Міністерство економіки України

Максим Нефьодов: Державне регулювання цін є пострадянським пережитком, якого треба негайно позбутися

Нефьодов

Державне регулювання цін на так звані соціальні продукти є негативним пережитком пострадянського суспільства, який спотворює конкуренцію, руйнує виробництво, блокує інвестиції і призводить до росту цін. Це в кінцевому результаті шкодить представникам соціально незахищених верств населення, яких, за задумом, цінове регулюванні мусить підтримувати. Про це йшлося під час круглого столу, організованого Торгово-промислової палатою України (ТПП), Американською торговельною палатою в Україні спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України. Участь у заході взяли представники бізнесу, галузевих асоціацій, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державної регуляторної служби (ДРС), Держпродспоживінспекції (ДПСС) та Антимонопольного комітету (АМКУ).

Днями Мінекономрозвитку розмістило на сайті для громадського обговорення текст змін до постанови № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)». Головна мета цих змін – скасувати обмеження щодо націнки виробника на «соціальні» продукти та суттєво зменшити перелік товарів, на які встановлюється гранична торговельна націнка. Такий крок дозволить значно знизити адміністративний тиск на бізнес, стимулювати конкуренцію і знизити корупційні ризики у сфері ціноутворення.

«На моїй пам’яті це вже четверта спроба зняти обтяжливе і шкідливе для ринку цінове регулювання, – розповів заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов  – Хоча будь-якій людині, знайомій з основами ринкової економіки, зрозуміло, що всі ці обмеження лише спотворюють ринкові умови й шкодять як виробникам, так і споживачам. У нас був приклад такого ручного регулювання в часи Радянського Союзу, і ми всі пам’ятаємо, чим він закінчився. Згадайте страшний дефіцит і стандартний набір радянського магазину: морську капусту й сірники».

Він також зазначив, що запропонований для обговорення проект є більш стриманою версією змін. При цьому Мінекономрозвитку наполягає навіть на ще більш радикальному рішенні – повному скасуванні цінового регулювання як явища. «Це було б набагато ефективніше з точки зору ринку. Але, на жаль, у нас є грізний ворог, який зветься популізм. У свідомості багатьох українців все ще живе привид міцної руки держави, яка встановлює ціни на все і всім розповідає, як треба жити. Цим користуються популісти, які намагаються блокувати ці зміни. Але ціни на продовольчі товари мусять формуватися ринком. Завдання держави — залучити більше гравців на ринок і забезпечити рівні умови”.

Презентуючи зміни до постанови № 1548, директор департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Мінекономрозвитку Володимир Семеніхін пояснив: «Сьогодні адміністративне регулювання цін не виконує свої функції, а навіть навпаки. Дослідження показують, що ціни на продукти, які штучно регулюються, ростуть на 20% швидше, ніж відпущені ціни, – розповів Володимир Семенихін – Ми маємо на меті усунути надмірне втручання держави в економіку та дебюрократизувати сферу ціноутворення, щоб український бізнес міг розвиватися в умовах здорової конкуренції».

Голова Державної регуляторної служби (ДРС) Ксенія Ляпіна додала, що боротьба з ціновим регулюванням триває не менше 10 років. «Треба розуміти, що регулювання цін на товари – це такий радянський рудимент. Коли в Радянському союзі всі ціни встановлювалися державою, це мало логіку, хоча й не мало економічного сенсу, бо в результаті ми мали дефіцит. Сьогодні поле регулювання зменшилось, тим не менш перелік «соціальних» товарів залишився. Тому регулювання цін в пострадянському контексті треба позбутися», – впевнена вона.

Зі свого боку голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа відмітив, що мораторій на перевірки, який було введено у 2015 році, довів, що ринок в змозі самостійно регулюватись, і ніяких катастроф у випадку скасування цінового регулювання чекати не варто. «Крім того, ми недооцінюємо опосередковані впливи дерегулювання. Рітейл сьогодні шукає різні способи підвищити прибутковість через наявність обмежень по соціальних продуктах, наприклад, коштом плати за полицю. Тому наша позиція незмінна: ми підтримуємо такі ініціативи», – додав він.

Крім того, свою підтримку ініціативі висловив директор Департаменту досліджень і розслідувань ринків виробничої сфери, фармацевтики та рітейлу АМКУ Андрій Астахов. «Будь-яке регулювання, особливо регулювання цін, не сприяє конкуренції. Саморегулювання ринку – це і стимулювання виробника, і розвиток добросовісної системи конкурентних взаємовідносин», – вважає він.

Микола Мороз, директор Департаменту продовольства Мінагрополітики, також зазначив, що міністерство виступає за скасування цінового регулювання. «Треба створити спільну площадку щодо обговорення цього питання. Крім того, треба доносити до населення інформацію про негативний вплив регулювання цін, тому що пропозиції встановити ціни вручну продовжують надходити».

Представники бізнесу, які взяли участь в обговоренні, підкреслили, що питанню вже понад 10 років. І аргументи популістів, які відстоюють збереження регулювання цін на «соціальні» продукти, не витримують критики. Жоден бізнес не піде на підвищення ціни, тому що б’ється з конкурентом за споживача. А от інвестувати у нове виробництво він не стане, поки не буде створено рівних і прозорих умов. При цьому представники бізнесу наполягають на більш радикальному варіанті рішення проблеми, а саме, на повному скасуванні цінового регулювання.

Пояснювальну записку до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р № 1548 та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України» можна почитати тут: http://bit.ly/28Sen7R

З повною презентацією Директора департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Мінекономрозвитку Володимира Семеніхіна можна ознайомитися тут: http://bit.ly/29jQ4dJ

Проект змін до постанови № 1548 розміщений на сайті Мінекономрозвитку для обговорення http://bit.ly/Law1548

 

 

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json