Міністерство економіки України

Перший міжнародний аудит торговельної політики Російської Федерації в рамках СОТ: Правила повинні дотримуватися

Перший Огляд торговельної політики Російської Федерації було проведено в штаб-квартирі Світової організації торгівлі у Женеві протягом 28 та 30 вересня 2016 року під час засідання Органу СОТ з огляду торговельної політики.

Під час першого дня засідання було обговорено звіти, підготовлені Секретаріатом СОТ і Урядом РФ, а протягом другого – підведено підсумки цього Огляду. Загалом представники більше 50 делегацій членів СОТ і спостерігачів у цій організації взяли участь в обговорення торговельної політики РФ і практик її реалізації.

До проблемних питань, які було порушено членами СОТ під час огляду, і узагальнено у виступах дискусанта і заключному слові головуючої, зокрема, належать:

  • брак транспарентності і передбачуваності торговельної та інвестиційної політики РФ;
  • заборони і обмеження імпорту до РФ і транзиту товарів через територію РФ;
  • програми імпортозаміщення;
  • неналежне застосування санітарних і фітосанітарних заходів і заходів технічного регулювання;
  • взаємозв’язок між нормами законодавства Євразійського економічного союзу і РФ;
  • складність і неперадбачуваність процедур митного оформлення;
  • неналежний рівень захисту прав інтелектуальної власності;
  • корупція;
  • субсидії, що надаються виробникам і споживачам енергетичних ресурсів, а також виробникам окремих галузей (автомобілебудування, рибальство);
  • діяльність державних підприємств;
  • застосування заходів торговельного захисту тощо.

Зазначений захід дозволив Україні ще раз порушити проблемні питання, викликані діями РФ, і використати наявні механізми для забезпечення дотримання РФ своїх міжнародних зобов’язань, взятих у рамках членства у СОТ. Зокрема, українська делегація вчергове привернула увагу членів СОТ до  низки обмежень і заборон, запроваджених стосовно товарів українського походження, а також їхнього транзиту через територію РФ до третіх країн, необхідності подальшого підвищення транспарентності та послідовності торговельної політики РФ. Слід зазначити, що критичні зауваження, зокрема, з боку ЄС, США, Норвегії, Кореї,  Японії, Австралії, Канади, Молдови, та деяких інших членів, співпали з основними тезами виступу української сторони. При цьому ЄС і США висловили занепокоєння щодо проблем із транзитом товарів через територію РФ.

"Огляд торговельної політики є нагодою для обміну інформацією з метою удосконалення функціонування багатосторонньої торговельної системи. На жаль, неналежні і загальні відповіді Російської Федерації знову розчарували", ― зазначив в своєму виступі представник делегації України під час другого дня засідання.

"Російська Федерація проводить вкрай заполітизовану торговельну політику та використовує торгівлю як інструмент покарання, ― продовжив він. ― Викликає занепокоєння тлумачення Російською Федерацією на свій розсуд правил СОТ, підлаштування їх під власні потреби" (повний текст виступу делегації України додаєтьсяангл. та укр. мовами).

Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України – Торговий представник України Наталія Микольська, коментуючи підсумки Огляду торговельної політики РФ, зазначила, що проведення регулярних оглядів торговельної політики, які мають на меті забезпечення прозорості та передбачуваності торговельних режимів всіх членів СОТ, є міжнародним зобов’язанням, передбаченим Марракеською угодою про заснування СОТ. "Правила повинні дотримуватися! – зазначила вона. – Ми закликаємо до цього Російську Федерацію".

"Також, висловлюю вдячність всім зацікавленим підприємствам, установам та організаціям, які взяли участь у опитуванні щодо проблемних питань у торговельно-економічних відносинах з РФ, за заповнення анкети і надання коментарів, які були враховані Міністерством під час підготовки письмових запитань до Російської Федерації від України", ― додала Наталія Микольська.

 

Довідково: Огляд торговельної політики членів СОТ – це один з найважливіших видів діяльності організації, оскільки є значимим елементом транспарентності, який підсилює принцип забезпечення передбачуваності торговельних режимів, законодавства та практики його виконання членами СОТ.

Такі огляди є регулярними й дають можливість говорити про цілі та якість заходів, які вживають уряди членів СОТ в сфері торгівлі, їх політику та потреби, а також дають можливість розгорнути дискусію та забезпечити зворотній зв’язок стосовно ефективності торговельної політики та можливостей її вдосконалення.

Усі члени СОТ повинні пройти процедуру огляду в той чи інший час. Частота таких оглядів залежить від розміру країни.

Відповідно до процедури, для кожного огляду, готуються два основних документи: доповідь уряду про торговельну політику і звіт Секретаріату СОТ. Зазвичай до цих документів представники членів СОТ ставлять велику кількість запитань та приділяють їм значну увагу з метою забезпечення транспарентності торговельних режимів.

Перший Огляд торговельної політики України відбувся 19 та 21 квітня 2016 року та продемострував суттєву зацікавленість країн-членів СОТ до України та засвідчив дотримання нашою країною одного з основних принципів цієї міжнародної організації – транспарентності торговельної політики.

 

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json