Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Додаткове меню / Прес-центр / Новини
Приведення українських стандартів до європейських надає нових можливостей національним товаровиробникам
16.09.2014 | 18:59 | Прес-служба Мінекономрозвитку.

Виробництво продукції птахівництва – яскравий приклад поєднання зусиль бізнесу і влади для здобуття не просто обсягів чи квот на ринку, а того, як бізнес виступив рушійним механізмом лобіювання суттєвих змін у законодавство і його гармонізації з європейськими нормами. Про це під час брифінгу заявив заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі – Торговий представник України Валерій Пятницький. Оскільки ці зміни були продиктовані підвищеними вимогами європейського ринку до безпеки продуктів харчування, законодавство було суттєво змінено і цей процес триває й сьогодні.

    «У нас була створена потужна санітарна і фіто-санітарна служба, що дозволило не просто створити нові умови, а дозволило бізнесу пройти персональний аудит. Бізнесом у цьому сегменті були створені найсучасніші виробництва і цілий ряд компаній це пройшли. Тепер наступним компаніям вже не треба доводити, що у нас є законодавство чи інституції, тепер треба лише доводити свою здатність виготовляти якісну і безпечну продукцію», - зазначив заступник Міністра.

    За його словами, подібне зараз відбувається у тваринництві, зокрема, це стосується молочної продукції і червоного м’яса. Прийнято закони про ідентифікацію тварин, зміни закону про корми, до закону про безпечність продукції і так далі. Це, на думку Валерія Пятницького, радикальні кроки до гармонізації з європейськими вимогами, що відкриває перед українськими підприємствами (які виконують усі ці вимоги), можливість експортувати продукцію, пройшовши відповідний аудит ЄС. 

    «Якщо ми цим скористаємося, це буде ще одним підтвердженням нашої конкурентоздатності, нашого вміння пристосовуватися до нових правил, причому до правил високого рівня. І, що важливо: сьогодні виробники птиці можуть експортувати свою продукцію практично у будь-яку країну світу, з підтвердженням того, що вони відповідають європейським вимогам. Якщо ми те саме зробимо для виробників молочної продукції, сиру та різних видів м’ясної продукції… Проблема ж не тільки у відкритті дверей у ЄС, йдеться про відкриття дверей у світ. Є ринки, які не задовольняють себе сільськогосподарською продукцією (приміром, Китай, Індія), тут відкриваються набагато більші можливості, ніж навіть на європейському ринку», - сказав Валерій Пятницький.

 

 

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2