Міністерство економіки України

Меню

Інформація щодо участі в роботі засідання Комітету СОТ з питань санітарних та фітосанітарних заходів (22-24 червня 2022 року)

22-24 червня 2022 року відбулось 83-тє офіційне засідання Комітету з питань санітарних та фітосанітарних заходів (далі – Комітет) під головуванням новообраного Голови п. Танг-Кай Ванга (Китайський Тайбей).

На засіданні було обговорено 51 торговельне занепокоєння, 6 з яких було порушено вперше. Традиційно обговорювались питання встановлення максимально допустимих рівнів залишків пестицидів, хвороб тварин та заходів, що вживаються членами СОТ для подолання негативних наслідків пандемії COVID-19. Нові занепокоєння стосувались обмежень, пов’язаних із губчастою енцефалопатією ВРХ, незастосування принципу регіоналізації стосовно АЧС, регулювання щодо офіційних сертифікатів здоров’я тварин для продуктів харчування тваринного походження та меду, перевірки радіоактивності харчових продуктів, що імпортуються, заборони імпорту декоративних рослин. Раніше порушені занепокоєння також стосувались питань щодо рівнів залишків пестицидів, збереження  навколишнього середовища, законодавства про ендокринні порушення та ветеринарні лікарські засоби, споживання людиною колагену та вимог до фітосанітарної сертифікації. Низка занепокоєнь стосувалась заходів введених КНР, через що деякі члени СОТ запропонували провести окрему сесію з обміну інформацією, щоб краще зрозуміти нормативний підхід Китаю до регулювання питань, пов’язаних з COVID-19 та процедури реєстрації підприємств, що здійснюють експорту діяльність.

Під час засідання Комітету представниця України поінформувала про вжиті українською стороною в умовах війни заходи для контролю безпечності харчової продукції, епізоотичної ситуації, фітосанітарної безпеки; можливості експорту української продукції в умовах заблокованих російськими окупантами морських портів України; наслідки для міжнародної торгівлі незаконного продажу вкраденого російськими окупантами з території України зерна як власного та відповідно неможливість гарантування його безпечності через відсутність легітимно виданих фітосанітарних сертифікатів. ЄС, США, Канада, Велика Британія, Австралія, Японія, Республіка Корея, Норвегія засудили військову агресію та незакононні дії рф в Україні і висловили підтримку українському народові. 

Після прийняття 17 червня 2022 року під час 12-ї Конференції міністрів СОТ Декларації з питань санітарних та фітосанітарних заходів, яка передбачає визначення впливу нових викликів на безпечність харчових продуктів та здоров’я тварин і рослин, члени СОТ розпочали обговорення шляхів реалізації робочої програми, передбаченої Декларацією, яка спрямована на подальше вдосконалення реалізації Угоди СОТ про застосування санітарних та фітосанітарних заходів. При цьому, члени СОТ відзначили, що робоча програма передбачатиме принципово нові напрями роботи Комітету, та домовились представити ключові висновки і рекомендації щодо її реалізації у рамках проведення 13-ї Конференції міністрів СОТ попередньо запланованої у період з грудня 2023 року по березень 2024 року. У цілому членами СОТ було зазначено, що  прийняття Декларації з питань санітарних та фітосанітарних заходів є важливим кроком вперед і конструктивною відповіддю СОТ на виклики, що впливають на галузь сільського господарства.

У рамках тижня заходів Комітету за ініціативи Австралії була проведена тематична сесія щодо застосування  дистанційного (віртуального) аудиту та систем верифікації в нормативно-правовому полі, яка дала можливість обміну досвідом по застосуванню методів дистанційного оцінювання, які окремі члени СОТ почали використовувати  під час пандемії COVID-19. Учасники заходу обговорили можливості та проблеми щодо використання дистанційного аудиту в майбутньому. Усіх було ознайомлено з поточними ініціативами, включаючи рекомендації, розроблені Комісією Кодексу Аліментаріус, що стосуються систем інспекції та сертифікації імпорту та експорту харчових продуктів Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (CCFICS). Обговорювались також переваги та проблеми віддаленого аудиту на основі безпосереднього досвіду учасників. З огляду на збільшення кількості специфічних торговельних занепокоєнь, що стосуються здоров’я рослин, темою наступної тематичної сесії можуть стати міжнародні стандарти та передові практики у визначенні, оцінці та управлінні ризиками щодо шкідливих організмів.

у рамках Комітету також відбувся семінар з питань прозорості для удосконалення навичок роботи в новій платформі ePing SPS&TBT, яка запрацювала 28 березня 2022 року, та об’єднує інструменти прозорості щодо заходів у сферах технічного, санітарного і фітосанітарного регулювання, а також систему оповіщення ePing. На семінарі було також представлено проект Міжнародного торговельного центру (ITC), який покликаний допомогти торговим компаніям отримувати інформацією про зміни у правилах СФЗ/ТБТ членів СОТ шляхом використання можливостей системи оповіщення ePing. Крім того, у віртуальному режимі було проведено “консультацію з питань повідомлень в СОТ” з метою уточнення органами нотифікування та пунктами обробки запитів з питань СФЗ членів СОТ питань, пов’язаних з поданням повідомлень та інформаційно-роз’яснювальними/комунікаційними функціями платформи ePing SPS&TBT.

Проведення наступного засідання Комітету планується 09-11 листопада 2022 року.

Комітет СОТ з питань санітарних та фітосанітарних заходів (СФЗ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про застосування санітарних та фітосанітарних заходів, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань у СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері санітарних та фітосанітарних заходів.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json