Міжвідомча робоча група при Мінекономрозвитку рекомендувала утриматися від апеляційного оскарження у справі про обмеження Росією транзиту з України

Міжвідомча робоча група при Мінекономрозвитку здійснила детальний юридичний аналіз звіту Групи експертів Світової організації торгівлі (СОТ) у справі DS 512 «Російська Федерація - заходи щодо обмеження транзитного руху» та дійшла висновку про наявність у вказаному звіті низки істотних положень, позитивних для торговельних інтересів України та всієї міжнародної спільноти.

Зокрема, публікація висновків Групи експертів СОТ щодо наявності «надзвичайних обставин у міжнародних відносинах» є фактичним визнанням ще однією міжнародною організацією в особі СОТ наявності збройного конфлікту між Україною та Росією.

Крім того, висновки Групи експертів СОТ дають можливість самій Україні відповідно до власних інтересів у разі такої необхідності застосовувати санкції проти Росії, керуючись визначеними експертами СОТ положеннями щодо наявності «надзвичайних обставин у міжнародних відносинах» відповідно до статті XXI («Винятки з міркувань безпеки») ГАТТ 1994 року.

Група експертів СОТ у своєму звіті також підтвердила, що Україна обов’язково довела б факт порушення російською стороною своїх зобов’язань щодо свободи транзиту, якби не наявність визнаних «надзвичайних обставин у міжнародних відносинах», які сьогодні існують між Україною та Росією.

Відтак інтерпретація Групою експертів статті XXI («Винятки з міркувань безпеки») ГАТТ 1994 року, у рамках справи DS 512 «Російська Федерація - заходи щодо обмеження транзитного руху» надала більш чітке юридичне роз’яснення поняттю «надзвичайних обставин у міжнародних відносинах» відповідно до положень угод СОТ. У свою чергу така інтерпретація більш чітко прояснює країнам-членам СОТ можливість застосування їхнього права аргументувати свої обмежувальні дії положеннями вказаної статті. Відтак, у майбутньому, це зменшить ймовірність випадків застосування торговельних заходів протекціоністського та дискримінаційного характеру, які суперечать основоположним принципам СОТ, безпідставно виправдовуючи їх положенням про «надзвичайні обставини у міжнародних відносинах».

Взявши до уваги вищезазначене, після опрацювання питання щодо подальших дій України у справі щодо обмеження Росією транзитного руху, члени Міжвідомчої робочої групи дійшли згоди, що змістовно представлений звіт Групи експертів СОТ у цілому вигідний Україні як у середньостроковій, так і у довгостроковій перспективі, оскільки створює для України дієві інструменти для захисту своїх прав та інтересів у рамках членства в СОТ.

Врахувавши позиції всіх членів міжвідомчої групи, позиції країн-партнерів України щодо можливих наслідків оскарження рішення Групи експертів у цій справі, а також пріоритети України в сфері міжнародної торгівлі у довготерміновій перспективі, Міжвідомча робоча група ухвалила рішення утриматись від ініціювання процедури апеляційного перегляду висновків Групи експертів у справі DS 512 «Російська Федерація – заходи щодо обмеження транзитного руху».

Довідково: Міжвідомча робоча група (МРГ) при Мінекономрозвитку утворена для забезпечення узгодженості дій заінтересованих органів та організацій, підготовки пропозицій, відповідей і рекомендацій з організаційно-правових, процедурних та інших питань.

До складу МРГ входять представники Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства юстиції України, Міністерства інфраструктури України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Державної фіскальної служби України, АТ “Укрзалізниця”, Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json