія Свириденко наголосила, що навіть у воєнних умовах бізнес прагне розвиватися. Зокрема, надзвичайно великим попитом користуються програми мікрогрантів на відкриття чи розвиток бізнесу, переробку, програми в аграрній сфері. Тому нині Уряд працює над залученням до фінансування грантових програм західних партнерів. 

Говорячи про стан української економіки сьогодні, Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України підкреслила, що економіка демонструє гнучкість. Прогнози щодо падіння ВВП за підсумками року покращились порівняно з прогнозами, які давали на початку війни.

«Якщо дати характеристику економіки України, то це некрихкість. Ми адаптувались, - зазначила Юлія Свириденко. - У нас є різні сценарії, в залежності від того, що відбуватиметься в військовому плані. І до кожного з цих сценаріїв є набір інструментів: яким чином ми маємо підтримувати економіку. Один з найбільш оптимістичних сценаріїв – зростання економіки на 15% та більше. Найбільш песимістичний – падіння на 0,4%», - розповіла Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України. 

Натомість для розрахунку держбюджету на 2023 рік брався консервативний сценарій – зростання приблизно на 4%.

Водночас, попри війну, Україна вже сьогодні готується до повоєнного відновлення. Уряд представив План відновлення на конференції в Лугано та запустив платформу Advantage Ukraine, де представлено інвестиційні можливості України. Як зазначила в інтерв’ю Юлія Свириденко, на платформі зареєстровано вже більше 200 заяв від інвесторів з США, Великобританії, Німеччини та інших західних країн. Наразі Мінекономіки з іноземними партнерами працює над питанням страхування інвестиційних ризиків.

«Маємо надію запустити до кінця року один інвестиційний проєкт з покриттям до 90% від MIGA. Це говорить про те, що ми впевнені в нашій перемозі. І що, незважаючи на війну, іноземні інвестори цікавляться проектами в Україні.
Попри те, що військові дії тривають, є розуміння, куди ми прямуємо, яку економіку хочемо будувати, на які галузі хочемо спиратися. Це Military-tech, сільське господарство металургія та інші. З акцентом на дуже глибоку переробку. Адже для нас життєво необхідно зменшити фізичний обсяг експорту сировинної продукції, але не втратити експорту виручку», - запевнила Юлія Свириденко.

Пригадала Міністр економіки і про восьмий пакет санкцій ЄС, зазначивши, що запроваджені партнерами проти країни-агресора санкції працюють, але недостатньо: 

«У нас є другий фронт – економічний. І нам надзвичайно важливо, щоб ми отримували перемоги й на ньому. Ми аналізували 8-й пакет санкцій. І наполягаємо, що на залізну руду, чавун, мінеральні добрива, нафту та газ має бути повне ембарго. Нам важливо продовжувати санкційний тиск. Інших інструментів впливати на російську економіку немає».

Також Перший віцепрем’єр-міністр відповіла на запитання ведучого, чи відчуває вона, будучи першою в історії Міністерства економіки жінкою-міністром, якесь особливе ставлення колег:

“Моїй доньці 5 років, вона живе без обмежень у своїй свідомості, ніби жінка може не зайняти якусь посаду, бо вона жінка. І я теж ніякого особливого ставлення не відчуваю. Та що казати, у нас 35 тисяч жінок служить у ЗСУ. Нам є чим пишатися як країні”. 

Наостанок ведучий Вадим Карп'як подякував Юлії Свириденко та зізнався, що спілкування з Міністром економіки надало йому «спокій за українську економіку».