Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
Максим Нефьодов: Голландські аукціони допоможуть продати те, що не продавалося роками
27.09.2017 | 19:28 | Прес-служба Мінекономрозвитку.

Представники Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб  та Проектного офісу Prozorro.Продажі презентували журналістам основні етапи та особливості продажу на голландських аукціонах активів банків, що ліквідуються.

Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов розповів журналістам, що голландські аукціони створювались, в першу чергу, для продажу лотів, що не мають чітко визначеної вартості. “Звісно, продавати предмети мистецтв або б/у автівки за допомогою голландських аукціонів теж можливо, але в цьому немає нагальної потреби. Є більш ефективні інструменти. Щоб продавати такі специфічні об’єкти застави, що є зараз у портфелі Фонду, наприклад, земельні ділянки без визначеної ціни або ж кредитні зобов’язання - «голландська модель» підходить ідеально”, — зазначив Максим Нефьодов.

На його думку, це той рідкісний випадок, коли Україна рухається у руслі світових тенденцій. “Запуск “голландців” - це імплементація однієї з концепцій відомого у світі економіста Роджера Маєрсона. Сподіваюсь, що поєднання його теоретичної бази та роботи Фонду разом із системою Prozorro.Продажі буде результативною”, — підкреслив він.

Запуск пілотного проекту з продажу активів неплатоспроможних банків через систему ProZorro.Продажі - гарна інвестиційна можливість для представників бізнесу отримати активи. “А для держави - реальний виклик запустити ще одну частину економіки. Ми зацікавлені в тому щоб ці активи працювали на користь, а не перетворились з часом на неліквідні голландські тюльпани, що нікому не потрібні”, - сказав Максим Нефьодов.

Костянтин Ворушилін, директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, зазначив, що запуск пілотного проекту з проведення голландських аукціонів – це новий етап еволюції система ProZorro.Продажі. “За рік роботи із системою ми досягли значних результатів, в першу чергу стосовно відкритості і доступності аукціонів. Тепер ми хочемо значно скоротити тривалість процедур по активах, які довго не продаються. У першу чергу, це стосується активів тих банків, за якими вже добігає кінця термін ліквідації”, — зазначив він.

Директор-розпорядник ФГВФО розповів, що недобросовісні позичальники сьогодні використовують недосконалість судової системи і законодавчі шпаринки аби уникнути виплат. “Але голландські аукціони дозволяють пришвидшити процедури. А отже ризики штучного затягування будуть зменшені до мінімуму”, — додав він.

На практиці торги за голландською моделлю відбуватимуться протягом одного дня, у три основні етапи. Перший - автоматичне зниження ціни — покроково, починаючи від старту аукціону, кожні 5 хвилин. Всього таких кроків може бути до 80. Учасники знатимуть, в який час і на скільки знизиться ціна лоту. Якщо хтось з учасників достроково натисне кнопку “Придбати” ще до 16-00, аукціон зупиняється.

О 16-00 стартує другий етап аукціону. Протягом 15 хвилин усі зареєстровані учасники можуть зробити  свої закриті пропозиції. При цьому, якщо ціна протягом аукціону була зафіксована одним з учасників, то закриті пропозиції мають бути дорожче за зафіксовану. І останній — третій етап — раунд-пропозиція кращої ціни від того, хто першим зупинив торги. Таким чином той, хто натисне на копку “Придбати” першим, отримає конкурентну перевагу-бонус. На відміну від інших учасників він зможе ще раз підвищити свою ставку щоб придбати актив у кінцевому підсумку.

Він додав, що у процедурі проведення голландських аукціонів, на відміну від стандартних, відсутня обов’язкова умова вимоги про наявність мінімальної кількості з двох учасників. “Ми свідомо прибрали цю умову, щоб підвищити конкуренцію за лот. На торгах ніхто  не знатиме про наявність та кількість зареєстрованих учасників. Якщо ставку зробить хоча б одна людина — вона і стане переможцем. Це такий інструмент психологічного тиску, який стимулює раніше зупиняти аукціон і підвищувати ціну під час подання закритих пропозицій”, — розповів керівник проектного офісу Prozorro.Продажі.

Цікаво також і те, що за новою моделлю учасники можуть приєднуватися протягом самого аукціону. “Якійсь рівні протягом торгів можуть бути більш цікавими для учасників. Тож головне внести заздалегідь гарантійний внесок, і потім вже приймати рішення про участь”, — пояснює Олексій Соболев.

Наразі проводяться тестові процедури голландських аукціонів, і перший реальний аукціон має відбутися в середині жовтня. Електронні майданчики, підключені до Prozorro.Продажі, вже відзвітували про технічну готовність розпочати торги за новою процедурою.

Нагадаємо, що проект  ProZorro.Продажі реалізується за фінансової підтримки Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) – першого в Україні та Молдові регіонального фонду прямих інвестицій з капіталом $150 млн, заснованого за фінансування уряду США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та громадської організації Transparency International Україна – українського відділення Transparency International – антикорупційної організації, заснованої 1993 року в Берліні колишнім директором Світового банку Пітером Айґеном.


Презентація з макетами основних кроків процедури тестового голландського аукціону: https://goo.gl/YRZMiD

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2