Міністерство економіки України

Лілія Бушина
У 2016 році кількість працевлаштованих українців зросте до 17,9 млн осіб, а частка безробітних впаде до 10,4% - прогноз Мінекономрозвитку
28.01.2016 | 14:05 | Прес-служба Мінекономрозвитку

Оптимістичний сценарій розвитку економіки України у 2016 році передбачає зростання ВВП, а разом із ним пожвавлення на ринку праці. Прогнози Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розповіла його директор департаменту персоналу Лілія Бушина на прес-конференції "Підсумки 2015: вакансії, зарплати, резюме. Тренди ринку праці-2016 від Work.ua та Мінекономрозвитку», яка відбулась в інформагентстві «ЛІГАБізнесІнформ» у четвер, 28 січня.

«Ринок праці відчуває всі тенденції макроекономіки. Криза в економіці спонукала зростання безробіття та зменшення вакансій. У той же час, уже з третього кварталу минулого року, коли стала відчутна макроекономічна стабілізація, ситуація на ринку праці потрохи змінюється на краще», - підкреслила Лілія Бушина.

За підсумками 9 місяців 2015 року, рівень зайнятості серед працездатного населення (тобто українців віком від 15 до 70 років) зменшився з 57,4% до 56,9%, свідчить статистика Мінекономрозвитку. Найвищий рівень зайнятості серед регіонів був у Києві - 62,3%, найнижчий – у Донецькій області 50,6%. Рівень безробіття (за методологією Міжнародної організації праці) серед працездатного населення зріс до 9,0% (8,9% за 9 міс. 2014 р.). Наприкінці грудня 2015 р. в Україні було офіційно зареєстровано 490,8 тис. безробітних, або 1,9% від працездатного населення.

Однак відносна економічна стабілізація мала ефект: у третьому кварталі 2015 року, у порівнянні з другим, безробіття скоротилось на 0,2 відсоткового  пункту - до 8,6%.

Для порівняння, додала Лілія Бушина, в Європейському Союзі рівень безробіття трохи нижчий за українські показники: в липні-вересні минулого року він склав 7,8%. У той же час, у Греції та Іспанії безробітних значно більше – 22,5% та 19,2% працездатного населення відповідно. Проте, варто врахувати, що європейці збирають статистику по особах віком 25-75 років – саме ці вікові групи в ЄС вважають активним населенням.

Прогноз економічного і соціального розвитку України на 2016 рік та основних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2017-2019 роки (постанова КМУ від 5 серпня 2015 р. № 558) передбачає два сценарії.

Головна умова втілення оптимістичного сценарію – це успішна реалізація економічної програми, яку втілює Уряд України за підтримки МВФ та інших міжнародних партнерів. Світовий банк, МВФ та інші експерти прогнозують Україні 1-2% зростання ВВП у 2016 році.

«Це скромний прогноз, але, сподіваємося на зміну у тенденції та початок тривалого економічного росту. Ситуація у сфері зайнятості буде залежати, насамперед, від стабілізації суспільно-політичної ситуації у країні, а також від того, наскільки активно розвиватиметься бізнес, чи прийдуть сюди міжнародні інвестори», - підкреслила директор департаменту.

Пожвавлення в економіці матиме вплив і на ринок праці. Кількість зайнятого населення, прогнозують у Мінекономрозвитку, зросте до 17,9 млн осіб у 2016 році. Частка безробітних (за методологією МОП) впаде до 10,4% економічно активного населення у віці 15–70 років, чисельність безробітних має знизитись до 2,1 млн осіб.

Нещодавно Прем’єр-міністр України назвав створення нових робочих місць одним із пріоритетів для Уряду у 2016 році. Але без допомоги бізнесу та підприємств держава не зможе забезпечити робочими місцями всіх охочих. В Мінекономрозвитку впевнені, що макроекономічна стабілізація доведе роботодавцям, що вже прийшов час відмовитися від активних антикризових стратегій управління персоналом 2014-2015 років – тобто оптимізації витрат через скорочення штату, неповного робочого часу та неоплачуваних відпусток – та можна повертатись до позитивних тенденцій в оплати праці, комплексного стимулювання працівників. У той же час, поки не очікується масове повернення премій, бонусів, доплат та надбавок у бізнесі та промисловості.

«Допомагають нам і міжнародні партнери, які фінансують програми зі створення нових робочих місць для переселенців та населення Донецької та Луганської областей, а також сприяють розвитку малого та середнього бізнесу», – додала Лілія Бушина.

Що стосується самого Мінекономрозвитку, то у 2015 році міністерство скоротило кількість працівників на 50% та, водночас, взяло на себе більше функцій. Повністю змінено керівний склад Міністерства, на 80% оновлено склад директорів департаментів. Триває процес змін підпорядкованих міністерству структур. Наприклад, у Держстаті скоротили майже удвічі кількість територіальних підрозділів, а кількість персоналу зменшилась на 20%. На стільки ж скоротилася кількість працівників центрального апарату Держрезерву.

Радикально оновлюється керівний склад підпорядкованих структур. Окрема тема – держпідприємства. Нових керівників для яких підбирає Номінаційний комітет, щоб уникнути корупції. Уряд уже дозволив державним підприємствам пропонувати конкурентні компенсаційні пакети керівникам, де 25% – це фіксована ставка, а 75% – залежить від досягнення запланованих фінансових та операційних показників.

На жаль, у державній службі ринкові зарплати залишаються мрією, додала Лілія Бушина. Проте в Мінекономрозвитку працюють дуже мотивовані, сильні фахівці, і якою б не була кон’юнктура ринку, такі люди завжди потрібні, підкреслила вона.

Презентація