Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Додаткове меню / Прес-центр / Новини
Гуманітарне розмінування територій – це нульовий етап економічного відновлення країни, — Юлія Свириденко на відкритті Demine Ukraine Forum
27.09.2023 | 17:30 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації.

У середу, 27 вересня, у Києві відбувся перший форум, присвячений питанням гуманітарного розмінування території України - Demine Ukraine Forum. У заході взяли участь представники державних органів України, посольств країн-донорів, операторів протимінної діяльності, вітчизняних виробників обладнання для обстеження та розмінування, представники агросектору та інші стейкхолдери.

Під час відкриття заходу перед учасниками Форуму виступили Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Перший віцепрем’єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Кунінорі Мацуда, а також Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Бріджит Брінк.

“Гуманітарне розмінування – це більше, ніж просто знешкодження мін чи інших вибухонебезпечних предметів. Це - про можливість для людей повернутися в свої домівки та бути в безпеці. Про відновлення економіки та відновлення країни. Нарешті, про продовольчу безпеку в світі. Розмінування територій – це нульовий етап відновлення нашої країни і важливий крок для повернення повноцінного життя на деокуповані землі”, — зазначила під час виступу Перший віцепрем’єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Наразі в Україні потенційно забруднені вибухонебезпечними предметами 174 тисячі квадратних кілометрів землі, включно з тимчасово окупованими територіями. Вартість дослідження та очищення цієї території за попередніми оцінками Світового банку може скласти понад 37 млрд доларів. Відтак, бойові дії тривають, тому про остаточні цифри не йдеться.

“Безпрецедентні виклики вимагають від нас безпрецедентних рішень. Якщо ми будемо рухатися за стандартними процедурами, які є у світі, на очищення території потрібні будуть десятиріччя і навіть сторіччя”, - зазначила Юлія Свириденко.

Серед ключових завдань Перший віцепрем'єр-міністр — Міністр економіки України зазначила запуск  ринку гуманітарного розмінування, створення та масштабування виробництва обладнання та машин для розмінування, залучення міжнародної підтримки і сприяння розвитку інновацій у цій сфері.

Говорячи про створення та запуск ринку розмінування, Юлія Свириденко підкреслила, що цей крок дозволить пришвидшити та одночасно здешевити очищення української землі. Держава стимулюватиме розвиток ринку, компенсуючи аграріям частину витрат на купівлю послуг з розмінування на відкритих та прозорих торгах.  Для цього у проекті державного бюджету на 2024 рік Уряд передбачив 2 млрд гривень.

Як зазначила  Юлія Свириденко, механізми компенсації будуть напрацьовані спільно, зокрема, з представниками агросектору та операторів протимінної діяльності до кінця року. 

Для швидкого та ефективного проведення  розмінування територій Уряд також стимулюватиме розвиток інноваційних виробництв, а також розширюватиме рівень локалізації наявних виробництв протимінного обладнання. Розвиток ринку гуманітарного розмінування сприятиме додатковому залученню інвестицій у розбудову таких виробництв.    

Як йшлося під час форуму, зараз в Україні доступно для роботи близько 40 тисяч квадратних кілометрів територій. Попри наявні виклики, скоординована робота Уряду і партнерство з бізнесом та світовою спільнотою дозволило розмінувати майже 19 тисяч кілометрів інфраструктурних об’єктів та очистити від вибухонебезпечних предметів понад 12 тисяч домогосподарств. До кінця року Уряд планує повернути у використання 165 тисяч гектарів земель сільськогосподарського призначення.

Розмінуємо Україну (Demine Ukraine) — державна програма з очищення території України від вибухонебезпечних предметів та мінного забруднення, залишеного внаслідок російської агресії. 

Організаторами Demine Ukraine Forum є Міністерство економіки України та Київська школа економіки. Форум відбувся за підтримки партнерів -  Київстар та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

 

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2