Міністерство економіки України

Головна / Публічні закупівлі / Консультації з питань закупівель / Консультації з питань публічних закупівель
Меню

Запит від 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Полтавській області

Тема: Відкриті торги
Тема розширена: Чи законно відхилити тендерну пропозицію переможця учасника торгів на постачання електричної енергії на 2023рік
Суть питання: 11.11.2022 року нами, як Замовником було оголошено проведення відкритих торгів з особливостями на закупівлю електричної енергії на 2023 рік.
21.11.2022 року за результатами аукціону системою було визначено найбільшекономічно вигідною пропозицією Учасника ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ"
25.11.2022року уповноваженою особою з питань закупівель було оприлюднено протокол про продовження терміну розгляду пропозиції учасника зважаючи на аварійні відключення електроенергії та сталі перебої з інтернетзєднання Замовника.
Під час розгляду наданої документальної частини Учасника торгів було з"ясовано, що кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ" є особа котра перебуває під санкціями РНБОУ - Фірташ Дмитро Васильович ( громадянин України).
Чи має право Замовник у відповідності до ст.41 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених ЗУ "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Укрпаїні та протягом
90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ 12.10.2022 року №1178 чи інших нормативно-правових документів кваліфікувати чи відхилити дану тендерну пропозиціюб Учасника торгів?
Додаткові матеріали:
Відповідь на запит 1203/2022
Шановний користувачу, повідомляємо, що Закон України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон) установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад. 
З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 (далі – Особливості) на виконання вимог Закону.
Згідно з абзацом першим пункту 44 Особливостей замовник зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію переможця процедури закупівлі в разі, коли наявні підстави, визначені статтею 17 Закону (крім пункту 13 частини першої статті 17 Закону).
Відповідно до абзацу четвертого пункту 44 Особливостей учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в абзаці першому цього пункту, шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції, у тому числі щодо пункту 11 частини першої статті 17 Закону. Виходячи з абзацу четвертого пункту 44 Особливостей та пункту 11 частини першої статті 17 Закону, учасник процедури закупівлі має самостійно задекларувати, що він є особою, до якої не застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції".
Водночас згідно з пунктом 41 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли учасник процедури закупівлі зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом другим частини п’ятнадцятої статті 29 Закону.
Відповідно до абзаців другого та третього частини п’ятнадцятої статті 29 Закону замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.
У разі отримання достовірної інформації про невідповідність переможця процедури закупівлі вимогам кваліфікаційних критеріїв, підставам, установленим частиною першою статті 17 цього Закону, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника.
Також згідно з пунктом 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Згідно з статтею 22 Закону у тендерній документації зазначаються такі відомості, як, зокрема, інструкція з підготовки тендерних пропозицій. Водночас замовник у тендерній документації установлює спосіб підтвердження відповідності учасників вимогам згідно із законодавством. При цьому тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. У тому числі, що кінцевий бенефіціарний власник юридичної особи, яка є учасником не перебуває під дією спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів, передбачених Законом України "Про санкції", чи спеціальних санкцій за порушення законодавства про зовнішньоекономічну діяльність, а також будь-яких інших обставин та заходів нормативного, адміністративного чи іншого характеру, що перешкоджають укладенню та/або виконанню договору про закупівлю.
Отже, замовник самостійно у тендерній документації установлює вимоги з дотриманням вимог законодавства. 
Водночас будь-які рішення щодо закупівель приймаються замовником також самостійно з дотриманням вимог законодавства в цілому.
До компетенції Мінекономіки як Уповноваженого органу не належить визначення правомірності дій суб'єктів сфери публічних закупівель у конкретних випадках.
Також інформація щодо здійснення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану міститься в листах від 20.10.2022 № 3323-04/70997-06 та від 08.12.2022 № 3323-04/78667-06 "Щодо особливостей здійснення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".
Принагідно пропонуємо переглянути вебінар, що проведений 26.10.2022 представниками Міністерства економіки України та ДП "Прозорро", в якому розглянуто тему: "Нові особливості закупівель на час воєнного стану", що доступний за посиланням:
https://www.facebook.com/prozorro.gov.ua/videos/425413073090553  або у Youtube: https://bit.ly/1178_webinar
Довідково пропонуємо ознайомитися з Рішенням № 7193-р/пк-пз від 06.12.2022 Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (що додається) стосовно розгляду скарги ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ" від 18.11.2022  № UA-2022-11-03-012010-a.b1.

Додаткові матеріали:
Відповідь надано: Департаментом сфери публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
Теги: Особливості закупівель
Чи була ця відповідь корисною для вас?
Так Ні
https://freegeoip.net/json