Міністерство економіки України

Україна планує залучати приватний капітал та інвестиції до гуманітарного розмінування, — Юлія Свириденко у Давосі

Для прискорення процесів гуманітарного розмінування Україна залучатиме інвестиції у цю галузь. Про це заявила Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко під час панельної дискусії “Гуманітарне розмінування України: погляд у майбутнє”. Захід відбувся 16 січня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.

“За минулий рік ми повернули у використання понад 10% територій або близько 18 тисяч квадратних кілометрів українських земель, які вважалися потенційно забрудненими. Щоб прискорити процеси гуманітарного розмінування, ми працюємо над залученням приватного капіталу та інвестицій”, – зазначила Юлія Свириденко.

За її словами, головна мета України на 2024 рік у сфері гуманітарного розмінування – запустити ринок відповідних послуг. Щоб це зробити, Міністерство економіки планує реалізувати низку законодавчих, технологічних та фінансових ініціатив. 

Зокрема, йдеться про запуск програми компенсацій фермерам, які власним коштом замовили послуги обстеження та розмінування своїх земель. У державному бюджеті на 2024 рік на цей напрямок передбачено 3 млрд грн. 

Для усунення бар'єрів, що заважають новим операторам виходити на ринок цих послуг, Мінекономіки працює над удосконаленням процедури сертифікації. Також триває робота над оновленням чинних і розробкою нових стандартів протимінної діяльності та розробка моделі пріоритезації потенційно забруднених територій. Усі ці та інші законодавчі кроки будуть прописані у 3-річному Операційному плані, який втілить в життя Національну стратегію протимінної діяльності. Остання перебуває на фінальних стадіях затвердження. 

У своєму виступі Юлія Свириденко також підкреслила важливість застосування інноваційних технологій у розмінуванні. Зокрема, використання дронів, супутникових знімків, технологій дистанційного сканування землі, залучення штучного інтелекту.

“Ми вже ініціювали запуск відповідної акселераторної програми, завдяки якій  відібрані стартапери зможуть пройти навчальні курси, отримати менторство від експертів галузі, сприяння у тестуванні технологій на полігонах та підтримку у виході на ринок”, – сказала міністр.

Втім, ключовим для процесу гуманітарного розмінування України залишається питання фінансування. Найбільш ефективним підходом до його розв’язання є залучення паралельно як державного, так і приватного капіталу. Юлія Свириденко запропонувала використовувати для фінансування робіт з гуманітарного розмінування не лише гранти або донорські кошти, а й низку інноваційних фінансових механізмів. Міністр також закликала партнерів до спільної роботи над цими механізмами. 

У 2023 році Україна значно наростила потужності у гуманітарному розмінуванні. На сьогодні в Україні працює 28 сертифікованих операторів, ще 48 в процесі сертифікації, 3,5 тисячі саперів, 32 важкі машини для гуманітарного розмінування.

 

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json