Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України -> Звіти про відстеження результативності прийнятих регуляторних актів -> Звіт про повторне відстеження результативності постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2023 № 1214 «Деякі питання віднесення речовин або предметів до побічних продуктів»
Мінекономіки Інформаційні ресурси

Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України

Звіт про повторне відстеження результативності постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2023 № 1214 «Деякі питання віднесення речовин або предметів до побічних продуктів»
06.05.2026 | 10:05 | Управління з питань управління відходами

1. Вид та назва регуляторного акта

Постанова Кабінету Міністрів України від 17.11.2023 № 1214 «Деякі питання віднесення речовин або предметів до побічних продуктів» (далі – Постанова).

Дата набрання чинності – 22.11.2023.

Вступила в дію – 29.08.2024 з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2024 № 964 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у сфері управління відходами» (далі – Постанова № 964). Підпунктом 1 пункту 4  Постанови № 964 було змінено пункт 2 Постанови з «ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та вводиться в дію через шість місяців з дня припинення або скасування дії правового режиму воєнного стану в Україні» на «ця постанова набирає чинності з дня її опублікування».

2. Виконавець заходів з відстеження

Управління з питань управління відходами Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України.

3. Цілі прийняття акта

Постанова розроблена на виконання положень частини другої статті 9 та пункту 4 частини першої статті 19 Закону України «Про управління відходами».

Метою є визначення порядку та критеріїв віднесення речовин або предметів, що утворюються під час виробничого процесу, до побічних продуктів з метою ефективного використання їх як сировини в іншому виробництві чи як готової продукції, та забезпечення запобігання і мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище та здоров’я людей.

4. Строк виконання заходів з відстеження

Заходи із відстеження проводилися з 05.01.2026 по 30.01.2026.

5. Тип відстеження

Повторне відстеження.

6. Методи одержання результатів відстеження

Відстеження результативності здійснювалося статистичним методом.

7. Дані та припущення, на основі яких відстежувалася результативність, а також способи одержання даних

Відстеження результативності регуляторного акта здійснювалося відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» шляхом збирання та аналізу статистичних даних.

8. Кількісні та якісні значення показників результативності акта

Відстеження результативності регуляторного акта здійснювалося в установленому законодавством порядку за такими показниками з використанням статистичного методу одержання результатів відстеження.

з/п

Найменування показника

Період

з 25.11.2024 по 26.11.2025

1

2

3

Кількісні показники

1

Розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов'язаних з дією акта:

дія акта не передбачає надходження до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів

Дія акта не передбачає надходження до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів

2

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання:

61 918  суб’єктів господарювання

Дія акта поширюється на 61 918  суб’єктів господарювання

3

Розмір коштів та часу, які витрачатимуться суб’єктом господарювання у зв’язку із виконанням вимог акта:

витрати суб’єктів господарювання для виконання вимог акта – у перший стартовий рік орієнтовно складають:

80,92 грн  (2 години) для відповідальних працівників на ознайомлення з новим регулюванням, на створення облікового запису в інформаційній системі та внесення відповідних звітів;

50 000 – 80 000 грн. отримання сертифікату чи іншого документу про відповідність від акредитованого органу з оцінки відповідності.

Витрати суб’єктів господарювання для виконання вимог акта орієнтовно складають:

96 грн (2 години) для відповідальних працівників на ознайомлення з новим регулюванням, на створення облікового запису в інформаційній системі та внесення відповідних звітів;

50 000 – 80 000 грн. отримання сертифікату чи іншого документу про відповідність від акредитованого органу з оцінки відповідності.

4

Кількість утворювачів виробничих залишків, які прийняли рішення про віднесення виробничих залишків до побічних продуктів шляхом занесення відповідних даних до облікового запису інформаційної системи управління відходами та проходження відповідного тесту:

0 через відсутність фінансування послуга не створена на Єдиній екологічній платформі “ЕкоСистема”

0

послуга не створена на Єдиній екологічній платформі “ЕкоСистема”

5

Кількість утворювачів побічних продуктів, внесених до реєстру побічних продуктів:

0 через відсутність фінансування послуга не створена на Єдиній екологічній платформі “ЕкоСистема”

0

послуга не створена на Єдиній екологічній платформі “ЕкоСистема”

Якісні показники

6

Рівень поінформованості суб’єктів господарювання та/або осіб щодо основних положень регуляторного акта

Високий. Регуляторний акт опубліковано в Офіційному віснику України № 105, стор. 319, стаття 6290, а також оприлюднено на офіційних вебсайтах Верховної Ради України.

9. Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей

Оцінити результативність регуляторного акта наразі неможливо у зв’язку з відсутністю відповідної послуги на Єдиній екологічній платформі «ЕкоСистема».

Відстеження результативності здійснюється у строки, визначені законодавством, а саме:

періодичне відстеження результативності здійснюється один раз на кожні три роки починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності регуляторного акта.

Оскільки під час здійснення повторного відстеження не вдалося визначити результативність регуляторного акта, наступне періодичне відстеження буде проведено через рік з дня завершення заходів з повторного відстеження.