Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Діяльність / Діяльність України у Світовій організації торгівлі / Участь України в роботі регулярних органів СОТ / Участь у засіданнях Комітету з питань сільського господарства
Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (15–16, 17, 28 та 29 березня 2022 року)
02.04.2022 | 10:45 | Департамент багатосторонніх та двосторонніх торговельних угод.

100-те офіційне засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (далі – Комітет), його неофіційне та додаткові засідання відбулись 15–16, 17, 28 та 29 березня 2022 року в м. Женева (Швейцарська Конфедерація) у змішаному форматі.

Згідно з порядком денним розглядались питання, пов’язані з виконанням зобов’язань щодо внутрішньої підтримки сільського господарства, експортних субсидій, тарифних та інших квот, спеціальних сільськогосподарських захисних заходів тощо. Також надавались відповіді на запити щодо специфічних торговельних занепокоєнь, порушених відповідно до статті 18.6 Угоди СОТ про сільське господарство та на основі індивідуальних нотифікацій до СОТ.

До порядку денного засідання Комітету було включено ініційоване низкою членів СОТ, включаючи  Україну, питання стосовно політики Індії щодо торгівлі бобовими, зокрема постійного продовження дії кількісних обмежень на імпорт цих культур.

Також українська сторона підтримала занепокоєння інших членів стовно перевищення Ізраїлем рівня зобов’язань щодо загального сукупного виміру внутрішньої підтримки.

Особливу увагу члени СОТ приділили питанню щодо виконання рішення Конференції міністрів СОТ 2013 року стосовно тарифних квот (далі – рішення Балі), для чого було організовано додаткові засідання Комітету 28 та 29 березня. Зокрема обговорення стосувались внесення змін до пункту 4 Механізму, що застосовується у випадку недостатнього рівня заповнення тарифної квоти стосовно імпорту сільськогосподарської продукції (Underfill Mechanism, далі – Механізм). Таке рішення спрямовано на вдосконалення використання тарифних квот. Попередній текст пункту 4 Додатку А, що містився у рішенні Балі, не врегульовував належним чином дію Механізму для країн, що розвиваються, в частині того, як має працювати завершальний етап цього Механізму, а також надавав певні винятки окремим членам СОТ відповідно до Додатку В рішення Балі.

За результатами напружених консультацій членам вдалося досягти компромісу і затвердити звіт Голови Комітету Генеральній раді СОТ із узгодженим проектом рішення про внесення змін до пункту 4 Додатку А рішення Балі.

Довідково: 31 березня 2022 року Генеральна рада СОТ на Спеціальному засіданні схвалила зазначений проєкт рішення.

При цьому необхідно зазначити, що за наполяганням України та Китаю до нового формулювання згаданого пункту 4 Механізму включено додаткові уточнення  стосовно дії рішення для тих членів СОТ, розклади поступок і зобов’язань яких вже передбачають застосування конкретних методів адміністрування згаданих квот. Таким чином Україна зберегла за собою право продовжувати застосовувати метод адміністрування тарифної квоти, який передбачений її зобов’язаннями в СОТ.  

Учасники засідання також обговорили питання щодо виконання рішення Конференцій міністрів СОТ 2015 року стосовно експортної конкуренції (далі – рішення Найробі), яке зобов’язує членів СОТ усунути субсидії на експорт сільськогосподарської продукції. Зокрема було схвалено проект звіту за результатами другого трирічного огляду виконання рішення Найробі, в якому узагальнено результати обговорень після першого трирічного огляду та надано рекомендації щодо підготовки відповідей на Опитувальник з експортної конкуренції. Члени СОТ представили оновлену інформацію щодо стану виконання рішення Найробі: 13 із 16 членів сертифікували свої оновлені розклади зобов’язань в частині експортних  субсидій; Канада та Європейський Союз очікують сертифікації своїх проектів розкладів; Венесуела наразі продовжує внутрішньодержавні узгодження відповідного проєкту. 

Під час обговорення в рамках засідання питання щодо впливу пандемії COVID-19 на сільське господарство представники Організації економічного співробітництва та розвитку, Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, Міжнародної ради по зерну та Всесвітньої продовольчої програми представили оновлену інформацію із зазначеного питання, при цьому привернувши увагу до нових викликів для продовольчої безпеки, спричинених воєнною агресією росії проти України. 

Деякі члени поділилися своєю стурбованістю тим, що наприкінці пандемії COVID-19 ситуація в Чорноморському басейні може ще більше порушити ланцюги поставок, підвищити ціни на продукти харчування та загострити глобальний голод і продовольчу безпеку, завдавши значного удару, перш за все, найменш розвиненим країнам.
У своєму виступі представниця України поінформувала про гуманітарні та економічні наслідки вторгнення російської федерації на територію України та наголосила на катастрофічному впливі такої агресії не тільки на національну продовольчу безпеку, але й світову. 

Багато членів взяли слово, щоб висловити рішучу незгоду діям російської федерації та закликали росію забезпечити виконання своїх міжнародних зобов’язань, зокрема з підтримання миру й міжнародної безпеки, припинити руйнування гуманітарних та інфраструктурних об’єктів та якнайшвидше вивести війська з території незалежної держави – України.

17 березня відбувся спеціальний захід з нагоди 100-го засідання Комітету. У своєму вступному слові Генеральний директор СОТ Нгозі Оконджо-Івеала привітала досягнення Комітету за останні 27 років і підкреслила його важливу роль у нагляді за виконанням Угоди СОТ про сільське господарство. У засіданні взяли участь чинний та попередні голови Комітету, делегати та представники інших міжнародних організацій.

Наступне засідання Комітету відбудеться у червні 2022 року.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2