Міністерство економіки України

Інна Мєтєлєва зустрілась із журналістами з нагоди Всесвітнього дня продовольства

фото

Сьогодні, 16 жовтня, відбулася прес-конференція з нагоди Всесвітнього дня продовольства за участі заступниці Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Інни Мєтєлєвої та національного координатора проекту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) в Україні Оксани Рябченко.

“Наразі Мінекономіки впроваджує низку суспільно важливих реформ. Одним з головних наших пріоритетів є гарантування продовольчої безпеки та  забезпечення  доступу кожного українця до здорової та безпечної їжі, на всіх етапах та ланцюгах її створення. Надійним партнером у цьому процесі є Продовольча та сільськогосподарська організація ООН, разом з якою ми впроваджуємо і розробляємо важливі та суспільно корисні проекти”, - розповіла Інна Мєтєлєва. 

Також відповідаючи на одне з питань журналістів, заступниця Міністра наголосила, що не менш важливим завданням держави в контексті запровадження земельної реформи є посилення моніторингу за станом якості ґрунтів.

“Фокус держави - зберегти ґрунти і забезпечити належну систему їх моніторингу і контролю. ФАО розробили ряд критеріїв і плануємо отримати перші результати від запровадження цього проекту вже до кінця травня 2020 року. Разом з ФАО ми працюємо над тим, щоб створити дійсно неупереджений та відкритий доступ до інформації щодо якості українських ґрунтів”, - зазначила Інна Мєтєлєва 

За словами Оксани Рябченко, серед важливих напрямів діяльності ФАО є підтримка малих та середніх підприємств, створення ланцюгів доданої вартості, розвиток локальних ринків, адаптація до зміни клімату сільського, лісового та рибного господарства, захист довкілля тощо. Крім того, діяльність ФАО спрямована на розвиток та підтримку навколишнього середовища, збереження та раціонального використання природних ресурсів в Україні в галузі сільського господарства.

«Проекти ФАО направлені змінювати підходи та розуміння фермера, в першу чергу, щодо того, що земля, вода та інші ресурси – вичерпні. І в умовах стрімких кліматичних змін доступ до цих ресурсів може суттєво змінюватися. Виробникам потрібно розвивати та диверсифікувати своє виробництво, а на державному рівні – посилити моніторинг за станом ґрунтів», - підкреслила Оксана Рябченко.

Довідково

Всесвітній день продовольства був проголошений в 1979 році на конференції Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) та щорічно відзначається 16 жовтня. Головна його мета – підвищення рівня обізнаності населення щодо продовольчої проблеми та поширення інформації щодо проблеми голоду у світі.

 

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json