Міністерство економіки України

Меню

Інформація щодо участі України в роботі Комітету СОТ з питань санітарних та фітосанітарних заходів (1-2 листопада 2018 року)

1 - 2 листопада 2018 року відбулось офіційне засідання Комітету СФЗ. Відповідно до порядку денного засідання розглядалися питання щодо імплементації Угоди СФЗ; забезпечення прозорості; застосування спеціального та диференційного режиму; еквівалентності; зон, вільних від шкідників і захворювань; технічної допомоги; специфічних торговельних занепокоєнь; моніторингу застосування міжнародних стандартів.

Особлива увага приділялась розгляду запитів щодо специфічних торговельних проблем.

Зокрема, ЄС виступив із заявою стосовно запроваджених Російською Федерацією (далі – РФ) обмежень на ввезення з ЄС сприятливих до вірусу живих жуйних тварин та їх генетичних матеріалів після зареєстрованого спалаху блутангу (катаральна лихоманка овець) на окремих територіях Співтовариства. ЄС зазначив, що ці заходи не відповідають статті 8.3 Кодексу здоров’я наземних тварин МЕБ, яка рекомендує дозволити експорт сприятливих до вірусу живих тварин та їх генетичного матеріалу з територій, що постраждали від цієї хвороби за умов, які фактично враховані у відповідних ветеринарних експортних сертифікатах, узгоджених ЄС та РФ.

Представник США висловив занепокоєння щодо нового законодавства В’єтнаму про тваринництво, зокрема в частині, що стосується заборони імпорту продукції тваринництва, отриманої в результаті застосування хімікатів, які заборонені для використання при виробництві зазначеної  продукції у В'єтнамі. Занепокоєння підтримали Канада та Парагвай.

Делегаціями Колумбії, Індії виголошено та низкою членів СОТ підтримано  занепокоєння стосовно політики ЄС щодо максимального рівня залишків (МРЗ) певних пестицидів. Було зазначено, що ЄС базує заходи без урахування наукових обґрунтувань стосовно генотоксичної властивості цих речовин, представлених відповідними організаціями. ЄС заявив, що запропоноване зниження МРЗ є необхідним для захисту споживачів, оскільки за певних обставин зазначені пестициди можуть мати канцерогенний характер.

Україна порушила занепокоєння стосовно вимог Індії до фумігації метил бромідом зерна та товарів рослинного походження, які експортуються на її територію. У виступі представника України було наголошено на недотриманні Індією міжнародних стандартів, зокрема щодо застосування еквівалентних заходів та підкреслено, що Міжнародна конвенція про захист рослин (IPPC) в 2017 році опублікувала «Рекомендації щодо заміни або скорочення використання метил броміду, як фітосанітарного заходу» (Statement). У свою чергу делегація Індії висловила готовність в подальшому опрацюванні питання та в продовженні дослідження додаткових технічних матеріалів стосовно визнання фумігації фосфіном зерна з України.

Також у рамках Комітету СФЗ члени СОТ обговорили питання ролі біотехнологій у сільськогосподарських інноваціях, включаючи редагування генома, з метою надання фермерам у всьому світі доступу до інструментів, що підвищують продуктивність, зберігаючи при цьому стабільність екологічної ситуації. Зазначена ініціатива внесена Аргентиною та підтримана Австралією, Бразилією, Канадою, Колумбією, Домініканською Республікою, Гватемалою, Гондурасом, Йорданією, Парагваєм, США, Уругваєм та В'єтнамом.

Крім того, 30 жовтня було проведено першу частину тематичної сесії щодо еквівалентності. Участь у зазначеній сесії надала можливість членам СОТ підвищити обізнаність щодо відповідних положень Угоди СФЗ, відповідних інструкцій та рекомендацій. Разом з тим представники міжнародних організацій, таких як Кодекс Аліментаріус, Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (МЕБ) та Міжнародна конвенція із захисту рослин (IPPC) надали роз’яснення як концепція еквівалентності застосовується в їх сферах діяльності, а також відображена у відповідних міжнародних стандартах. Друга частина тематичної сесії відбудеться у березні 2019 року та буде зосереджена на обміні досвідом членів СОТ щодо впровадження еквівалентності.

Наступне засідання Комітету СФЗ заплановано на 20 – 22 березня 2019 року.

Довідково: Комітет СОТ з питань санітарних та фітосанітарних заходів (СФЗ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про застосування санітарних та фітосанітарних заходів, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань у СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері санітарних та фітосанітарних заходів.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json