Шановний користувачу, повідомляємо, що на Інформаційному ресурсі Уповноваженого органу розміщені листи від 03.09.2020 № 3304-04/53972-06
"Щодо визначення предмета закупівлі та розміщення інформації в електронній системі закупівель" та запити № 504/2023, № 138/2025 за посиланнями:
https://www.me.gov.ua/InfoRez/DocumentsList?id=f2e30594-ba6c-420f-9c24-2a852415a884&tag=InforezKnowledgeDb&lang=uk-UA&fNum=3304-04%2F53972-06https://me.gov.ua/InfoRez/Details/e2296ea2-1e42-43f5-9d0a-7f7eb36b7365?lang=uk-UAhttps://me.gov.ua/InfoRez/Details/efb53190-f839-4ad9-bfd4-14e4fa9ef5a6?lang=uk-UAУ свою чергу, Закон України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.
Сфера застосування Закону визначена статтею 3 Закону. Виходячи з положень пункту 11 частини першої статті 1 Закону, закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону здійснюється суб’єктами, які є замовниками, визначеними згідно із статтею 2 Закону.
При цьому згідно статті 3 Закону
забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом.
Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів/спрощених закупівель або застосування цього Закону, зокрема положень частини третьої статті 10 цього Закону.
Разом з тим зазначаємо, що з 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі – Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону. Особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.Згідно з пунктом 3 Особливостей замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Таким чином, у разі якщо замовником у розумінні Закону передбачено придбання товарів, робіт і послуг, така закупівля здійснюється відповідно до вимог Закону та Особливостей, керуючись відповідними вартісними межами, визначеними Особливостями, незалежно від джерела фінансування.
При цьому відповідно до частини першої статті 6 Закону якщо міжнародним договором України, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України, передбачено інший порядок закупівлі, ніж визначений цим Законом, застосовуються положення міжнародного договору України, з урахуванням принципів, встановлених у частині першій статті 5 цього Закону.
Отже, закупівлі в рамках виконання заходів Плану України згідно з інструментом Ukraine Facility, здійснюються у відповідності до Закону та Особливостей, з урахуванням вимог Рамкової угоди, що ратифікована Законом України від 06.06.2024 № 3786-IX (далі - Рамкова угода).
Рамковою угодою між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility встановлено принципи фінансової співпраці між Україною та Європейським Союзом. В рамках зазначеного інструменту передбачено надання Україні 50 млрд євро фінансової підтримки протягом 2024 – 2027 років за умови успішного виконання Плану України, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.04.2024 № 244.
Особливістю виплат фінансової підтримки Ukraine Facility є те, що кошти Європейського Союзу спрямовуються на фінансування загального фонду державного бюджету (п.1.статті 13 Рамкової Угоди), а отже кроки Плану України виконуються в межах відповідних бюджетних програм, головними розпорядниками коштів яких є державні органи, відповідальні за виконання Плану України.
Так, кроком 7.12 Плану України "Інвестиції в освіту" передбачено, що у державних бюджетах на 2024 та 2025 роки Уряд виділив, зокрема на регіональний та місцевий рівень (як частина індикатора розділу "Децентралізація" щодо спрямування 5 % на субнаціональний рівень), щонайменше 300 млн євро (у гривневому еквіваленті) на покращення доступу до безпечної та якісної освіти, включаючи дошкільну освіту відповідно до нового законодавства про дошкільну освіту, серед іншого на наступне: укриття та безпечні умови в навчальних закладах; шкільні автобуси; сучасні методи викладання, в тому числі завдяки діджиталізації; матеріали та обладнання для навчальних закладів; якісне харчування; нові центри професійно–технічної освіти (ПТО) на основі потреб ринку у кваліфікованій робочій силі та відповідно до стандартів ефективного ПТО, згідно з новим законодавством про ПТО.
У 2025 році цей крок Плану України реалізується серед іншого в межах бюджетної програми КПКВК 2211800 "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проєктцу на модернізацію майстерень і лабораторій закладів професійної та фахової передвищої освіти, забезпечення енергоефективності, безпеки та інклюзивності освітнього простору", головним розпорядником коштів якої є Міністерство освіти і науки України (далі – МОН).
Відповідно до пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 925 "Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на модернізацію майстерень і лабораторій закладів професійної та фахової передвищої освіти, забезпечення енергоефективності, безпеки та інклюзивності освітнього простору" (далі – постанова № 925) МОН затверджує перелік закладів освіти, відібраних для реалізації зазначеного публічного інвестиційного проєкту.
Згідно з пунктом 9 постанови № 925 використання субвенції здійснюється в обсязі, передбаченому в Державному бюджеті України на відповідний рік.
Звертаємо увагу, що зволікання зі сторони відібраних закладів освіти щодо використання у повній мірі видатків загального фонду державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2211800 може призвести до невиконання інвестиційного кроку 7.12 Плану України. У цьому контексті варто зауважити, що згідно зі схваленою Європейською Комісією Методологією щодо обробки часткового виконання кроків у межах Плану України, передбаченого Регламентом (ЄС) 2024/792 щодо заснування Ukraine Facility, у разі недосягнення кількісних та якісних показників за інвестиційними кроками відповідна сума (різниця) буде вирахувана Комісією з наступних траншів грантової підтримки в рамках Ukraine Facility.
Враховуючи вищевикладене, пропонується закладам освіти, відібраним для реалізації відповідного публічного інвестиційного проекту, у першу чергу для досягнення кількісних та якісних показників кроку 7.12 Плану України витрачати кошти з загального фонду Державного бюджету України (бюджетна програма КПКВК 2211800).
При цьому закупівлі в рамках виконання заходів Плану України згідно з інструментом Ukraine Facility, здійснюються у відповідності до Закону та Особливостей, з урахуванням, зокрема статей 3, 5, 7, 16, 17 Рамкової угоди.