Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Додаткове меню / Прес-центр / Новини
Відкритість торгівлі та інтеграція до внутрішнього ринку ЄС – це ключ до збереження української економіки в умовах війни та швидкого економічного відновлення, - Юлія Свириденко
03.02.2023 | 16:51 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації.

В умовах війни ЄС став для України головним торговим партнером, на якого приходиться понад 55% взаємного товарообігу. Зараз нам важливо підтримати темп розвитку торгівлі і продовжити дію автономних торгових заходів у вигляді повного скасування мит, а також продовжити угоди по автомобільних дозволах. На цьому на саміті Україна-ЄС наголосила Перший віцепрем’єр-міністр - Міністр  економіки України Юлія Свириденко.

«Відкритість торгівлі між Україною та Європейським Союзом і інтеграція до внутрішнього ринку ЄС – це ключ до збереження української економіки в умовах війни та швидкого економічного відновлення.

Економічний фронт нашої боротьби проти агресії базується на тісній взаємодії українського та європейського бізнесу. Підтримання економічної активності зараз, прискорення економічного відновлення та повернення до України мільйонів українців, які знайшли тимчасовий захист в ЄС – це фундаментальні елементи нашої перемоги. Тож розвиток торгівлі між Україною та ЄС є одним з ключових факторів перемоги на економічному фронті», - розповіла Юлія Свириденко.

За статистикою, до широкомасштабного вторгнення росії частка Європейського Союзу в міжнародній торгівлі України складала 41%, більше 10 тисяч українських компаній експортували свою продукцію до ЄС. Український бізнес знав як торгувати та співпрацювати з європейським бізнесом. Додаткові рішення, ухвалені в умовах війни – скасування усіх мит, укладення угоди про скасування дозволів на перевезення, приєднання до системи спільного транзиту – допомогли Україні пом’якшити шок від війни і ще сильніше з’єднали українську економіку з ЄС.

Мова йде не лише про експорт з України до Європейського Союзу, але і про імпорт життєво важливих товарів – 90% палива ми отримуємо з ЄС та 70% медичних препаратів. За підсумками 2022 року частка ЄС у зовнішньоторговельному обороті України сягнула 55,5%.

«Зараз нам важливо підтримати темп розвитку торгівлі і продовжити дію автономних торгових заходів у вигляді повного скасування мит, а також продовжити угоди по автомобільних дозволах. У розробленому нами спільному Пріоритетному плані дій щодо посилення імплементації угоди про вільну торгівлю на 2023-2024 роки ми надаємо пріоритет інтеграційним проектам у торгівлі.

Укладення угоди про Доступ українських товарів до ринку ЄС (АСАА) має забезпечити вільний рух товарів у режимі внутрішнього ринку ЄС. Узгоджене на цьому тижні рішення Торгового комітету щодо роумінгу створює чіткі правові рамки для інтеграції України у відповідний внутрішній ринок ЄС. Мова йде про перетворення тимчасової домовленості, яка була продовжена на 6 місяців, у постійно діючий механізм», - пояснила Юлія Свириденко.

За її словами, Уряд прагне забезпечити повну інтеграцію України у митний простір ЄС, енергетичний ринок, систему контролю за безпечністю харчових товарів тощо.

«У поширеному вчора аналітичному звіті ЄС щодо виконання вимог членства, простежується чітка закономірність – у пріоритетних сферах для торгівлі рівень відповідності України вимогам ЄС є вищим. Це означає, що торгівельна інтеграція є рушієм для більш швидкого вступу до ЄС. Це ще одна причина, аби реалізовувати весь потенціал поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі», - розповіла Юлія Свириденко.

В умовах війни є ще один важливий елемент підтримки економічної активності – страхування воєнних ризиків поставки товарів та здійснення інвестицій. Уряд веде активну роботу з національними інституціями – такими як німецький Euler Hermes (нині Allianz Trade), австрійський OeKB, чеський EGAP, італійська SACE – щоб уможливити активне страхування воєнних ризиків і збільшити кредитні ліміти для України.

«З огляду на те, що це питання становить загальноєвропейський інтерес, звертаюсь до вас з проханням допомогти нам у діалозі з цими інституціями. Це важливо для того, щоб приватний бізнес відігравав головну роль у відбудові української економіки. Адже комерційні, виробничі і фінансові зв’язки є самим надійним фундаментом інтеграції», - додала Юлія Свириденко.

Також вступ України до ЄС має прискорити повернення додому тих українців, які виїхали до Європи.

«Зараз Європейський Союз приймає 4,6 мільйонів українців. Багато з них працюють і активно витрачають кошти в країнах ЄС, чим допомагають, як можуть, економікам держав-членів ЄС. Ми хочемо, щоб ці люди якомога швидше повернулися в Україну, мирну і інтегровану в Європейський Союз. Таким чином, щоб свободи внутрішнього ринку ЄС давали можливість або працювати в Україні на підприємствах, які постачають продукцію в ЄС, або легально працювати в ЄС. За власним вибором і гідно, покращуючи свій добробут і добробут нашої спільної економіки», - резюмувала Юлія Свириденко.

 

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2