Міністерство економіки України -> Участь у засіданнях інших органів СОТ -> Інформація щодо участі у засіданні Комітету СОТ з правил походження (квітень, 2022)

Міністерство економіки України

Інформація щодо участі у засіданні Комітету СОТ з правил походження (квітень, 2022)
14.04.2022 | 10:45 | Департамент багатосторонніх та двосторонніх торговельних угод

07 квітня 2022 року відбулося засідання Комітету з правил походження (далі – Комітет).

Комітет зосередив свою увагу на потребах та занепокоєннях найменш розвинених країн (далі – НРК). Присутні розглянули останні заходи щодо преференційних правил походження для НРК, а також зусилля членів, що надають преференції, в рамках виконання Рішення Конференції міністрів у м. Найробі 2015 року.

Учасники заслухали інформацію Секретаріату про стан повідомлень від членів щодо преференційних правил походження для НРК, а також інформацію щодо їх преференційного імпорту з НРК, зокрема нотифікації Індії, Китаю, Ісландії, Туреччини та Великобританії та зазначено про позитивну тенденцію у цій сфері за останній рік. Незабаром всю інформацію буде інтегровано до бази даних СОТ і вона відображатиметься в аналітичних матеріалах щодо торгівлі з НРК.

Представник Сенегалу від імені Групи найменш розвинених країн презентував подання Групи про вимоги щодо документації, пов’язаної з походженням, відповідно до пункту 1.8 рішень Балі, а також пункту 3.1 рішень Найробі. Зазначені положення спрямовані на те, щоб зобов’язання щодо підтвердження походження (сертифікати походження або самосертифікація) були простими, прозорими та зменшували адміністративний тягар для компаній-експортерів з НРК. Також представник НРК відмітив, що завдяки прийняттю шаблону повідомлення про правила походження та повідомлення про дані для розрахунку показників використання схем безмитної/безквотної торгівлі досягнуто певний прогрес в імплементації рішень Найробі, проте цей процес можна значно прискорити шляхом налагодження конструктивного діалогу в Комітеті.

Представник ЄС доповів про запуск у січні цього року нового інтерактивного інструменту самооцінки з правил походження на відповідність продукту вимогам ЄС (ROSA 2) та додав, що в новому застосунку вже розміщено попередження про санкції, які нині діють щодо торгівлі з Росією внаслідок вторгнення російських військ в Україну, а також закликав РФ припинити агресивні дії по відношенню до суверенітету та жителів України. Низка інших членів, зокрема Канада, Швейцарія, США, Японія та Корея, також висловили своє засудження військового вторгнення РФ в Україну. Крім того, до закликів до РФ припинити війну та слів підтримки Україні приєднались делегати Австралії, Нової Зеландії, Китайського Тайбею, Албанії, Грузії та Великої Британії. Було зазначено, що це атака не тільки на Україну, а на весь світ і свободу загалом.

Також під час засідання Комітету представником Всесвітньої митної організації поінформовано про діяльність Технічного комітету з правил походження в 2021 році.

Після розгляду зазначеного питання представниця України висловила подяку за детальну доповідь та зусилля ВМО і партнерів, зокрема щодо вирішення проблем, які виникають у контексті російської агресії проти України. Було відмічено, що з моменту приєднання України до Конвенції про створення Ради митного співробітництва та набуття в 1992 році статусу повноправного члена ВМО Україна брала активну участь у спільних операціях під егідою ВМО та інших партнерів у сферах протидії контрабанді та митним порушенням, захисту прав інтелектуальної власності та інших подібних заходах. На жаль, повномасштабне вторгнення російських військ зменшило спроможність України повноцінно працювати з міжнародними організаціями в різних сферах. У зв’язку з цим було висловлено слова вдячності ВМО, Міжнародному комітету з контролю за наркотиками, ЮНЕСКО та міжнародній спільноті загалом за оперативну реакцію та заходи, вжиті для збереження миру та цілісності кордонів, запобігання гуманітарній кризі та незаконному обігу українських культурних цінностей тощо. Водночас було висловлено сподівання на солідарність наших партнерів у питанні призупинення членства агресорів на всіх міжнародних форумах до відновлення суверенітету України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Після закінчення основного засідання Комітету в продовження минулорічної успішної практики відбувся вебінар на тему “Що обумовлює використання торгових преференцій?-2”, на якому учасники продовжили розгляд застосування та можливостей торгових преференцій та подальше вивчення факторів, які впливають на їх використання. Учасники ділились своїм досвідом зі збору даних про преференційну торгівлю, розрахунку показників використання їхніх торгових преференцій, більш конкретного визначення причин низького використання та впровадження заходів для сприяння можливостям преференційної торгівлі.

Члени СОТ обмінялися думками щодо зростаючих викликів та можливостей, що стоять перед бізнесом при використанні торгових преференцій, приділяючи особливу увагу вимогам щодо зазначення країни походження товару.

Окрім вивчення ключових факторів, що зумовлюють використання переваг, та важливості правил походження та вимог походження урядовці під час вебінару поділились досвідом про те, як допомогти експортерам скористатися пільговими торговельними угодами, включаючи програми підвищення обізнаності та навчання.

Підсумовуючи результати вебінару, організатори відмітили його позитивну роль на роботу Комітету в цілому та зазначили про корисність цього інструменту для всіх учасників.

Більш детально про захід можна познайомитись за посиланням https://www.wto.org/english/news_e/news22_e/roi_07apr22_e.htm.

Наступне засідання Комітету відбудеться 13 жовтня 2022 року.