Міністерство економіки України

“єОселя - це один із інструментів забезпечити українців житлом та дати поштовх економіці”, - Юлія Свириденко
02.11.2022 | 11:00 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації

У застосунку Дія розпочалося бета-тестування послуги доступної іпотеки єОселя. Вже на старті програма користується чималим попитом серед українців - банки нині опрацьовують декілька тисяч заявок. Про це в ефірі Національного телемарафону розповіла Перший віцепрем’єр-міністр - Міністр економіки України Юлія Свириденко. 

На першому етапі програми, що стартував з 1 жовтня, взяти участь у єОселі можуть військовослужбовці ЗСУ за контрактом, правоохоронці, педагоги, медики, науковці. Тобто люди стратегічно важливих професій. Для них передбачені максимально пільгові умови позики - кредит під 3% до 20 років з початковим внеском від 20%.

“На порталі Дія прийом заявок розпочався з 1 жовтня. Зараз відбувається бета-тестування у застосунку Дія. Кілька тисяч заявок у нас вже є. Їхня статистика наступна: 83% - військовослужбовці, близько 11% - медики, 4% - науковці, 2% - педагоги. Можемо відзначити дуже високий попит з боку громадян з усіх куточків країни”, - зазначила Перший віцепрем’єр-міністр - Міністр економіки України Юлія Свириденко

Особливістю програми є її максимальна цифровізація. Після закінчення тестового періоду, для подачі заявки українцям не потрібно буде збирати жодних документів. Достатньо буде виконати чотири простих кроки:

  • подати заявку в Дії;
  • отримати відповіді банків;
  • вибрати житло, яке плануєте придбати;
  • укласти договори з банком та договір купівлі-продажу квартири.

“Раніше однією з перепон для отримання іпотеки були бюрократичні процедури, коли людям необхідно було збирати кілька десятків документів. Тепер у цьому не буде необхідності - банки автоматично здійснюватимуть синхронізацію за державними реєстрами і підтягуватимуть необхідну інформацію про заявника”, - пояснила Міністр.

Мінекономіки розраховує, що з 2023-го року програма буде розширена на значно більшу кількість громадян. Претендувати на участь в єОселі зможуть усі, хто відповідатиме визначеним Постановою КМУ критеріям:

  • бути громадянином України віком від 18 до 70 років;
  • бути платоспроможним;
  • володіти нерухомістю менше 52,5 кв. м (додатково 21 кв. м на кожного наступного члена сім’ї);
  • не знаходитися під санкціями;
  • не брати участь в інших подібних державних програмах.

Тобто фактично єОселя стане доступною для українців, які не мають власного житла та хочуть його придбати на чесних та доступних умовах. Вони зможуть взяти іпотеку під 7% річних.

“Звісно, ми маємо працювати над тим, щоб єОселя була масовим продуктом. Сподіваюся, що вже до кінця року 1000 заявок ми зможемо опрацювати і видати відповідні кредити. Перший кредит вже отримала поліцейська з Чернігова. Мені також відомо, що вже є прийняті рішення банками щодо погодження близько десятка кредитів на видачу. Ми працюємо над тим, щоб долучати якомога більшу кількість людей до цієї державної програми”, - додала Юлія Свириденко.

Зазначимо, що, за умовами програми, українці можуть шукати житло і на первинному, і на вторинному ринках нерухомості.

В Уряді розраховують на те, що програма працюватиме, попри всі складнощі для економіки, спричинені збройною агресією рф та її наслідками:

“Для подальшого фінансування єОселі ми плануємо залучати і наших міжнародних партнерів. Адже ще до повномасштабного вторгнення на іпотечну програму був величезний попит:  40% громадян були незадоволені своїми житловими умовами, а 35% мали квадратних метрів менше за санітарну норму. Нині, коли через наслідки війни нам потрібно відновлювати житловий фонд, програма є своєчасною та обґрунтованою. Це не лише один із інструментів забезпечити українців житлом, а й можливість - через будівельну галузь та мультиплікативний ефект вкладення у первинний ринок - дати поштовх економіці”, - зазначила Юлія Свириденко.

Нагадаємо, програма єОселя реалізована Міністерством економіки, Міністерством цифрової трансформації України та ПрАТ «Укрфінжитло».