Міністерство економіки України -> Участь у засіданнях інших органів СОТ -> Інформація щодо участі України у засіданні Ради СОТ з торговельних аспектів прав інтелектуальної власності (8-9 листопада 2018 року)

Міністерство економіки України

Інформація щодо участі України у засіданні Ради СОТ з торговельних аспектів прав інтелектуальної власності (8-9 листопада 2018 року)
27.11.2018 | 14:35 | Департамент доступу до ринків та взаємодії з СОТ

У період з 8 по 9 листопада 2018 року у м. Женева, Швейцарська Конфедерація, проходило чергове засідання Ради СОТ з торговельних аспектів прав інтелектуальної власності (далі – Рада ТРІПС).

Відповідно до порядку денного під час засідання проводився огляд імплементації положень Угоди СОТ про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (далі – Угода), розглядалися повідомлення про закони та правила у сфері інтелектуальної власності, направлені членами СОТ на виконання вимог зазначеної Угоди, обговорювалися питання стосовно захисту географічних зазначень, патентування рослин та тварин, можливостей використання системи примусового ліцензування для експорту запатентованої фармацевтичної продукції, взаємозв’язку прав інтелектуальної власності та інновацій у новій економіці, технічного співробітництва тощо.

Так, учасників засідання було поінформовано стосовно повідомлень Хорватії, Японії, України, Колумбії, Молдови, у яких представлено нові закони та правила у сфері інтелектуальної власності, а також наведено інформацію про контактні пункти, створені в адміністративних органах окремих членів СОТ з метою забезпечення співробітництва у сфері протидії порушенням прав інтелектуальної власності у міжнародній торгівлі товарами.

Презентуючи повідомлення України (документи СОТ IP/N/1/UKR/C/4, IP/N/3/UKR/3), представник української делегації у своєму виступі ознайомив членів СОТ з останніми змінами законодавства України у сфері інтелектуальної власності у зв’язку з прийняттям нового Закону України “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав”, який визначає правові та організаційні засади колективного управління майновими правами суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав в Україні. Крім того, було представлено оновлену інформацію щодо утвореного контактного пункту в Мінекономрозвитку.

Глава Ради ТРІПС висловив вдячність за представлення згаданих повідомлень і закликав членів СОТ повідомляти про нові закони та правила у сфері інтелектуальної власності згідно з вимогами Угоди.

Під час проведення огляду застосування положень розділу 3 “Географічні зазначення” Угоди делегацією від України було також представлено підготовлені відповіді на запитання щодо національної системи захисту географічних зазначень (документ СОТ IP/C/W/117/Add.35). Надання відповідей на такі запитання забезпечує прозорість національних систем застосування географічних зазначень членами СОТ. У цьому зв’язку Глава Ради ТРІПС підтримав заклик представників України та Швейцарії до інших членів СОТ забезпечувати подання або оновлення наданих відповідей на встановлені запитання з метою дотримання одного з основних принципів діяльності СОТ, зокрема прозорості та передбачуваності торговельного режиму.

Цікавим для учасників засідання було обговорення питання стосовно взаємозв’язку прав інтелектуальної власності та інновацій у новій економіці, ініційованого Австралією, ЄС, Японією, Швейцарією, Тайванем та США за підтримки Бразилії. У рамках його розгляду члени СОТ ділилися досвідом та наводили приклади підтримки стартап-компаній, а також висловлювали своє бачення щодо ролі захисту прав інтелектуальної власності у розвитку нового бізнесу. Виступали представники делегацій США, Швейцарії, Австралії, Чилі, Японії, ЄС, Норвегії, Бразилії, Канади, Китаю тощо.

На запит Південно-Африканської Республіки за підтримки Бразилії та Індії під час засідання Ради ТРІПС також продовжувалося обговорення питання щодо взаємозв’язку інтелектуальної власності та суспільного інтересу з точки зору сприяння досягненню цілей охорони здоров’я через законодавство про конкуренцію та належну політику. Позицію з цього питання було висловлено делегаціями ПАР, Бразилії, Індії, Китаю, Індонезії, США, Японії, ЄС, а також представником ВООЗ. Представники окремих делегацій висловлювали зацікавленість у продовженні відповідної дискусії.

Проведення наступного засідання Ради ТРІПС заплановано на 13-14 лютого 2019 року.

Довідково: Рада ТРІПС – це орган в системі СОТ, який забезпечує здійснення огляду імплементації Угоди ТРІПС та стежить за дотриманням членами СОТ своїх зобов’язань щодо неї, а також надає членам СОТ можливість проведення консультацій з питань, що відносяться до торговельних аспектів прав інтелектуальної власності.

Більш детальну інформацію про діяльність Ради ТРІПС та актуальні питання, що розглядаються під час її засідань, можна знайти на офіційному веб-сайті СОТ за посиланням.