Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Про Міністерство
До відома підприємців - власників кафе, барів, ресторанів та нічних клубів
Здійснення підприємницької діяльності в кафе, барі, ресторані або нічному клубі, як правило, супроводжується програванням звукозапису музики та звучанням записаних пісень у виконанні як вітчизняних, так і іноземних виконавців. Як відомо, у музичного твору є автор слів, композитор, виконавець та виробник фонограми, який здійснив звукозапис цього твору.
 
Права авторів, композиторів відносяться до авторського права, а права виконавців, виробників фонограм - до суміжних прав та захищаються Законом України від 23.12.1993 № 3792-ХІІ „Про авторське право і суміжні права” (далі – Закон). Положеннями цього Закону передбачено, що за будь-яке використання музичного твору автор, а також виконавець, виробник фонограм мають право отримати винагороду. Використання музичного твору в кафе, барі, ресторані та нічному клубі здійснюється способом публічного виконання (частина третя статті 15 Закону). За такий спосіб використання, згідно з частиною п‘ятою статті 15 Закону, особи, які використовують твори (користувачі) мають виплачувати автору (автору слів, композитору) винагороду, та відповідно до статті 43 Закону – виконавцю, виробнику фонограм.
 
Оскільки автору, виконавцю, виробнику фонограм, на практиці, складно управляти своїми правами та контролювати використання твору, запису виконання, отримувати дозвіл від виконавця та виробника фонограми перед кожним використанням (програванням) фонограми, Законом передбачена можливість здійснення виплати винагороди через організації колективного управління. Згідно зі статтею 49 Закону, організації колективного управління виконують відповідні функції від імені суб‘єктів авторського права і (або) суміжних прав і на основі одержаних від них повноважень. Зокрема, зазначені організації укладають договори про використання прав, погоджують з користувачами розмір винагороди під час укладання договору, збирають винагороду, розподіляють і виплачують зібрану винагороду суб‘єктам авторського права і (або) суміжних прав.
 
Зважаючи на те, що записи музичних творів, що використовуються в кафе, барі, ресторані, нічному клубі містять об‘єкти авторського права (музичні твори) та суміжних прав (фонограми та зафіксовані у них виконання), збір винагороди можуть здійснювати організації колективного управління, які управляють відповідно правами суб‘єктів авторського права і спеціально визначені уповноважені організації колективного управління, які управляють правами суб‘єктів суміжних прав.
 
У першому випадку збір винагороди здійснюється, виходячи з мінімальних ставок винагороди (роялті) за використання об‘єктів авторського права визначених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 72, у другому – розміру винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм та порядку її виплати, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 71.
 
За використання об‘єктів авторського права пунктами 21, 22 додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 72 передбачена мінімальна ставка авторської винагороди у разі виконання творів виконавцями та виконання примірників творів у запису у місцях, з платним і безплатним входом (у тому числі в кафе, барі, ресторані та нічному клубі). Наприклад, у місцях платним входом мінімальна ставка винагороди складає 4 відсотки суми валового збору, одержаного від продажу квитків, а у місцях з безплатним входом – 1 відсоток доходів, одержаних з того виду діяльності, у процесі якої відбувається використання творів, а у разі відсутності таких доходів - 2,5 відсотка загальної суми витрат організатора на проведення заходу.
 
Що стосується суміжних прав, то відповідно до статті 43 Закону передбачено, що допускається без згоди виробників фонограм, фонограми яких опубліковані для використання з комерційною метою, і виконавців, виконання яких зафіксовані у цих фонограмах, але з виплатою винагороди, пряме чи опосередковане комерційне використання фонограм і відеограм та їх примірників, зокрема публічне виконання фонограми або її примірника.
 
Згідно з пунктом 3 розділу ІІ додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 71 "Про затвердження розміру, порядку та умов виплати винагороди (роялті) за комерційне використання опублікованих з комерційною метою фонограм, відеограм, їх примірників та зафіксованих у них виконань" до числа суб‘єктів, які здійснюють комерційне використання фонограм віднесені суб‘єкти господарювання (підприємці), які здійснюють свою діяльність з використанням (програванням, звучанням) записів музики, пісень та отримують прибуток (доход), у тому числі за рахунок прямого чи опосередкованого використання у своїй діяльності фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань.

Розмір винагороди встановлений розділом І додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 71 як для місць з платним входом, так із безплатним і складає 1 відсоток від доходів, одержаних з того виду діяльності, у процесі якої здійснюється використання фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань або 2,5 відсотки від загальної суми витрат на зазначений вид використання у разі відсутності таких доходів.

На сьогодні зареєстровані та діють дев'ятнадцять організацій колективного управління, які мають певну сферу діяльності. 
 
Таким чином, суб‘єкти господарювання, які використовують під час своєї діяльності музичні твори, фонограми, зафіксовані у них виконання повинні виплачувати винагороду суб‘єктам авторського права і суміжних прав. Вимагати виплати винагороди на підставі укладеного договору мають право організації колективного управління, а також відповідні контролюючі та правоохоронні органи.
 
"Неукладення договору і невиплата винагороди є порушенням прав авторів, виконавців, виробників фонограм, відеограм. Захист прав здійснюється у порядку встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством".
Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2