Міністерство економіки України

Юлія Ковалів: Міжнародний арбітраж в Україні повинен стати привабливим для інвесторів

В умовах критично низької довіри до судової системи створення незалежного арбітражу з залученням міжнародних арбітрів допоможе повернути довіру інвесторів у країну. Про це розповіла перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Юлія Ковалів під час круглого столу, який проходив у Американській торгівельній палаті (American Chamber of Commerce in Ukraine, ACC).

Юлія Ковалів підкреслила, що завдання міністерства - створити для інвесторів максимально безпечні та комфортні умови. Один із перших кроків у цьому напрямку - створення можливості користуватися в Україні міжнародним арбітражем. Ініціативу незалежного та неупередженого інституту розгляду міжнародних комерційних спорів позитивно сприйняли як закордонні інвестори, так і українські компанії.

Зміни в системі арбітражу вже назріли. Представники бізнесу не мають можливості вільного вибору іноземних арбітрів та іноземного права в процедурі міжнародного арбітражу, а також на обмеження можливості розгляду спорів англійською мовою. Крім того, відсутні механізми реалізації тимчасових забезпечувальних заходів у рамках арбітражного процесу, існують складності з виконанням рішень. Як наслідок, провідні компанії обирають в якості юрисдикції комерційних спорів - Лондон, Стокгольм, Відень і т.д.

Один із ключових напрямків реформування міжнародного арбітражу – це запровадження арбітражу ad hoc, тобто під розгляд окремо взятого спору, з залученням міжнародних арбітрів. Арбітраж ad hoc можна досить швидко запровадити, оскільки він не потребує великих інвестицій, численного складу арбітрів чи регулярних адміністративних витрат. Залучення авторитетних фахівців зменшує ризики корупції, дозволяє забезпечити найкращу експертизу та отримати виважені і справедливі рішення.

«Система ad hoc не потребує наявності масивного суддівського апарату і дає можливість гнучкого залучення арбітрів, яких хочуть обрати сторони. Зараз мова йде  про відкриті списки арбітрів, створення номінаційного комітету та застосування зручних міжнародних процедур. Туди увійдуть 60-70% іноземців із відповідним досвідом, щоб гарантувати прозорість та справедливість рішень», - розповіла Юлія Ковалів.

Для розробки відповідних законодавчих ініціатив при міністерстві було створено тематичну робочу групу. Нещодавно вона значно розширилася: дискусію було поширено на представників компаній, які мають досвід міжнародного арбітражу закордоном. Останні кілька місяців відповідний законопроект розроблявся за участі міжвідомчої комісії.

За словами представників іноземних компаній, основним бар’єром для інвестування в Україну залишається корупція. «Практика міжнародного арбітражу не є новою для України, але її застосування обмежується через відсутність дієвих механізмів. Питання у тому, як повернути довіру бізнесу. Треба подивитись, які практики є у світі, та включити їх у законопроект», - зазначив президент AmCham Андрій Гундер.

Роль держави у питанні реформування міжнародного арбітражу повинна зводитись до підтримки ініціатив бізнесу, вважає Юлія Ковалів. «Чим меншою у цьому процесі буде роль держави, тим більшою буде довіра з боку бізнесу», - додала перший заступник Міністра.

За її словами, протягом наступного місяця робоча група фіналізує законопроект і представить його на обговорення. Очікується, що узгоджений документ буде направлений на розгляд Верховної Ради до кінця року.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json