Міністерство економіки України

Світовий банк рекомендував використовувати Prozorro для всіх закупівель на потреби відбудови України

Система електронних закупівель Prozorro, включаючи електронні каталоги Prozorro Market, відповідає вимогам до електронних закупівель для операцій, що фінансуються Світовим банком. Про це свідчать результати оцінки, проведеної командою World Bank.

Початкова оцінка Prozorro була проведена командою Світового банку ще у 2017 році, і на той час вона дозволила використовувати Prozorro для національних процедур закупівель у рамках проєктів, що фінансуються Світовим банком. Метою поточного завдання була повторна оцінка відповідності системи Prozorro оновленим вимогам до електронних закупівель для операцій, що фінансуються Світовим банком (Electronic Procurement Requirements for MDB Financed Operations, затверджені у липні 2019), щоб перевірити, які налаштування та зміни потрібно внести в систему Prozorro для відповідності найкращим міжнародним практикам.

Автори оцінки дійшла висновку, що система електронних закупівель, включаючи Prozorro Market, загалом відповідає вимогам до електронних закупівель для операцій, що фінансуються Світовим банком. Додатково автори оцінки надали перелік рекомендацій щодо вдосконалення системи. 

“Агентства-виконавці проектів у рамках операцій, що фінансуються Банком, можуть використовувати систему електронних закупівель та Prozorro Market для тендерів, які вимагають використання національних процедур закупівель (з бюджетним порогом до 5 млн євро). Що стосується міжнародних тендерних процедур, які фінансуються Світовим банком в Україні (з бюджетним порогом від 5 млн євро і більше), виконавчі агенції можуть використовувати системи електронних закупівель Prozorro після того, як ДП “Прозорро” запровадить визначені вдосконалення”, - зазначив Аруп Банерджі, директор у справах Східної Європи та Центральної Азії, коментуючи результати оцінки. 

Зі свого боку заступниця Міністра економіки України Надія Бігун підкреслила, що частина рекомендацій Світового банку вже була впроваджена в рамках оновлення правил публічних закупівель в умовах воєнного стану, затверджених Постановою Кабінету Міністрів №1178. Зокрема, мова йде про можливість проводити тендери навіть за умови наявності лише одного учасника, можливість для учасників тендерів пропонувати ціну вищу за кошторисну тощо. 

Надія Бігун нагадала, що Світовий банк вже фінансує окремі проєкти критичної відбудови України. З початком реалізації повномасштабного Плану відновлення кількість таких проєктів значно зросте, і Prozorro має стати єдиною системою для проведення всіх закупівель в рамках відбудови.

“Українська електронна система довела, що відповідає найвищим міжнародним стандартам проведення закупівель. А безперебійна робота в умовах широкомасштабного вторгнення та здатність гнучко реагувати на потреби держави доводить, що Prozorro має стати єдиною системою для здійснення всіх закупівель по проєктах відбудови - як за бюджетні кошти, так і за кошти міжнародних партнерів та інвесторів”, - підкреслила Надія Бігун, додавши, що всі додаткові рекомендації Світового банку щодо вдосконалення процедур будуть виконані максимально оперативно.

Так, відповідно до рекомендацій Світового банку, ДП “Прозорро” розпочало адаптацію системи під особливі стандарти та умови, затверджені World Bank, включно з механізмом оскарження. Можливість використовувати систему відповідно до вимог World Bank буде доступна вже у березні 2023 року.

Крім того, розглядається можливість адаптації системи Prozorro для специфічних потреб відбудови, наприклад, щодо закупівлі послуг консультантів, проєктних та архітектурних робіт, потреба в яких під час відбудови буде величезною. Мова йде про двоетапну процедуру: на першому етапі розглядаються технічні пропозиції учасників тендеру (склад робіт, підходи тощо), а на другому -  цінові пропозиції. З цією метою команда Prozorro розглядає можливість модифікувати вже існуючу процедуру конкурентного діалогу, яка є схожою за дизайном. 

В цілому позиція Світового банку також полягає в тому, що починаючи з 2023 року Prozorro має використовуватись в усіх проєктах відбудови, які фінансує Банк. Крім робіт з вдосконалення системи, Міністерство економіки України та ДП “Прозорро” також проведуть безкоштовне навчання для керівників проєктів Світового банку щодо використання процедур та інструментів Prozorro та Prozorro Market. Перші семінари заплановані на січень 2023 року, після чого спеціалісти World Bank зможуть застосовувати отримані навички як в нових проєктах, так і в проєктах, які вже розпочато в Україні.

Зі свого боку Барбара Зіолковська, головна спеціалістка з питань закупівель World Bank, зазначила, що підтримка Світового банку допоможе надати потужний імпульс відновленню економіки України.

“Великі міжнародні інвестиційні проєкти допоможуть Україні не тільки відновити зруйновані об’єкти, але й відновити економічні зв’язки в регіонах, що постраждали, надати поштовх розвитку регіонального бізнесу, виробництва. Залучення міжнародного капіталу, участь українських компаній в тендерах - як самостійно, так і  в консорціумі з міжнародними партнерами - дозволить максимально реалізувати амбітні плани відбудови”, - підкреслила Барбара Зіолковська.

Нагадаємо, що у вересні 2022 року Уряд України, Європейська комісія та Світовий банк у співпраці з партнерами попередньо оцінили витрати на відбудову та відновлення України у розмірі 349 мільярдів доларів США. 

 

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json