Міністерство економіки України

Виступ Першого віце-прем’єр-міністра Степана Кубіва у Верховній Раді України

Шановні народні депутати! Шановні присутні!

2016 рік для нас був непростим. Російська Федерація продовжила торгівельну війну проти України та вигадала новий спосіб економічної агресії - обмеження транзиту українських товарів. Світові ціни на ключових для нас товарних ринках на фоні жорсткої світової конкуренції впали. Але ми - вистояли!

 

Економіка України протягом 2016 року подолала наслідки тривалої економічної кризи.

Завдяки виваженим крокам Уряду, поступовому оновленню зруйнованих фінансових й виробничих зв’язків, формуванню нових акцентів у напрямках економічної діяльності вдалося досягти макроекономічну стабільність та відновити економічне зростання.

При цьому ми бачимо позитивну динаміку - за підсумком 9 місяців 2016 року зростання реального ВВП становило 1,3% з урахуванням зростання на 0,1% у І-му кварталі до відповідного кварталу попереднього року, на 1,4% у ІІ-му кварталі, на 2,0% у ІІІ-му кварталі.

На відміну від попередніх років джерелами росту виступили не зовнішні чинники, а внутрішні: інвестиційний та споживчий попит. Разом з тим негативний вплив зовнішніх чинників вдалось практично нівелювати. Суттєвим фактором покращення економічної динаміки виступили і започатковані структурні зміни.

 

Важливу роль у цих досягненнях зіграли дії Уряду, спрямовані на дерегуляцію підприємницької діяльності, поліпшення бізнес-клімату, підвищення ефективності управління державними інвестиціями та державним сектором економіки. Ми почали успішно реалізовувати Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, зокрема в частині створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Ми також активізували діяльність Уряду в сфері зовнішньоторговельної політики, які дозволили більшості економічних агентів успішно пройти адаптаційний період і пристосуватись до нових умов функціонування економіки.

 

Економічні реформи показують реальні результати! Україна піднялася у рейтингу Легкості ведення бізнесу на 80 позицію. Ми продовжуємо полегшувати життя бізнесу - в результаті  “дерегуляційного дня” в уряді скасовано 367 застарілих та протизаконних регуляторних актів. Ми перетворюємо контролюючі органи на сервісні! Близько 21 тис. (30% від загальної кількості) планових перевірок, включених до Плану комплексних планових заходів на 2016 рік, проведено органами державного нагляду (контролю) комплексно. Крім того, ми продовжили мораторію на позачергові перевірки до грудня 2017 року.

З 1 серпня 2016 відбувся повний перехід на електронні закупівлі Прозорро, яке вже заощадило більше 10 млрд грн для платників податків.

 

Сьогодні ми вже також підбили підсумки українського експорту за 11 місяців 2016 року. Ми вже бачимо збільшення експорту:

- продукції АПК та харчової промисловості – на 537,4 млн дол. (на 4,1%),

- продукції  легкої промисловості – на 57,7 млн дол. (на 7,1%),

- різних промислових товарів – на 16,3 млн дол. (на 1,7%).

 

Уряд послідовно та наполегливо впроваджує реформи, які покращують життя пересічних громадян. Ми знаємо, що люди відчувають результати нашої роботи. Нам вдалося відновити довіру громадян до української економіки! Спостерігається зниження рівня тіньової економіки на 5 в.п., що є найбільшим за роки спостережень (з 40% від ВВП за підсумком 9 місяців 2015 року до 35% за аналогічний період 2016 року)

 

Вперше з 2012 року почало зростати машинобудування! В умовах значної втрати ринків збуту, зокрема РФ, відбувається часткова їх диверсифікація (зокрема, обсяги експорту вантажних вагонів за 11 місяців 2016 року зросли у 1,3 рази з найбільшими поставками у Туркменістан) та зміна напрямків виробництва підвидів машинобудівної продукції. Найбільше зростання обсягів  спостерігається у виробництві інструментів і обладнання для вимірювання, дослідження та навігації (в тому числі для ВПК); машин і устаткування для промисловості (внаслідок зростання попиту з боку окремих галузей: металургії, харчової промисловості та с/г, будівництва); електричного устаткування.

 

2016 рік став роком, коли промисловість та промислова політика знову з’явилися серед пріоритетів Уряду.

Адже потенціал української промисловості надзвичайний: 25 років тому промисловість становила 44% ВВП, хоча у Європі нормальним показником вважається 20%. І в України є всі передумови відновити свою індустріальну велич, яка дозволить забезпечити робочі місця, гідну оплату праці, виробництво товарів з високою доданою вартістю, які користуються попитом у Європі та світі.

Але для цього треба об’єднати зусилля та сконцентрувати їх на найбільш ефективних напрямках розвитку.

Для створення стратегії відродження промисловості у 2016 році ми створили Національний комітет промислового розвитку.

Національний комітет промисловості об`єднав провідних українських науковців та промисловців під головуванням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

У 2017 році планується створення стратегії промислового розвитку, яка дозволить зосередити зусилля промисловості, науки та влади та спрямувати їх на відновлення великих промислових виробництв, розвинути та підсилити існуючі, покращити та вдосконалити товари, які виробляються в Україні

Це дозволить відійти від сировинно-орієнтованого виробництва та  збільшити виробництво товарів з високою доданою вартістю у транспортному, сільськогосподарському, аерокосмічному, енергетичному машинобудуванні, переробній промисловості, виробництві озброєння, військової та спеціальної техніки.

Це дозволить створити більш технологічні виробництва, покращити умови роботи завдяки впровадженню сучасних технологій, створити нові робочі місця із гідним рівнем оплати праці у різних регіонах України. Українська продукція стане більш конкурентноспроможною на світових ринках. Україна стане більш інвестиційно привабливою для інвесторів. Існуючі виробництва будуть більш ефективними за рахунок підвищення рівня енергоефективності та ресурсозбереження.

В 2016 році в Україні вже зростали усі без виключення види економічної діяльності реального сектору економіки, зокрема за 11 місяців:

промислове виробництво збільшилось на 2,1%

сільськогосподарське виробництво – на 6,1%

будівництво – на 14,1%

торгівля – на 4,3%

транспорт – на 2,2%

За таких умов, а також  під впливом змін, внесених у податкове законодавство, спрямованих на покращання адміністрування платежів, створення більш рівних та справедливих умов оподаткування, а також підвищення наповнюваності бюджету надходження доходів до держбюджету за 2016 рік проти 2015 року збільшились на 15,2% до 616,2 млрд. гривень. Річний розпис доходів державного бюджету зі змінами було перевиконано на 1,2%, або на 7,1 млрд. гривень.

Вперше за останні 2 роки зросла реальна заробітна плата, на 8,8%! Поряд з тим, номінальна середньомісячна заробітна плата штатних працівників у січні-листопаді 2016 року збільшилася на 23,8% до 5 070 грн.

Прогноз на 2017 рік досить оптимістичний.

Ми змінюємо модель розвитку економіки. Якщо попередня модель базувалася на розширенні споживчого попиту, який переважно задовольнявся імпортом через відставання вітчизняного виробництва, то наразі стійке економічне зростання формуватиметься на інвестиційно-інноваційній основі. Основними чинниками росту для України стануть експорт та інвестиційний попит.

 

Активне розширення інвестиційної діяльності, з одного боку, покликане змінити якість виробництва, а з іншого – вимагає підвищення довіри всіх суб’єктів ринку.

Покращення умов ведення бізнесу, вдосконалення конкуренції, приватизація (в умовах збереження макроекономічної стабільності) стимулюватимуть зростання інвестицій – як внутрішніх, так і зовнішніх.

В той же час реалізація інвестиційних проектів з переоснащення більшості основних фондів підвищить якісний рівень вітчизняного виробництва та сприятиме наближенню його параметрів до рівня розвинутих економік. Наслідком цього стане розширення та відкриття нових ринків збуту для українських експортерів (зокрема, країни Азії, Африки).

 

Поглиблення співпраці з ЄС також сприятиме збільшенню обсягів експорту, а, відповідно, виробництву.

У свою чергу, можливості економіки стануть підґрунтям для поступового покращення рівня життя населення, збільшення оплати праці, у тому числі завдяки діям Уряду, спрямованим на підвищення рівня державних соціальних стандартів, розвиток підприємницької ініціативи, удосконалення механізму регулювання трудової міграції та самоадаптації.

За цим сценарієм, як вже зазначалось раніше, ми прогнозуємо зростання ВВП на рівні 3%.

 

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json