Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Додаткове меню / Прес-центр / Новини
У 2023 році українська економіка вийде на траєкторію відновлювального зростання, - Юлія Свириденко в інтерв’ю Forbes
27.12.2022 | 17:44 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації.

Українська економіка навіть в умовах повномасштабної війни продемонструвала стійкість та високий рівень адаптивності. За підсумками 2022-го року падіння ВВП не перевищить 32%. Такий прогноз в інтерв’ю Forbes озвучила Перший віцепрем’єр-міністр - Міністр економіки України Юлія Свириденко.

“Враховуючи дуже позитивні результати третього кварталу, ми вважали, що річне падіння не перевищить 30%. Хоча на початку війни ми не виключали й більшого падіння – до 45%. Через масовані обстріли, що почалися у жовтні, ми переглянули прогноз і вважаємо, що ВВП цьогоріч знизиться на 32%. Інший аспект – власне обстріли, блекаути та перехід на генератори призводять до підвищення собівартості продукції. Це позначається на ціні товарів та може додати до інфляції у першому кварталі 2023-го 1–2 відсоткові пункти”, - зазначила Юлія Свириденко.

Міністр економіки підкреслила, що в умовах терористичних атак рф на енергосистему України, одне із першочергових завдань Уряду - пом’якшити наслідки цього тиску на економіку. Держава готова до будь-якого розвитку подій та прийняла низку рішень та кроків, які в цих умовах підтримують бізнес.

“Головна загроза від блекауту – звуження пропозиції товарів. Головний інструмент уряду для розширення пропозиції – доступ до кредитних грошей для бізнесів, через програму «5-7-9». Крім того, нам потрібно, щоб працювали банки, продуктові магазини та мережі АЗС. Ми визначили «опорні мережі», які повинні працювати навіть за повного блекауту, тобто мати генератори та (якщо це можливо) Starlink. Якщо говорити саме про цю категорію бізнесу, то серед АЗС найбільших мереж уже близько 90% забезпечені генераторами, продуктові магазини – на 50–60%. Нещодавно уряд скасував податкові платежі для того, щоб пришвидшити постачання генераторів та Starlink і здешевити вартість цього обладнання для бізнесу. З 11 листопада, коли було прийняте це рішення, в Україну завезли 289 500 генераторів (269 500 – юрособи, 20 000 – фізособи). Це більше, ніж сукупно за останні п’ять років”, - розповіла Міністр.

Що стосується економічних прогнозів на 2023-й рік, то вони базуються на прогнозах розвитку подій на фронті. Зокрема, прогноз, що передбачає у 2023-му 3,2% зростання ВВП, побудований на припущенні, що війна завершилася перемогою України у середині року. Як зазначила Юлія Свириденко, наразі існують два  альтернативні сценарії, пов’язані саме з обстрілами енергетичної інфраструктури:

“Відповідно до них, у 2023 році ми все одно вийдемо на траєкторію відновлювального зростання, але воно буде меншим. Орієнтовно від 1% до 1,5%. Але поки що підстав для переходу на якийсь із цих альтернативних сценаріїв ми не бачимо”, - додала Міністр.


 

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2