Міністерство економіки України

Триває обговорення Порядку передачі в оренду державного та комунального майна

10 лютого представники парламенту, органів місцевого самоврядування, Фонду державного майна України, громадських організацій та державних підприємств, зокрема ДП “Прозорро.Продажі”, що належить до сфери управління Мінекономіки, а також “Трансперенсі Інтернешнл Україна” обговорили проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку передачі в оренду державного та комунального майна”

Мінекономіки розробило та опублікувало для обговорення проєкт постанови на виконання Закону України "Про оренду державного та комунального майна", що почав діяти 1 лютого 2020 року. 

Нагадаємо, що для ефективного управління майном державної та комунальної власності відтепер процес оренди буде проходити в системі електронних аукціонів “Прозорро.Продажі”. Процедура передачі майна в оренду стане прозорою та конкурентною, аукціони будуть проходити онлайн, усі учасники ринку отримають рівні можливості. 

Закон запроваджує наступні нововведення:  

  • Усі потенційні об’єкти оренди, як державного, так і комунального майна будуть публікуватися у відкритих переліках, доступних для всіх. Це замінить формальні публікації. 

  • Відтепер будь-хто може ініціювати процес оренди державного або комунального майна, направивши відповідний запит. Сфера перестане бути закритою або доступною лише для обмеженого кола осіб.

  • Замість формальних “конкурсів”, що імітували конкуренцію, запроваджуються електронні аукціони. Процес проведення аукціону відбуватиметься відкрито та прозоро, в режимі реального часу.

  • Аукціони будуть проходити в електронній торговій  системі аналогічно до тих, за якими відбувається мала приватизація по всій країні. Аукціони з малої приватизації вже принесли місцевому та державному бюджетам 2 млрд грн за останні півтора роки.  

  • Договори оренди державного та комунального майна будуть публікуватися в електронній торговій системі. Ця умова поширюється і на всі діючі договори, що були підписані до цього. Вони мають бути опубліковані в системі протягом 24 місяців. Усі учасники ринку повинні мати чітке розуміння, скільки якого майна та по якій ціні здається в оренду.

  • Продовження строку дії договорів оренди також здійснюватиметься шляхом проведення електронних аукціонів з дотриманням переважного права для добросовісного орендаря, за винятком випадків, передбачених статтею 18 Закону. Детальніше вся процедура таких аукціонів описана в проєкті Порядку передачі в оренду майна.

  • Законом заборонено передавати державне та комунальне майно в безоплатне користування або позичку.  

  • Стартова орендна плата на аукціонах буде розраховуватись в більшості випадків не від оцінки майна, а від його балансової вартості. Це дозволить пришвидшити процес передачі майна в оренду, за аналогією з законом про приватизацію, який був прийнятий у 2018 році.

  • Орендар, який отримав майно за результатами чесного та прозорого електронного аукціону, матиме значно менше обмежень на використання такого майна на власний розсуд. Законом знімається більшість вимог до цільового використання майна. Окремі випадки будуть передбачені Порядком передачі майна в оренду.

Міністерства та інші ЦОВВ діють злагоджено, щоб максимально швидко прийняти всі підзаконні нормативно-правові акти, що регулюватимуть оренду майна державної та комунальної власності.

Обговорення проведено за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС - EUACI.

 

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json