Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Додаткове меню / Прес-центр / Новини
Відбулося підбиття підсумків з обговорення пропозицій від учасників секторальної робочої групи з енергетики в рамках підготовки Плану для Ukraine Facility
06.11.2023 | 10:56 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації.

Відбулося обговорення пропозицій від учасників секторальної робочої групи з енергетики, що працює в рамках підготовки плану для реалізації програми Ukraine Facility та для розробки галузевих стратегій розвитку. Діяльність групи координується Міністерством економіки України за аналітично-консалтингової підтримки Київської школи економіки та модерується KPMG Україна.

В роботі секторальної групи взяли участь представники Міністерства енергетики України та понад 130 зареєстрованих учасників, які представляли різні сектори енергетики, а також асоціації, офіси підтримки реформ, консалтингові компанії та банківські установи. 

Заступник Міністра економіки України Олексій Соболев зазначив, що робота з представниками галузі стала вагомим фактором у розробці та підготовці Плану.

«Сектор енергетики відіграє ключову роль в економіці. Саме від розвитку енергетичного комплексу, відбудови та впровадження нових технологій буде залежати розвиток інших виробничих галузей та досягнення цілей “зеленого” переходу. Бізнес чітко усвідомлює основні виклики та перспективи. Зокрема це стосується функціонування ринку та питання його подальшої гармонізації з ринком ЄС. Напрацювання групи допоможуть побудувати збалансовану модель та надалі сформувати комплексну стратегію розвитку індустрії», - зазначив заступник Міністра економіки України Олексій Соболев.

За словами Олексія Соболева, понад половина пропозицій вже повністю або ж частково враховані у Плані. Зокрема мова йде про поступове нарощення частково самодостатніх систем, збільшення частки маневрових та високоманеврових потужностей, спрощення процедури проведення оцінки впливу на довкілля та розміщення тощо.

Окрім зусиль Уряду з розбудови галузі, спеціальний інвестиційний інструмент, передбачений програмою Ukraine Facility, дозволить інвесторам отримати фінансування через ЄБРР, ЄІБ та інші міжнародні фінансові інституції. На ці потреби у програмі передбачено 8 млрд євро для покриття ризиків у пріоритетних секторах. Загальний очікуваний інвестиційний ефект може скласти понад 30 млрд євро.

Загалом від учасників було отримано 32 пропозиції, що загалом склало 45 запропонованих політик щодо різних секторів енергетики. Зокрема, запропоновані зміни стосуються покращення законодавства у сфері енергетики та інвестиційного клімату, спрощення реалізації проєктів з будівництва об’єктів генерації, зокрема ВДЕ та подальшої лібералізації енергетичного ринку.

Найбільше пропозицій стосуються розвитку та розбудові відновлюваної енергетики – 24, транспортування електроенергії – 6, а також загальної генерації – 6.

За результатами експертних обговорень було визначено 32 політики, які рекомендовані до впровадження.

Вони включають питання європейської інтеграції українського ринку, підготовку та вдосконалення законодавчої та регуляторної бази для перспективних джерел енергії та об’єктів енергетики, спрощення дозвільної системи та процедури приєднання, а також лібералізацію ринку. 

У рамках роботи секторальної групи бізнесом та державними підприємствами було надано 190 пропозицій по інвестиційним проєктам із загальним бюджетом $58,4 млрд. Пропозиції стосувалися розбудови вітрової генерації, модернізації та розвитку електричної мережі, розвитку сонячної та водневої енергетики в Україні. 

Формат Плану не передбачає включення у нього інвестиційних проєктів, водночас їх аналіз та опрацювання необхідні для визначення пріоритетних підсекторів для розвитку в рамках спеціального інвестиційного інструменту, передбаченого програмою Ukraine Facility. Відповідні пропозиції будуть передані Міністерству енергетики України та можуть бути розглянуті при розробленні довгострокової секторальної стратегії. 

Створення секторальних робочих груп є однією з активностей проєкту Good Governance Fund «Економічний хаб: ефективна політика управління публічними фінансами та візія зростання», який реалізується за підтримки уряду Великої Британії (UK Aid). Імплементаторами проєкту є Abt Britain та Київська Школа Економіки.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2