Міністерство економіки України

Тенденція до скорочення розриву в оплаті праці жінок та чоловіків в Україні має стати стійкою та незворотньою

Тенденція до скорочення розриву в оплаті праці жінок та чоловіків в Україні  має стати стійкою та незворотньою

Уряд сфокусований на тому, щоб тенденція до скорочення гендерного розриву в оплаті праці стала стійкою та незворотньою. Про це зазначила Перший віцепрем’єр-міністр України - Міністр економіки України Юлія Свириденко під час презентації Національної стратегії подолання гендерного розриву в оплаті праці в Україні на період до 2030 року, що відбулась за участі першої леді України Олени Зеленської та представників профільних міністерств. 

«Ще в 2020 році Україна приєдналася до Партнерства Біарріц. Воно передбачає багато різних викликів із створення рівності в країні – і одне із них, це якраз зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків. Уряд України взяв на себе це зобов’язання. На той момент розрив в оплаті праці між чоловіками і жінками був в середньому 20,4 відсотків. І впродовж наступного року його трохи, але вдалося скоротити – до 18,6 відсотків. На жаль, широкомасштабне російське вторгнення поставило всі наші починання, розвиток цілої країни, на паузу. Так стало і з гендерною рівністю», - зазначила Олена Зеленська.

«Гендерний розрив в оплаті праці – це один з ключових маркерів і гендерної рівності, й економічного розвитку країни. Він показує, чи мають жінки і чоловіки та загалом різні групи населення рівний доступ до різних професій, у тому числі високооплачуваних, рівні можливості для професійної реалізації. За останні сім років розрив в оплаті праці жінок та чоловіків в Україні скоротився на 7,4% і на сьогодні він складає 18,6%. Цей показник є більшим, ніж в багатьох країнах ЄС. І наша мета – змінити ситуацію. Ми сфокусовані на тому, щоб тенденція до скорочення гендерного розриву в оплаті праці стала стійкою та незворотньою. Для цього ми маємо подолати стереотипи роботодавців, жінок та суспільства загалом щодо професій. Осучаснити трудове законодавство, щоб забезпечити рівну оплату праці. Допомогти жінкам підвищити впевненість в тому, що вони можуть займати керівні посади, отримувати високу оплату за роботу, бути економічно незалежними», - зазначила Перший віцепрем’єр-міністр України - Міністр економіки Юлія Свириденко.

План реалізації Національної стратегії подолання гендерного розриву в оплаті праці в Україні на період до 2030 року, зокрема, передбачає:

  1. Подолання стереотипів і дискримінації за ознакою статі.

Планується провести масштабну інформаційну кампанію для жінок “Звісно, зможеш”, щоб переконати їх, що вони здатні отримувати більшу винагороду за свою працю. А також просвітницьку кампанію для збільшення обізнаності жінок щодо своїх прав і можливостей, якими вони можуть скористатись, щоб підвищити свій професійний рівень, здобути в короткий строк нову, більш затребувану на ринку праці спеціальність, у тому числі із категорії STEM і відповідно вище оплачувану роботу, започаткувати чи розвивати власний бізнес. Також пропонується запровадити гендерні аудити та обмін кращими практиками впровадження гендерної рівності на робочому місці.

  1. Вдосконалення законодавства про рівну оплату праці. 

Передбачено осучаснити трудове законодавство - в новій редакції Закону “Про працю” вводиться принцип однакової оплати за працю рівної цінності незалежно від статі, що дозволить посилити ефективність судового захисту. Будуть запроваджені перевірки Держпраці на підставі скарг про дискримінацію в оплаті праці за гендерною ознакою. Також буде розроблено національну методологію ґендерно-нейтральної оцінки робіт і навчання для інспекторів праці та роботодавців.

  1. Створення умов для зручного поєднання сімейних та професійних обов'язків. 

Зокрема, пропонується сприяти створенню та роботі державних та приватних дитячих садочків, підтримувати на державному рівні організації, які займаються дітьми старшого віку (такі як Пласт, Українська академія лідерства тощо). Вдосконалити трудове законодавство щодо рівного ставлення працівників і працівниць із сімейними обов'язками. Планується запровадити навчальні програми для роботодавців щодо надання працівникам сприяння у поєднанні професійних і сімейних обов’язків.

Довідково:

Україна взяла на себе зобов’язання скорочувати гендерний розрив в оплаті праці під час приєднання до міжнародного “Партнерства Біарріц” у 2020 році за ініціативи першої леді України Олени Зеленської. Метою цієї міжнародної ініціативи є досягнення рівних прав і можливостей у суспільстві та відсутності обмежень за будь-якими ознаками.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json