Міністерство економіки України

За 5 років реформи малої приватизації Україна залучила близько 14 млрд грн через систему «Прозорро.Продажі», - Олексій Соболев

Від початку впровадження реформи малої приватизації, яка триває вже 5 років і націлена зменшити частку держави в економіці, до бюджетів різних рівнів залучено майже 14 млрд грн через державну систему онлайн продажів Прозорро.Продажі. Так, через онлайн-аукціони державного та комунального майна 9,8 млрд грн залучено від продажу обʼєктів Фондом держмайна (ФДМУ), 3,8 млрд грн – за підсумками приватизаційних торгів, оголошених громадами.

«Пʼять років тому Україна розпочала малу приватизацію – реформу, що стала однією з ключових, як для сфери економіки, так і для держави загалом. За цей час майже 5 тис. державних та комунальних обʼєктів по всій Україні різного розміру та інвестиційної привабливості знайшли нових власників, які створюють там бізнеси, нові робочі місця та сплачують податки. Сьогодні беззаперечний фокус держави – на відновлення та економічне зростання через ефективне управління майном, покращення бізнес-клімату та залучення інвестицій і цьому має сприяти приватизація, що проводиться через прозорі е-аукціони в державній електронній торговій системі Прозорро.Продажі», - прокоментував заступник Міністра економіки України Олексій Соболев.

За час реформи відбулося майже 5 тис. успішних приватизаційних аукціонів, з яких 1,7 тис. торгів – продажі Фонду держмайна та його регіональних відділень, а 3,2 тисячі – завершені торги органів місцевого самоврядування. Так, у торгах за право придбати державне або комунальне взяли участь понад 9 тис. учасників – представники малого, середнього та великого бізнесу.

«Прийняття законодавства у 2018-му році, що запустило малу приватизацію, прискорило і суттєво покращило процес продажу не лише державного, а й комунального майна, а також зробило його прозорим. Щобільше перший приватизаційний аукціон оголосив саме орган місцевого самоврядування – Львівська міська рада. І це показує наскільки очікуваною була реформа. Ми з колегами у парламенті постійно працюємо над вдосконаленням приватизаційного законодавства, аби держава та громади мали всі можливості залучати приватних інвесторів на обʼєкти, які не є стратегічно важливими«, - додав заступник голови парламентського комітету з питань економічного розвитку Олексій Мовчан.

«Прозора конкурентна приватизація у 2018-му році одразу запустилася за єдиними правилами і для держави, і для громад – через онлайн-аукціони в державній електронній торговій системі Прозорро.Продажі. Це докорінно змінило їхній підхід до логіки управління своїми активами: держава та громади почали бачити можливості для залучення інвестицій в обʼєкти, що роками лише обтяжували бюджети. Сумарна стартова вартість проданого майна складала 6,3 млрд грн, натомість державний та місцевий бюджети отримали у понад два рази більше від їхньої реалізації. Це стало можливим завдяки рівному доступу кожного до участі в торгах та відкритості й прозорості онлайн-аукціонів», - зазначив Голова Наглядової ради АТ «Прозорро.Продажі» Ілля Михайлов

Через повномасштабну війна, яку розпочала росія у лютому 2022 року, приватизація держмайна була призупинена на 6 місяців – до серпня 2022 року. На шостому місяці війни парламент відновив продаж державного майна за новими правилами, серед яких – можливість швидше проводити торги після їхнього оголошення та передача обʼєкта у приватні руки лише після сплати повної вартості за майно.

«У вересні минулого року нам вдалось відновити малу приватизацію, завдяки чому українській бюджет вже отримав понад 2,4 млрд грн. Це вклад Фонду та українського бізнесу в підтримку Сил оборони і нашу спільну Перемогу. Я вдячний всім українцям, які сьогодні готові змагатись на аукціонах за державні об’єкти та інвестувати в них. Це сміливі люди. Я впевнений, що це  добрий знак для міжнародної інвестиційної спільноти. Сподіваюсь, що відновлення великої приватизації дозволить нам також залучити сильних міжнародних партнерів», - повідомив Голова Фонду державного майна України Рустем Умєров.

Загалом, за час війни до державного та місцевих бюджетів приватизаційні онлайн-аукціони залучили 2,8 млрд грн при стартовій вартості обʼєктів у один мільярд. До пʼятірки найдорожчих обʼєктів, приватизованих за 5 років реформи, увійшли Готель «Дніпро» – 1,1 млрд грн, Калуська ТЕЦ – понад 800 млн грн, Львівська виправна колонія – 377,5 млн грн, готель «Ермітаж» – 311 млн грн, «Одесавинпром» – майже 235 млн грн. Усі ці обʼєкти знаходилися у державній власності.

Більше про реформу малої приватизації можна дізнатись у ході  конференції «Пʼять років реформі малої приватизації: від першого аукціону до 14 млрд гривень у бюджети», яка відбудеться 30 червня 2023 року. Деталі та реєстрація на захід доступні за посиланням.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json