Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Додаткове меню / Прес-центр / Новини
Коментар Мінекономіки щодо показників безробіття у грудні 2019 року
21.01.2020 | 15:00 | Прес-служба Мінекономіки.

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства надає коментар щодо даних Державної служби статистики України по безробіттю у грудні 2019 року.

В Україні використовуються два показники, що характеризують рівень безробіття, а саме: рівень безробіття (за методологією Міжнародної організації праці) та рівень зареєстрованого безробіття.

Рівень безробіття (за методологію МОП) – це відношення кількості безробітних певного віку до робочої сили зазначеного віку.

Рівень зареєстрованого безробіття - це відношення кількості безробітних,  зареєстрованих у Державній службі зайнятості, до  середньорічної кількості населення працездатного віку.

Порівняння методології визначення кількості «безробітних» та «зареєстрованих безробітних» за посиланням надається Держстатом за посиланням: https://www.dcz.gov.ua/sites/default/files/infofiles/porivnyannya_bezrobitnyh.pdf

Саме рівень безробіття за методологією МОП є показником, який використовується для вимірювання рівня безробіття в Україні відповідно до міжнародних практик.

В той же час, рівень зареєстрованого безробіття слугує радше індикатором ефективності роботи Державної служби зайнятості. Адже до показника «зареєстроване безробіття» включається саме ті українці, хто звернувся до Держслужби зайнятості.

Відтак, теза про те, що в Україні кількість безробітних зросла на 17%, є некоректним трактування статистичних даних та тенденцій щодо безробітної в Україні.

По-перше, поняття «рівень безробіття» та «рівень зареєстрованого безробіття» не є тотожними. Лише 22% усіх безробітних звертаються за послугами до Державної служби зайнятості. Тобто статус зареєстрованого безробітного має тільки кожен 5-й безробітний українець, а відтак кількість безробітних є значно більшою за кількість зареєстрованих безробітних. Саме тому робити висновки щодо стану ринку праці та рівня безробіття на основі кількості зареєстрованих безробітних є некоректним.

По-друге, зростання кількості зареєстрованих безробітних у грудні порівняно з листопадом на 17% є традиційним сезонним явищем. Ключовим драйвером сезонності є щорічне зростання зареєстрованих безробітних у сільській місцевості до пікових значень саме в зимовий період. Переважна більшість сільського населення залучена у сектор сільського господарства, що має сезонний характер. А відтак із закінченням сезону польових робіт, такі працівники схильні ставати на облік до Державної служби зайнятості на період тимчасового безробіття до початку нового сезону польових робіт. Це і призводить до такого помітного збільшення кількості зареєстрованих безробітних у кінці року.

Наводимо дані щодо рівня зареєстрованого безробіття: за даними на січень 2019 року воно склало 364,3 тис осіб, тоді як на грудень 2019 року - 338,2 тис осіб, а, наприклад, у жовтні 2019 року -  259,3 тис осіб.

Загалом, на ринку праці в Україні прослідковуються тенденції до зниження рівня безробіття та кількості безробітних.

Наприклад, кількість зареєстрованих безробітних у грудні 2019 року, яка викликала такий високий резонанс, порівняно з груднем 2018 року не збільшилась, а навпаки зменшилась на 1%.

До того ж, про позитивні зрушення свідчить і триваюче зменшення середньорічної кількості зареєстрованих безробітних - з 460,2 тис. осіб у 2015 році до 306,8 тис. осіб у 2019 році.

Звертаємо увагу на показник рівня безробіття (за методологією МОП), який більш коректно відображає реальну ситуацію на ринку праці. За 9 місяців 2019 року рівень безробіття знизився до 8,1% (у порівнянні з 8,6% за 9 міс. 2018 року).

Для більш глибокого дослідження стану ринку праці в Україні пропонуємо ознайомитися з новим аналітичним продуктом Мінекономіки - Оглядом ринку праці (http://bit.ly/2FHW1mW).

Коротко – головні висновки огляду:

  • на ринку праці України тривають позитивні тенденції щодо зростання зайнятості та скорочення безробіття.
  • продовжується зниження рівня неформальної зайнятості.
  • темпи зростання заробітної плати залишаються високими.
     
Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2