Міністерство економіки України

Приєднання України до Угоди СОТ GPA свідчить про істотний прогрес у реформі публічних закупівель

Макс

Приєднання України до Угоди Світової організації торгівлі про державні закупівлі (Agreement on Government Procurement, GPA) свідчить про досягнення істотного прогресу в реформі публічних закупівель. Крім того, приклад України є дуже цікавим для інших країн, які проходять сьогодні через подібні зміни. Про це заявив Жан-Ів Мюллє, представник Генерального управління Європейської комісії з розвитку внутрішніх ринків, промисловості, підприємництва та малого і середнього бізнесу (DG GROW), під час міжнародної конференції «Приєднання до Угоди СОТ GPA про державні закупівлі», що відбулася в Києві.

Конференція стала першим масштабним міжнародним заходом після офіційного приєднання України до Угоди СОТ GPA, яке завершилося в травні. З цього часу українські компанії отримали право брати участь у державних закупівлях 46 країн-учасниць угоди GPA, серед яких: країни ЄС, Японія, США, Корея, Тайвань, Сінгапур, Гонконг і Канада. Загальний об’єм ринку держзакупівель СОТ оцінюється в 1,7 трильйона доларів щорічно, що більш ніж у 30 разів перевищує об’єм українського експорту у 2014 році.

«Сьогодні Україна вийшла в світові лідери у розвитку публічних закупівель. Ми впливаємо на те, як буде  виглядати майбутнє Public Procurement. За ці два роки ми пройшли складний шлях, але сьогодні досягнення у реформі публічних закупівель безперечні. І нагорода, яку отримала система ProZorro на міжнародному конкурсі World Procurement Awards 2016, це тільки підтверджує», - зазначив Дмитро Шимків, заступник голови Адміністрації Президента України. Він також додав, що Україна вже готова ділитися успішним досвідом в цій сфері.

Процес приєднання до Угоди розпочався чотири роки тому, але помітно пришвидшився у 2015 році, з оновленням команди Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. «Приєднання до СОТ GPA – один із напрямків реформи публічних закупівель. Це - найпростіший шлях для експорту вітчизняних товарів, оскільки в держзакупівлях не потрібні зайві витрати на маркетинг, місце на полиці в роздрібній мережі чи відкриття представництва. Процедури державних тендерів по всьому світу досить структуровані, що значно спрощує участь у них», - підкреслив Максим Нефьодов, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України.

Окрім відкриття нових можливостей для держави і бізнесу, реформа публічних закупівель виконує ще одну важливу функцію: вона слугує драйвером для структурних змін в Україні. «Ми пройшли довгий шлях з реформою публічних закупівель, і встигли отримати суттєві результати. Так, завдяки ProZorro держава вже зекономила понад 1,7 млрд грн., а кількість тендерів в системі перевищила 100 тисяч. Поступово повертається довіра бізнесу до держави як до партнера. Але головне – ми своїм прикладом довели, що реформи в Україні дійсно можливі, якщо держава, бізнес і громадськість об’єднують свої зусилля», - розповів Олександр Стародубцев, керівник Департаменту регулювання державних закупівель Мінекономрозвитку України.

Зі свого боку Еліза Невядомська, представник Програми правової реформи Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР), зазначила, що досвід команди ProZorro дуже цікавий для країн ЄС. «Ми уважно слідкуємо за вашим прогресом у реформуванні публічних закупівель. У квітні 2018 року всі країни Європейського Союзу також повинні будуть повністю перейти на електронний формат тендерів. І досвід України, яка стала одним зі світових новаторів в цій сфері, для нас дуже цінний», - підкреслила Еліза Невядомська. За її словами, завдяки  унікальному поєднанню ключових принципів реформи (відкритий код, відкриті дані і міжнародний стандарт open contracting),  ЄБРР уже включив український кейс у свій гід як одну з найкращих практик щодо запровадження електронних закупівель.  

Міжнародні стандарти закупівель, такі як прозорість і легкість доступу, рівні права і відсутність дискримінаційних факторів, від самого початку були орієнтиром для реформи. «Саме на цих принципах ми побудували систему ProZorro, і саме на цих принципах ми будуємо взаємодію в рамках Угоди СОТ GPA. Реформа публічних закупівель є зразковою в питанні високих стандартів прозорості і відкритості для суспільства», - зазначив Віктор Нестуля, старший аналітик Transparency International Україна.

З початку 2016 року Мінекономрозвитку проводить активну роз’яснювальну роботу з представниками бізнесу щодо можливостей роботи в рамках Угоди GPA. В січні Міністерство розпочало пілотний проект з підтримки українських компаній, які вперше планують взяти участь у закордонному тендері.

Для того, щоб допомоги бізнесу скористатися новими можливостями, було створено Офіс GPA, який підтримує та консультує українських експортерів з питань участі в публічних закупівлях країн GPA та імпортерів з країн - учасниць GPA щодо їх участі в публічних закупівлях в Україні.

Детальніше про Офіс GPA і ініціативу GPAinUA:

https://prozorro.gov.ua/ua/postachalniku/#GPA

https://www.facebook.com/gpainua/

Конференція «Приєднання до Угоди СОТ GPA про державні закупівлі: статус імплементації, виклики та очікувані переваги» була організована програмою сприяння розвитку торгівлі ЄБРР технічного співробітництва ЄБРР GPA у співпраці з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України у рамках проекту технічного співробітництва: Україна: Політика з регулювання і розвитку потенціалу технічного співробітництва в контексті приєднання до GPA.

Участь у конференції взяли представники Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, міжнародних організацій, українських і міжнародних компаній. А також представники уповноважених державних органів з питань публічних закупівель з Молдови, Польщі та країн Балтії.

Детальніше про Угоду СОТ про державні закупівлі: http://bit.ly/1SSkW8P

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json