Міністерство економіки України

Юлія Свириденко та Тарас Качка зустрілися з представниками Європейської Бізнес Асоціації

фото

13 листопада заступники Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Юлія Свириденко та Тарас Качка зустрілися з представниками Європейської Бізнес Асоціації, яка об’єднує більш ніж 1000 міжнародних та українських компаній.

Під час зустрічі були обговорені питання пов’язані з розвитком торгівлі, змінами, що очікуються на ринку праці та стратегію розвитку промисловості.

Зустріч відкрив Тарас Качка, ознайомивши присутніх з прогнозом основних макроекономічних показників. Також найбільша увага була приділена ринку праці.

«У 2019 році ринок праці демонструє позитивну динаміку, попри це 8,5% економічно активного населення України є безробітними та не може знайти гідну роботу, яка відповідає їхнім компетенціям. Для порівняння рівень безробіття в ЄС загалом складає 6,8%», - зазначила Юлія Свириденко.

Прийнятий ще у 1971 році Кодекс законів про працю України є радянським, як за змістом, так і за духом. Ще одним негативним явищем сучасного ринку праці є неформальна зайнятість. Для вирішення цих питань Мінекономіки розпочало реформу трудового законодавства з метою його лібералізації.

Основні принципи, на яких ґрунтується бачення майбутніх змін це:

  • приведення формальних правил до тих, які відповідають існуючій практиці чесного бізнесу, що підвищить його конкурентоспроможність та полегшить вихід на нові ринки, зменшить витрати на внутрішню інфраструктуру, сприятиме збільшенню інвестиції.
  • індивідуальний трудовий договір – основний документ, що регулюватиме відносини робітника та роботодавця. Це дозволить забезпечити баланс інтересів працівників та роботодавців, знизити рівень державного втручання у трудові відносини.
  • мінімізація бюрократії: запровадження електронної трудової книги, електронного реєстру листків непрацездатності, що суттєво спростить ведення кадрової документації роботодавцю, зробить більш зрозумілим процес оформлення працівника для іноземних інвесторів та вирішить ряд незручностей для працівників. Економічний ефект лише від спрощення процедури ведення кадрової документації дозволить зекономити роботодавцям від 700 млн грн в рік. Також це сприятиме покращенню позицій України в міжнародному рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business, що збільшить інвестиційну привабливість України.
  • перехід на сервісну модель роботи Державної служби зайнятості з запуском єдиного електронного порталу.

Представники бізнесу акцентували увагу на тому, що сучасні зміни та темпи розвитку ринку праці вимагають збільшення можливостей для неповної зайнятості, нових гнучких форм співробітництва та організації праці. Тому на прохання бізнесу до проекту нового Трудового кодексу України заплановано впровадження гнучкого та дистанційного режимів роботи.

«Реалізація всіх запланованих заходів буде відбуватися з обов’язковим дотриманням взятих на себе Україною міжнародних зобов’язань, в рамках ратифікованих Конвенцій, Угоди про асоціацію та Директив ЄС», - підсумував Тарас Качка.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json