27.09.2021      Міністерство економіки України -> Консультації
Міністерство економіки України

Консультації

Запит від ТОВ "ПЛЮС 2018"
Тема: Відкриті торги
Суть питання: 1. Відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та Податкового кодексу України, суб'єкти господарювання, що реалізовують пальне через АЗС, повинні мати ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на кожну АЗС. Інформація про таку ліцензію повинна міститися на сайті ДФС у відповідному Єдиному державному реєстрі суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
- Чи має право Замовник вимагати надання копії такої ліцензії від Учасника у складі Тендерної Пропозиції ?
- Чи має право Замовник у разі ненадання Учасником такої ліцензії або відсутності інформації про неї на сайті ДФС, відхилити Тендерну Пропозицію такого Учасника ?

2. В багатьох випадках суб'єкти господарювання, що реалізовують пальне не мають власні або орендовані АЗС, а здійснюють поставку пального Замовнику по так званим "партнерським угодам", які надають право клієнтам Учасника заправлятися на АЗС інших брендів. При цьому сам Учасник не має ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на таких АЗС, адже таку ліцензію має отримувати безпосередньо юридична особа, яка реалізовує пальне на таких АЗС.
- Чи може в такому випадку Замовник вимагати, щоб саме Учасник мав таку ліцензію ? - Чи має право Замовник відхилити Тендерну пропозицію Учасника в разі ненадання ним такої ліцензії або іі відсутності у Реєстрі ?
- Чи має право Замовник вимагати надання Учасником в складі Тендерної пропозиції копії ліцензій юридичної особи, яка буде безпосередньо реалізовувати Замовнику пальне на АЗС?
- Чи має право Замовник відхилити Тендерну пропозицію Учасника в разі ненадання ним ліцензій юридичної особи, яка буде безпосередньо реалізовувати Замовнику пальне на АЗС або іі відсутності у Реєстрі ?

3. У закупівлях, що стосуються відпуску нафтопродуктів з АЗС, з метою економії коштів, Замовники майже завжди обмежують відстань від своїх об’єктів до місцезнаходження АЗС, визначаючи їх у кілометрах/метрах.
- Яким чином Учасники повинні обраховувати такі відстані (Гугл карти/Яндекс/запити в державні органи/які) ?
- Який документ буде належним доказом правильного обрахування відстані ?
Відповідь на запит 352/2020

Шановний користувачу, повідомляємо, що Закон України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.

Ураховуючи вимоги пункту 29 частини першої статті 1 Закону, тендерна документація розробляється та затверджується замовником і повинна містити перелік складових, визначених частиною другою статті 22 Закону. При цьому згідно з частиною другою статті 22 Закону тендерна документація повинна зокрема містити інструкцію з підготовки тендерних пропозицій, один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством.

Разом з тим тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити (частина третя статті 22 Закону).

Водночас відповідно до пункту 30 частини першої статті 1 Закону тендерна пропозиція це пропозиція щодо предмету закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

У свою чергу, відповідно до статті 23 Закону фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення процедури закупівлі. Замовник повинен протягом трьох робочих днів з дня їх оприлюднення надати роз’яснення на звернення та оприлюднити його на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.

З огляду на викладене, щодо роз'яснення конкретної вимоги, яка встановлена у тендерній документації, слід звертатись безпосередньо до замовника.

Водночас виходячи зі змісту пункту 27 частини першої статті 1 Закону, фізична чи юридична особа з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи, має право подати скаргу до органу оскарження, керуючись статтею 18 Закону.

Порядок оскарження процедур закупівель визначений статтею 18 Закону.

У свою чергу, перелік підстав для відхилення тендерних пропозицій визначений статтею 30 Закону. Так, згідно з пунктом 4 частини першої статті 30 Закону замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

Відповідь надано: Департаментом сфери публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
Теги: Відхилення тендерних пропозицій Розгляд тендерних пропозицій Тендерна документація