Міністерство економіки України

Розпочалася перша хвиля повного переходу на електронну систему публічних закупівель ProZorro

Сьогодні, 1 квітня, вводиться в дію Закон «Про публічні закупівлі», який забезпечує переведення всіх державних закупівель в Україні в електронний формат. Перехід відбуватиметься у два етапи: з 1 квітня всі свої закупівлі в систему ProZorro зобов’язані перевести центральні органи виконавчої влади і підприємства, що діють в окремих сферах господарювання (так звані “природні монополії”), а з 1 серпня використання електронної системи держзакупівель стане обов’язковим для решти державних замовників.

Електронна система держзакупівель працювала в пілотному режимі з лютого 2015 року. Використання системи було добровільним: кожен державний замовник мав можливість проводити в ProZorro допорогові закупівлі на суму до 200 тисяч гривень для товарів та послуг і 1,5 млн грн для робіт. Але навіть у пілотному режимі система ProZorro дозволила зекономити понад 1,4 млрд грн.

«Система ProZorro успішно завершила пілотний етап. Рік тому ми розпочинали з перших 6-ти тендерів, а сьогодні їхня кількість у системі вже перевищила 75 тисяч. Загальна планова сума тендерів складає 15,26 мільярда грн. Кількість замовників, що приєдналися до системи, понад 4 тисячі. Середня кількість пропозицій на одні торги – 2,96, тобто, в середньому, за предмет торгів конкурують 3 постачальники. Саме зростання конкуренції й дозволило отримати таку величезну економію: в середньому, 14% від планової вартості закупівлі. За нашими прогнозами, у 2016 році вдасться зекономити близько 5 млрд грн», - розповів Максим Нефьодов, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України.

Він додав, що з 1 квітня система переходить на національний рівень, як за кількістю тендерів, так і за їхньою вартістю.

«Всі найбільші державні замовники тепер зобов’язані перевести свої надпорогові закупівлі в електронну систему. Мова йде про тендери вартістю мільйони гривень від найбільших компаній країни: Укрпошти, Укрзалізниці, Енергоатому, а також від міністерств і відомств. Це – величезна можливість для бізнесу», - підкреслив заступник Міністра.

За його словами, решта замовників перейдуть на ProZorro з 1 серпня, і всі надпорогові державні закупівлі в Україні будуть відбуватися виключно через електронну систему.

Як відомо, держава є найбільшим закупівельником у країні: у 2014 році об’єм держзакупівель склав 250 млрд грн. А у 2015 році об’єм лише надпорогових закупівель склав 192 млрд грн. При цьому, закуповується все: від стільців і продуктів харчування до одягу, меблів, турбін чи автобусів.

«Той, хто розпочне раніше, зможе отримати більшу вигоду від участі у держзакупівлях. То ж не баріться, саме час починати», - зазначив Максим Нефьодов.

Переходу на національний масштаб передувала кропітка робота, як технічна, так і освітня. В першу чергу, система повинна бути у змозі витримувати великі навантаження. «Наразі її використовує 4 тисячі замовників, а до кінця року будуть підключені близько 25 тисяч. Ми повинні забезпечити стабільну роботу системи за цих умов», - розповів генеральний директор ДП "Зовнішторгвидав України" Олександр Наход.

За його словами, в перший рік пілотного проекту права на систему ProZorro належали Transparency International, що було важливо як з технічної, так і з публічної точки зору, зважаючи на величезний авторитет цієї міжнародної антикорупційної організації. Після завершення першого етапу розвитку системи, права на неї було передано державному підприємству "Зовнішторгвидав України", яке підпорядковане Міністерству економічного розвитку і торгівлі України. Саме на базі ДП "Зовнішторгвидав України" відбувається підготовка системи до експлуатації на національному рівні.

Як зазначив Олександр Наход, технічно, перехід на оновлену систему державних закупівель розпочався в четвер 31 березня. Починаючи з 18:00 31.03.2016 користувачам тимчасово недоступні функції оголошення нових закупівель та подачі пропозицій. Однак, одразу після завершення оновлення системи, доступ до повного набору функцій ProZorro буде знову відкритий.

Крім перенесення даних, у системі розпочнуть працювати додаткові функції, такі як електронне оскарження.

«Також будуть додані нові процедури: крім найбільш поширеного формату закупівель через аукціон, з’явиться процедура відкритих торгів із неціновими критеріями та процедура відкритих торгів із попередньою кваліфікацією для так званих європейських процедур (на суму більш як 133 тис. євро). Таким чином тендерні процедури будуть не тільки краще відповідати особливостям закупівель (наприклад, у залежності від складності предмету закупівлі чи специфіці замовника), але й будуть повністю гармонізовані з європейським законодавством», - пояснив керівник департаменту регулювання державних закупівель Мінекономрозвитку Олександр Стародубцев.

За його словами, окрім технічної підготовки, не менш важливе значення має організація навчання – як для державних закупівельників, так і для представників бізнесу.

«Якщо для перших важливо, щоб система допомагала отримати якісні товари та послуги за кращу ціну, то для бізнесу принциповим питанням є повернення довіри до державних закупівель в цілому. Довгий час добросовісні компанії сторонилися держзакупівель, бо небезпідставно вважали, що там панує корупція. Але ProZorro змінила правила гри: всі закупівлі в системі відбуваються відкрито, будь-хто може перевірити дані та виявити порушення, якщо вони мають місце. І така відкритість дозволяє залучити до держзакупівель великі міжнародні компанії з бездоганною репутацією. Так, вже декілька тендерів у ProZorro виграла компанія METRO Cash&Carry, і це - позитивний сигнал для решти добросовісних компаній: торгувати з державою вигідно», -  додав керівник департаменту регулювання держзакупівель Мінекономрозвитку.

За рік команда ProZorro провела понад 150 навчальних семінарів по всій країні. В березні відбулася серія спеціальних семінарів для всіх замовників "першої хвилі", в яких взяли участь загалом понад 400 представників компаній-замовників. А з травня Міністерство економічного розвитку і торгівлі України спільно з Проектом ЄС «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС» запускають перший в історії України державний масовий онлайн-курс для держзамовників. Курс «Публічні закупівлі» розміщується на українській неприбутковій платформі онлайн-курсів Prometheus і є безкоштовним.

«Ми закликаємо громадськість і журналістів активніше вивчати дані тендерів у модулі аналітики bi.prozorro.org, а також на сайті prozorro.gov.ua. Порушення, які раніше легко було заховати у паперових закупівлях, відтепер стануть явними. І нам потрібна допомога щодо збору й опублікування даних про ці порушення», - зазначив Олександр Стародубцев. Він додав, що у квітні відбудеться чергове навчання для ЗМІ щодо використання даних системи.

Детальніше про результати пілотного проекту та підготовку системи до повного переведення державних тендерів в електронний формат за посиланням: bit.ly/20UurEq


Завантажити презентацію «ProZorro 2.0. Вихід на новий рівень» можна за посиланням: http://bit.ly/1Tu6vsd

 

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json