Міністерство економіки України

Оприлюднено звіт Групи експертів СОТ у справі DS493 «Україна – антидемпінгові заходи щодо нітрату амонію»: підтримано основну позицію України

Сьогодні, 20 липня, на сайті Світової організації торгівлі опубліковано звіт Групи експертів в рамках процедури врегулювання суперечок у справі Російської Федерації проти України DS493 «Україна – антидемпінгові заходи щодо нітрату амонію».

Група експертів не заперечила позицію України в частині необхідності дотримання ринкового принципу формування вартості експортного товару та відхилила ряд процесуальних вимог Росії.

«Це важливе рішення, бо ним визнано право на проведення коригування при підрахунку нормальної вартості товару у випадку доведення її “неринкового” характеру. Така практика дозволяє створювати умови для функціонування конкурентного ринку з рівними умовами для всіх його учасників» - прокоментувала заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі – Торговий представник України Наталія Микольська.

За її словами, створення Росією для своїх підприємств штучних умов, що надають їм конкурентні переваги на ринках інших країн, також є елементом торговельної агресії проти України. Це особливо проявляється на українському ринку, який є традиційним та “близьким і зручним” для російських компаній.

Варто зазначити, що приклад використання механізму коригування ціни на газ є важливим не тільки для національної індустрії хімічних добрив, але також має стати прецедентом для міжнародної практики використання методики коригування при проведенні антидемпінгових розслідувань інших галузей, в яких значну частину собівартості товару становить газ.

Питання застосування механізму коригування є одним з ключових аспектів проведення антидемпінгових розслідувань. Також, практика використання механізму коригування в рамках антидемпінгових розслідувань є предметом обговорень в рамках різних судових юрисдикцій, в тому числі СОТ.

Результати цієї справи фактично створюють прецедент, який дає можливість Україні та іншим країнам (наприклад, США та ЄС) розраховувати нормальну вартість товару за рахунок коригування ціни при застосуванні інструментів торговельного захисту.

Згадане рішення підтверджує право будь-якої країни-члена СОТ на повноцінний захист національних індустрій від недобросовісної конкуренції з боку імпортерів.

Слід зазначити, що крім використання Україною механізму коригування ціни на газ при розрахунку нормальної вартості аміачної селітри Росія оскаржувала також цілий ряд процесуальних аспектів проведення антидемпінгового розслідування (його перегляду), в першу чергу, в частині забезпечення транспарентності та реалізації прав сторін на захист.

Група експертів прийняла рішення щодо задоволення лише частини вимог Росії щодо окремих елементів процедури проведення розслідування, а у частині – підтримала позицію України. Також, Групою експертів було прийнято рішення щодо недотримання українською стороною вимог СОТ щодо розповсюдження у 2014 році дії антидемпінгових заходів на групу компаній «ЄвроХім», на продукцію яких в 2010 році на підставі рішень суду було встановлено нульову ставку мита.

Наразі готується детальний аналіз рішення Групи експертів членами Міжвідомчої робочої групи із забезпечення захисту прав та інтересів України в торговельно-економічній сфері в рамках СОТ у цій справі. Це здійснюється для визначення доцільності подачі апеляції або шляхів імплементації рекомендацій Групи експертів, що буде враховувати національні інтереси України та не завдасть шкоди її позиції у справі.

Як відомо, Україна втратила 20% промислового виробництва через військову агресію Росії та повністю неправомірно закритий російський ринок. Також, українські експортери втратили історичні ринки через неправомірну заборону транзиту територією Росії. Ця заборона носить дискримінаційний та політично вмотивований характер, а також порушує норми міжнародного права та основоположні принципи СОТ.

Довідково:

З 2015 року триває процедура оскарження Росією дії антидемпінгових заходів стосовно імпорту в Україну аміачної селітри походженням з Росії в рамках процедури врегулювання суперечок у Світовій організації торгівлі.

Антидемпінгові заходи запроваджені Україною у 2008 році (в 2010 році на підставі виконання судових рішень було встановлено нульову ставку мита для російської компанії «ЄвроХім»). У 2014 році дію заходів подовжено та знову запроваджено антидемпінгове мито для компанії “ЄвроХім”.

Зважаючи на неринковий характер цін на газ для російських компаній, при розрахунку нормальної вартості для ряду російських товарів використовується механізм коригування в частині ціни на газ.

Протягом 2017-2018 років Україна провела проміжний перегляд антидемпінгових заходів щодо російської аміачної селітри. При цьому, під час розрахунку нормальної вартості нітрату амонію українською стороною використовувався останній світовий досвід механізму газових коригувань з урахуванням елементів поточної суперечки, а також забезпечила повну транспарентність процесу та умови для реалізації прав сторін на захист.

Результати останнього перегляду підтвердили висновки, зроблені Україною ще у 2008 та 2014 роках щодо наявності демпінгового імпорту російських мінеральних добрив на територію України. За результатами цього перегляду у квітні 2018 року були застосовані чинні на поточний час антидемпінгові заходи щодо імпорту російської аміачної селітри у розмірі від 29,25 до 42,96%.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json