Міністерство економіки України

Головна / Публічні закупівлі / Консультації з питань закупівель / Консультації з питань публічних закупівель
Меню

Запит від Департамент фінансів Донецької обласної державної адміністрації

Тема: Зміна істотних умов договору
Тема розширена: Збільшення ціни предмету закупівлі (електрична енергія)
Суть питання: У березні 2021 року замовником була проведена спрощена закупівля та укладено договір на постачання електричної енергії. Постачальником на підставі довідки Торгово-промислової палати з вересня 2021 року ціна електроенергії була збільшена на 9,9 % одноразово. У жовтні 2021 року постачальник повторно надіслав повідомлення про зміну ціни електричної енергії у бік збільшення на 9,9 % у зв’язку з коливанням ціни електричної енергії на ринку (що підтверджується довідкою Торгово-промислової палати) з посиланням на вимоги ЗУ «Про публічні закупівлі», де, з точки зору постачальника, передбачено можливість неодноразової зміни ціни на одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Постачальник попередив, що у випадку незгоди із змінами умов договору споживач має право розірвати договір без застосування штрафних санкцій до нього. Просимо надати роз’яснення чи правомірна вимога постачальника щодо неодноразового підвищення ціни (кожного разу на 9,9 %), а також, просимо повідомити у разі розірвання договору на закупівлю електричної енергії який вид закупівлі (без застосування електронної системи, спрощену чи переговорну) має проводити замовник, якщо сума за цим предметом закупівлі не перевищує 200 тис.грн.
Відповідь на запит 1306/2021

Шановний користувачу, повідомляємо, що Закон України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон) установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

Так, згідно з пунктом 2 частини п’ятої статті 41 Закону істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Отже, сторони можуть внести зміни до договору про закупівлю електричної енергії у випадку, визначеному пунктом 2 частини п’ятої статті 41 Закону, у разі збільшення ціни саме на такий відсоток, на який відбулося коливання на ринку, але не більше ніж на 10 відсотків з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. При цьому обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару в даному випадку не застосовується.

Водночас у разі розірвання договору про закупівлю та необхідності здійснення нової закупівлі такий предмет закупівлі вважатиметься новим предметом договору і новим предметом закупівлі. 

Інформація щодо застосування вартісних меж міститься у запиті № 688/2020 за посиланням:

https://www.me.gov.ua/InfoRez/Details?id=a3d0cc9d-aca6-4025-951d-16f77eacfcf4&lang=uk-UA

 

Відповідь надано: Департаментом сфери публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
Чи була ця відповідь корисною для вас?
Так Ні
https://freegeoip.net/json