Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Додаткове меню / Прес-центр / Новини
Кабмін розпочав розробку національної стратегії Поводження з відходами
01.04.2016 | 15:35 | Прес-служба Мінекономрозвитку.

Кабінет Міністрів України ініціював створення Наглядового комітету з розробки національної стратегії Поводження з відходами. Перше офіційне засідання робочої групи зі створення Наглядового комітету відбулося 1 квітня.
 
До складу Наглядового комітету увійшли:
заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов;
заступник Міністра - керівник апарату Міністерства екології та природних ресурсів Світлана Коломієць;
заступник Міністра з питань європейської інтеграції Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Роман Чуприненко;
старший менеджер департаменту енергоефективності та зміни клімату ЄБРР Сергій Масліченко;
директор Програми «зеленої» економіки, що фінансується Урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, Дагмар Ецер.
 
Учасники засідання зазначили, що реформа системи поводження з відходами спричинена вкрай незадовільним становищем у цій галузі. Сьогодні в Україні фактично відсутня точна інформація щодо обсягів відходів, кількості полігонів, сміттєзвалищ, наявних ресурсів з переробки тощо. Не побудована інфраструктура з роздільного збору, сортування та утилізації твердих побутових відходів, і, як наслідок, низький рівень перероблення й утилізації та, водночас, високий рівень їх захоронення (у 2014 році захоронено на полігонах 96,4% ТПВ).
 
У сфері регулювання також відсутня системність і єдиний підхід. У поводженні з різними видами небезпечних відходів застосовуються кардинально різні підходи та методи. Існуючі проекти законодавчих актів щодо поводження з відходами мають розбіжності з рамковим законом та регулюють відносини фрагментарно, а не комплексно. Розглядаючи систему в цілому, в Україні досі відсутня єдина національна стратегія поводження з відходами, а також національний і регіональні плани.
 
Не меншою проблемою є відсутність культури поводження з побутовими відходами, що суттєво ускладнює збір вторинної сировини для подальшої обробки. Все це призводить до того, що відходи не утилізуовуються відповідним чином, що створює великі екологічні ризики.
 
«Фактично сьогодні в Україні відсутня система поводження з відходами. Наявна інфраструктура дуже фрагментарна: є локальні пункти приймання, але вони розрізнені та не в змозі забезпечити повноцінну утилізацію. Так само фрагментарно відбувається і регулювання цієї сфери. Але головною проблемою залишається саме збір вторинної сировини. Необхідно стимулювати, як операторів ринку, вводячи прозорі та зрозумілі правила гри, так і простих громадян. Треба розвивати культуру поводження з відходами, оскільки звичка сортувати сміття, на жаль, ще не встигла прижитися», - зазначив Максим Нефьодов, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України.
 
Він додав, що у Мінекономрозвитку вже зробили перші кроки на шляху реформування системи поводження з відходами. Так, було скасовано корупційні ризики на ринку утилізації тари та пакування. Крім того, змінені правила гри у сфері утилізації відпрацьованих мастил. «Але такими окремими рішеннями реформу не провести. Необхідно відбудувати нову ефективну систему поводження з відходами. І саме з цією метою необхідно розробити єдину національну стратегію», - підкреслив Максим Нефьодов.
 
З метою комплексного вирішення проблем у цій сфері учасники зустрічі попередньо погодили проект Меморандуму щодо співпраці у побудові в Україні ефективної сучасної системи поводження з відходами, яка відповідала б найкращим світовим практикам. Серед головних цілей меморандуму – провести моніторинг стану полігонів та сміттєзвалищ та оцінити поточний стан ресурсів України у поводженні з відходами. Крім того, сторони об’єднають зусилля для розробки національної стратегії Поводження з відходами.
 
«Дуже важливо, що український Уряд приділяє цьому увагу. В першу чергу, це дозволить розвинути повноцінну індустрію переробки вторинної сировини, за європейським зразком. Крім того, розвиток інфраструктури збору і переробки відходів має величезне екологічне значення», - підкреслила Дагмар Ецер, директор Програми «зеленої» економіки, що фінансується Урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією GIZ.
 
На основі національної стратегії Поводження з відходами буде доопрацювано рамковий закон про відходи, який стане основою для розробки регуляторних документів для кожного з типів вторинної сировини.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2