Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Публічні закупівлі / Консультації з питань закупівель / Консультації з питань публічних закупівель
Меню
Консультації з питань публічних закупівель
Запит від Товариство з обмеженою відповідальністю "ПМ ГРУП АКАДЕМІЯ"
Тема: Планування закупівель
Тема розширена: додаток до річного плану
Суть питання: В одному із журналів, ми зіштовхнулись із такою позицією «у Законі № 922 передбачено, що процедури публічних закупівель проводить тендерний комітет або уповноважена особа. При цьому немає обов’язку, зокрема, для тендерного комітету займатися складанням додатка до річного плану закупівель. Водночас нині законодавство про публічні закупівлі не передбачає, що додаток є невід’ємною частиною річного плану закупівель. Отже, виходить: якщо в замовника немає потреби проводити процедури закупівель, а є лише необхідність у «допорогових» закупівлях, то особа, вiдповiдальна за «допороги», складає додаток та оприлюднює його».
Враховуючи, що ст. 4 Закону № 922 визначено, що закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п’яти днів з дня їх затвердження.
При цьому ст. 11 Закону № 922 встановлено, що Тендерний комітет або уповноважена особа (особи):
планує закупівлі, складає та затверджує річний план закупівель.
Просимо надати відповідь, чи правомірно складати і затверджувати додаток до річного плану закупівель окремо від річного плану закупівель?
Відповідь на запит 44/2017

Шановний користувачу, повідомляємо, що Закон України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.

Закон застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує відповідні вартісні межі, встановлені в абзацах другому і третьому частини першої статті 2 Закону.

При цьому згідно з частиною першою статті 4 Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану.

Основні функції тендерного комітету або уповноваженої особи визначені частиною третьою статті 11 Закону. Планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель належить до обов’язків тендерного комітету або уповноваженої особи.

При цьому виходячи з визначення термінів “тендерний комітет” та “уповноважена особа”, наведених в пунктах 31 та 33 частини першої статті 1 Закону, замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб) саме для організації та проведення закупівель, які здійснюються шляхом застосування процедур, визначених Законом.

Таким чином, у разі якщо замовником не планується здійснення закупівель, очікувана вартість яких дорівнює або перевищує межі, зазначені в абзацах другому і третьому частини першої статті 2 Закону, обов’язку замовника утворювати тендерний комітет (визначати уповноважену особу), складати річний план та додаток до нього Законом не встановлено.

Відповідь надано: Департаментом сфери публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
Теги: Розгляд тендерних пропозицій
Чи була ця відповідь корисною для вас? Так Ні
Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2