Меню

Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (21–22 листопада 2022 року)

103-тє офіційне засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (далі – Комітет) та його неофіційне засідання відбулись 21–22 листопада 2022 року в м. Женева, Швейцарська Конфедерація, у змішаному форматі.

Згідно з порядком денним учасники розглянули питання, пов’язані з виконанням зобов’язань щодо внутрішньої підтримки сільського господарства, експортних субсидій, тарифних та інших квот, спеціальних сільськогосподарських захисних заходів тощо, у тому числі надали відповіді на специфічні торговельні занепокоєння, порушені відповідно до статті 18.6 Угоди СОТ про сільське господарство та на основі індивідуальних нотифікацій членів  СОТ.

Відбулись обговорення питань стосовно виконання рішень Конференцій міністрів СОТ 2013 року на о. Балі (Індонезія) щодо адміністрування тарифних квот (далі – рішення Балі) та 2015 року в м. Найробі (Кенія) щодо експортної конкуренції (далі – рішення Найробі), а також декларацій про негайну відповідь на загрози для продовольчої безпеки (далі – Декларація з продовольчої безпеки) та про реакцію СОТ на пандемію COVID-19 і готовність до наступних пандемій (далі – Декларація стосовно пандемії COVID-19), прийнятих на дванадцятій Конференції міністрів СОТ 2022 року в м. Женева (Швейцарська Конфедерація).

 До порядку денного офіційного засідання Комітету, серед інших, були включені занепокоєння стосовно:

накопичення Індією запасів пшениці – ініційоване Австралією, Бразилією, Канадою, Парагваєм, США, Таїландом, Україною, Уругваєм та Японією;

обмежень Індією експорту пшениці – ініційоване Великою Британією, Україною та Швейцарією.

Українська делегація також долучилась до обговорень низки питань, порушених Російською Федерацією до Австралії, Великої Британії, Канади, ЄС, Ісландії, Нової Зеландії, Норвегії, США та Японії стосовно запроваджених цими членами СОТ обмежень і заборон на поставки з РФ сільськогосподарських продуктів, техніки та пов’язаних із сільським господарством послуг.

Водночас, у своїх виступах зазначені члени СОТ підкреслили, що застосовані санкції не спрямовані на сільськогосподарський сектор Російської Федерації, а  стосуються російського уряду, економічного й фінансового сектору та економічних еліт. Вони націлені на обмеження здатності РФ фінансувати воєнну агресію проти України та необхідні для “захисту суттєвих інтересів своєї безпеки” в розумінні винятків, передбачених статтею ХХІ ГАТТ 1994. Метою цих заходів є відновлення миру та безпеки при повній повазі до територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Тому такі заходи повністю відповідають правилам СОТ.

Також ці члени СОТ засудили спроби Росії покласти на міжнародні санкції відповідальність за кризу глобальної продовольчої безпеки, яка безпосередньо спричинена агресією Росії проти України та її народу, та наголосили, що єдиним способом зупинити гуманітарну і продовольчу кризу є негайне припинення Російською Федерацією воєнних дій проти Україні.

Представниця України у своєму виступі поінформувала учасників засідання про наслідки збройної агресії Російської Федерації для виробництва й експорту Україною сільськогосподарської продукції та щодо ролі України у забезпеченні продовольчої безпеки у світі, у тому числі й у рамках “зернової ініціативи”. Також було наголошено, що Росія використовує торгівлю як інструмент тиску, тому будь-які торговельні зв’язки з нею мають бути обмежені.

Під час засідання учасники схвалили Робочу програму Комітету для вирішення проблем продовольчої безпеки найменш розвинених країн (LDCs) і країн, що розвиваються, які є нетто-імпортерами продовольства (NFIDCs), розробку якої було передбачено пунктом 8 Декларації з продовольчої безпеки. Координатором діяльності з виконання зазначеної програми, який очолить спеціально створену робочу групу, призначили Голову Комітету Марселя Верноой (Нідерланди).

Ухвалена Робоча програма встановлює дорожню карту для просування дискусій щодо ключових проблем LDCs та NFIDCs, які стосуються продовольчої безпеки, з метою розробки конкретних рішень не пізніше 30 листопада 2023 року.

Майбутні дискусії відбуватимуться за чотирма основними напрямами: доступ до міжнародних продовольчих ринків; фінансування імпорту продовольства; стійкість сільського господарства та виробництва в LDCs і NFIDCs, а також  горизонтальні питання для сприяння співпраці.

Для збору інформації щодо реальних потреб LDCs і NFIDCs передбачається використання тематичних опитувальників та залучення відповідних міжнародних організацій, а також здійснення обміну досвідом між членами СОТ.

У  рамках обговорення питань імплементації Декларації з продовольчої безпеки та Декларації стосовно пандемії COVID-19 представники ФАО, ВПП, МРЗ,  СБ та МВФ надали оновлену інформацію про продовольчі ринки та перспективи глобальної продовольчої безпеки, наголосивши на важливості збереження відкритості ринків продуктів харчування і сировини, а також підвищення прозорості шляхом своєчасного та якісного обміну даними.

Представники міжнародних організацій засвідчили, що світ зіткнувся з найгіршою продовольчою кризою в сучасній історії: у 2022 році 345 мільйонів людей у ​​82 країнах відчувають гостру нестачу продовольства, що на 200 мільйонів більше, ніж до пандемії, та попередили про поглиблення глобальної продовольчої кризи у 2023 році. При цьому найбільше від кризи страждають NFIDCs, зокрема їхні рахунки за імпорт продуктів харчування зросли до рекордних значень – 43 мільярди доларів США.

У рамках імплементації прийнятого на дванадцятій Конференції міністрів СОТ 2022 року (м. Женева, Швейцарська Конфедерація) Рішення про звільнення закупівель продовольства ВПП від заборон чи обмежень на експорт, представник цієї організації зазначив про наміри періодично надавати на розгляд Комітету оновлену інформацію щодо виконання зазначеного Рішення, починаючи з 2023 року.

Водночас, учасники засідання не змогли схвалити проект звіту про результати першого трирічного огляду дії Рішення Балі з огляду на розбіжності стосовно шляхів покращення прозорості механізмів адміністрування тарифних квот та прохання деяких членів СОТ надати більше часу для його опрацювання. Розгляд зазначеного питання відкладено до наступного засідання Комітету, якому передуватимуть неофіційні консультації з метою врегулювання існуючих розбіжностей.

Проведення наступного офіційного засідання Комітету заплановано на березень 2023 року.

Комітет СОТ з питань сільського господарства – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json