Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Діяльність / Діяльність України у Світовій організації торгівлі / Участь України в роботі регулярних органів СОТ / Участь у засіданнях Комітету з СФЗ / Засідання
Інформація щодо участі в роботі засідання Комітету СОТ з питань застосування санітарних та фітосанітарних заходів (14-16 липня 2021 року)
30.07.2021 | 14:51 | Департамент багатосторонніх та двосторонніх торговельних угод.

14-16 липня 2021 року відбулось чергове офіційне засідання Комітету з питань санітарних та фітосанітарних заходів (далі – Комітет).

На засіданні було представлено 47 торговельних занепокоєнь, з яких 9 занепокоєнь було внесено на розгляд Комітету уперше. Обговорення стосувались широкого кола питань, зокрема обмеження імпорту та застосування процедур ухвалення імпорту продукції тваринного та рослинного походження, заходів стосовно застосування пестицидів та встановлення максимально допустимих рівнів їх залишків у/на харчовій продукції, вжиття членами СОТ заходів, пов’язаних з COVID-19, які  мають вплив на торгівлю, застосування вимог до сертифікації генетично модифікованої продукції тощо.

У рамках розгляду членами СОТ торговельних занепокоєнь українська сторона підтримала занепокоєння Бразилії та  виголосила коментарі стосовно нових заходів Саудівської Аравії, які обмежують доступ до її ринку продукції птахівництва з України.

Також Секретаріатом СОТ було представлено розроблену базу даних, яка містить інформацію про усі внесені членами СОТ специфічні торговельні занепокоєння з питань застосування заходів у сфері санітарного, фітосанітарного та технічного регулювання. Бета-версія вказаної бази даних наразі доступна для тестування і коментування членами СОТ.

На засіданні Робочої групи з процедур ухвалення її членами було продовжено обговорення пропозиції Канади і Парагваю щодо спільного розуміння терміну “процедури ухвалення”, яка містить ілюстративний перелік процедур ухвалення, сформований на основі інформації, наданої учасниками Робочої групи, а також продовжено формування переліку інструментів і практики членів СОТ, спрямованих на  підвищення ефективності виконання зобов'язань за Угодою про застосування СФЗ, в частині, що стосується процедур ухвалення.

Довідково: діяльність Робочої групи з процедур ухвалення спрямована на посилення впровадження зазначених процедур з метою сприяння міжнародній торгівлі та забезпечення належного рівня санітарного та фітосанітарного захисту країни-імпортера. Україна є членом зазначеної Робочої групи, до якої входять ще 28 країн. 

Під час обговорення членами СОТ проєкту Декларації з питань СФЗ до 12-ї Конференції міністрів СОТ (G/SPS/GEN/1758/Rev.7), співавторами якої наразі є 29 членів СОТ, було підкреслено, що запропонована Декларація є “Відповіддю на сучасні виклики у сфері застосування СФЗ” та демонструє переваги Угоди про застосування СФЗ для всіх членів СОТ, підтверджуючи незмінну важливість дотримання зобов'язань, передбачених нею. Базуючись на застосуванні  науково обґрунтованого підходу, Декларація ініціює програму діяльності для усіх членів СОТ і спостерігачів організації щодо пошуку шляхів подальшого вдосконалення реалізації Угоди про застосування СФЗ з огляду на можливості і перешкоди, що виникають у результаті  еволюції глобальних сільськогосподарських перспектив. На переконання членів СОТ Декларація повинна містити чіткі посилання на поточні та майбутні екологічні, кліматичні та етичні виклики торгівлі продуктами харчування, такі як захист біорізноманіття та екосистем планети, глобальний  перехід до сталих продовольчих систем, добробут тварин та впровадження найкращих практик управління ризиками, які відповідатимуть сучасним очікуванням споживачів та виключатимуть можливість запровадження заходів прихованого протекціонізму, а також доповнення Декларації застереженнями щодо нових загроз, таких як COVID-19, проблеми країн, що розвиваються і найменш розвинених країн тощо.

12-13 липня 2021 року також відбувся семінар з питань оцінки ризиків, управління ризиками та інформування про ризики щодо безпечності харчових продуктів, здоров’я тварин і рослин. У рамках семінару було розглянуто відповідні положення Угоди про застосування СФЗ, міжнародні стандарти та рекомендації Кодексу Аліментаріус, Міжнародної конвенції із захисту рослин (МКЗР) та Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин (МЕБ), обговорено інноваційні підходи міжнародних органів, що  розробляють стандарти, до оцінки і управління ризиками, у тому числі в галузі електронної комерції, представлено позицію приватного сектора стосовно управління ризиками, а також досвід координації дій державного і приватного секторів з питань управління ризиками. З матеріалами заходу можна ознайомитись за посиланням.

Проведення наступного засідання Комітету планується 4-5 листопада 2021 року, у рамках якого відбудеться тематична сесія, присвячена питанню гармонізації санітарних та фітосанітарних заходів на основі міжнародних стандартів.

Комітет СОТ з питань санітарних та фітосанітарних заходів (СФЗ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про застосування санітарних та фітосанітарних заходів, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань у СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері санітарних та фітосанітарних заходів.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2